Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини
Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає глобальна повоєнна відбудова, слід це усвідомити і забути про закон 5655 як про страшний сон. Адже саме цей документ створює всі обставини для скоєння ідеального злочину – коли злочин є,…
Львів: відпочинемо після перемоги
Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого за межами України Книжкового форуму – гуманітарний штаб, один із багатьох, які є у місті. Черги до пунктів здачі крові, блокпости. Величезна кількість волонтерів. А ще – підприємства, виробництва, що…
Маріуполь: жива рана України та другий Нюрнберг для цивілізованого суспільства
Маріуполь. Майже півмільйонне місто на березі Азовського моря. Форпост української незалежності. Тут добре знають, що таке “рускій мір” ще від 2014 року, коли у східні регіони України вперше за часів незалежності прийшли “асвабадітєлі”. Тоді маріупольці були місяць під бойовиками самопроголошеної ДНР і навіть пережили псевдореферендум. Та попри неоднозначну ситуацію, таки…
Чорноморська безпека: чого боятися та як зону агресії перетворити на успішний регіон
Основні висновки експертів Львівського безпекового форуму Росія перетворила зону торгівлі – Чорне море – на демонстрацію власної сили, яку активно нарощує. Сьогодні сумарний залп ракетної ядерної зброї російських сил – понад 80 тонн. Цього достатньо, аби знищити півсвіту. Проте НАТО досі не вбачає в цьому загрози для Чорноморського регіону. Країни,…
Цифрові пропагандисти та інформаційний суверенітет. Як захистити свої права в онлайн-епоху
Що загрожує інформаційному суверенітету країн в епоху цифрових пропагандистів, ботів та онлайн-середовищ. Персональна інформаційна ідентичність та чому вона має стати основою нового світового порядку. А також про індивідуальну відповідальність – у дискусії із експертами Львівського безпекового форуму. “Через надмірний та неконтрольований потік інформації з онлайн-середовищ ми частіше піддаємося ризикам бути…
Захід та НАТО повинні негайно змінити свою стратегію для жорсткішої протидії Росії – експерти ЛБФ
11 листопада 2020 року відбувся третій вебінар Львівського безпекового форуму 2020 на тему “Безпечний та процвітаючий регіон Чорного моря: побудова ефективної та всеохопної системи колективної безпеки”. Модерували дискусію співголова Львівського безпекового форуму ген.- лейт. (у відст.) екскомандувач сухопутних сил ЗС США в Європі, керівник програми Першинга із стратегічних досліджень Центру…
Антон Коломєйцев: “Ми цілимося на формат набережної Вісли у Варшаві”
Сьогодні великої актуальності набуває питання розвитку міського громадського центру у густонаселеній південній частині Львова. Комплекс громадських будівель та просторів на перетині вулиць Княгині Ольги, Володимира Великого та Наукової сформувався ще у 70-х та 80-х роках ХХ століття. За часів незалежності тут виникли ринки, додаткові торгові заклади, а благоустрій занепав. Які…
Львівський безпековий форум: Росія прагне витіснити інші країни з Чорного моря
10 листопада 2020 року відбувся другий вебінар Львівського безпекового форуму 2020 на тему “Безпечний та процвітаючий регіон Чорного моря: візія спільного майбутнього”. Модерували дискусію співголова Львівського безпекового форуму генерал-лейтенант у відставці, екскомандувач сухопутних сил ЗС США в Європі, керівник програми Першинга зі стратегічних досліджень Центру дослідження європейської політики (СЕРА, США)…
Пандемія – нова “ядерна” загроза для людства?
9 листопада 2020 року відбувся перший вебінар Львівського безпекового форуму 2020 на тему “Covid’19 та виклики для міжнародного безпекового порядку”». Модерувала дискусію співголова Львівського безпекового форуму, ексвіцеспікер українського парламенту Оксана Сироїд. Відкрила форум та першу дискусію Кармен Ромеро, заступниця помічника генерального секретаря НАТО з питань публічної дипломатії та комунікації. Вона,…
Цікаві архітектурні рішення у Львові – не ініціатива забудовників, а чітка позиція міста
Квартали без авто, єдиний в Україні простір-меморіал, місто-парк, кільце за голландським стандартом. Що вирізняє сучасну архітектуру Львова серед інших міст, чим можемо пишатися і на які світові зразки рівнятися, “Інститут Просвіти” розпитав у провідних львівських архітекторів. “Львів задав тренд із проведення чесних і професійних архітектурних конкурсів” Андрій Лесюк – архітектор,…
Оксана Сироїд: “Конституція РФ лише узаконила свавілля російського “гасударства”
Основний закон Росії створив майданчик для нових захоплень та виправдання перед міжнародним трибуналом. Декларування військової агресії, звільнення від будь-яких міжнародних зобов’язань та тотальний контроль. Новими змінами до конституції Росія фактично привела свій конституційний лад у бойову готовність. Ні “мінські домовленості”, ні тим паче відповідальність перед міжнародною спільнотою за збитий у…
Виборчі нюанси: за кого і як будемо голосувати
Свято наближається – 25 жовтня місцеві вибори. Ви вже точно помітили: бо ж деякі кандидати визирають з усіх можливих закутків. Але якщо з датою все зрозуміло, то з тим, хто й куди рекламується – важкувато розібратись. Воно й не дивно, бо ж парламент лише місяць тому проголосував за зміни до…
Громадський бюджет: як у Львові успішно втілюють ідеї львів’ян
Стартує подача проєктів Громадського бюджету Львова. Цього року у ньому можуть брати участь мешканці навколишніх громад Львівської ОТГ. 15 серпня розпочинається подача проєктів Громадського бюджету міста. Іншими словами – реальна можливість покращити умови у своєму населеному пункті за рахунок коштів міського бюджету. Саме завдяки такій ініціативі у різних мікрорайонах Львова…
Evidences of Russian military aggression against Ukraine as vaccine against Russian disinformation and manipulation
Oksana SYROYID – Member of Parliament of Ukraine of the 8th convocation, Deputy Speaker of the Verkhovna Rada of Ukraine of the 8th convocation, Leader of Samopomich Union political party, Co-chair of Lviv Security Forum We live in the world, where power of weapon changes the borders, kills people, destroys…
Докази збройної агресії РФ проти України – як вакцина від російської дезінформації та маніпуляцій
Оксана СИРОЇД – народна депутатка України VIII скликання, заступниця Голови Верховної Ради України, Лідерка політичної партії «Об’єднання «Самопоміч», співголова Львівського безпекового форуму / Oksana SYROYID – Member of Parliament of Ukraine of the 8th convocation, Deputy Speaker of the Verkhovna Rada of Ukraine of the 8th convocation, Leader of Samopomich Union political party,…
Львівська вивіска: якою була і що змінилося
Вони були у прадавній Фінікії, прикрашали стіни Древнього Риму, пройшли вогонь Середньовіччя, загартувалися під впливом новітніх технологій і зрештою стали невід’ємним атрибутом сучасного мегаполісу. У це важко повірити, але все це про вивіску як один із найдавніших видів зовнішньої реклами. Ми вирішили дослідити, якими були львівські вивіски в минулому. Та…
МАФи: чи можливе перезавантаження
А чи пам’ятаєте ви, де на початках в Україні купували перші марси, снікерси та інші імпортні товари?.. Це сьогодні найрізноманітніший товар, зокрема і закордонні смаколики, можна придбати в красивих та комфортних супермаркетах, зі знижками та іншими маркетинговими фішками для покупців. Спочатку ж були кіоски – малі непривабливі кабінки, які згодом…
Фейки на уроках історії: як навчити українських учнів критично мислити
Для побудови держави найважливішими є не сила зброї і військо, а шкільний учитель. Отто фон Бісмарк Якби гетьман України Богдан Хмельницький забажав створити сторінку у ФБ, то кого би він запросив у друзі? Що би написав про себе у життєписі та які би події постив? Несподівано, таке, що інтригує, а…
Чому асфальт не завжди погано, а бруківка – не завжди добре
Інший погляд на бруківку. Чому для магістральних вулиць з великим транспортним потоком асфальт не лише практично, а насамперед безпечно. Коротко про те, де і яким має бути дорожнє покриття у містах. Малага (Іспанія). Стару бруківку покривають асфальтом, щоб було зручно їздити. Фото: Олег Шмід Cпочатку була ґрунтова дорога… Бруківка прийшла…
Львівська ОТГ: хто впирається та чому найбільше вигідна людям
Доступно на прикладах, чому саме пересічним людям вигідно об’єднуватися навколо великих міст та хто найбільше гальмує створення ОТГ, в інтерв’ю із кандидатом економічних наук, директором Проекту «Пульс» Асоціації міст України Ігорем Парасюком. В Україні на 40% території вже створено об’єднані територіальні громади. Серед них – кілька десятків районів, де ОТГ…
П’єса “100 тисяч” святкує ювілей, а українські чиновники – нові зарплати
130 років тому вперше було опубліковано п’єсу “Сто тисяч” про патологічно зажерливих українців. Карпенку-Карому вдалося передбачити події 2020-го… Ювілей чи не найпопулярнішої п’єси драматурга збігся з найбільш обговорюваною нині подією – як депутати Верховної Ради заговорили про зарплату у сто тисяч, а міністри – і взагалі підвищили собі платню до…
Дослідження: у Львові та Франківську найбільше законних новобудів
В Україні вперше офіційно порахували кількість збудованих багатоповерхівок площею від 1000 квадратних метрів та проаналізували стан будівництва в регіонах. Уперше за роки незалежності з’явилася повна офіційна і, що важливо, доступна для всіх інформація про загальний стан будівництва в Україні. Експерт із містобудівного права, адвокат Юрій Брикайло наголошує: формально такі дані…
Іран-2020 – кінець чи лише початок
Світ в очікуванні. Останні події в Ірані змусили заговорити про початок другої “холодної” війни, досі нечуваної світової фінансової кризи в разі блокування Іраном постачання нафти – і навіть про Третю світову війну. Такі сценарії цілком імовірні, та все-таки наразі лише суто гіпотетично. Натомість людство в полоні реальнішої загрози, – наголошують…
Неугодні: Чому добровольці й волонтери стають негативними героями
Навіщо в Україні показово штучно й системно формують негативний образ у різних, проте проукраїнських середовищах: від ветеранів війни, волонтерів і добровольців до неугодних державних діячів. Хто наступний?.. Чи загрожує Україні авторитаризм? Чи, може, тоталітаризм? Росії в Україні потрібен хаос. Які методи пропаганди вже в дії? Масові вручення підозр, арешти, добровільні…
Аби МАФи не стали вуличною МАФією
Українські міста запроваджують нові правила регулювання роботи тимчасових споруд. У кожному – вони різні. Та є дещо спільне – бажання місцевої влади перетворити МАФи із масового на поодиноке явище в культурі тимчасових закладів. Та зробити із численних кіосків насамперед пізнавальні символи міста, які гармонійно вписуються в навколишній пейзаж. В Україні…
Зелена тактика: які дерева пасують Львову
Озеленення міст увійшло у топ найбільш обговорюваних тем планети. І цьому посприяли дві вагомі обставини. По-перше, це найдоступніший спосіб сповільнити наслідки, здавалося б, уже неможливого – глобальної зміни клімату. Нещодавній звіт зі Швейцарії довів, що парниковий ефект на нашій планеті цілком реально зменшити на 75%. Для цього треба лишень засадити…
Фальковскі: “Росія не зупиниться у своїх намірах завойовувати”
Необмежені ресурси світового океану та спроба його мілітаризувати. Чому Росія зміцнює свої позиції на морі. Точка зору польського експерта Львівського Безпекового Форуму Анджей Фальковські – представник Польщі у військовому комітеті НАТО і Євросоюзу 2014-2018 рр. – Відколи РФ анексувала Крим та окупувала Східну Україну, вона не припиняє озброюватися та нарощувати…
“Росія намагається довести світу, що України як держави не існує”
Як з російським агресором уживається ще один сусід Кремля – Фінляндія. Обмеження щодо продажу землі, запровадження цивільної розвідки та будівництво власного газопроводу. Як найближчому сусіду РФ – Фінляндії, яка була частиною Російської імперії і чиї території неодноразово окуповували росіяни, вдається зберегти суверенітет сьогодні. Про це в інтерв’ю із експертом з…
Віце-адмірал Тарасов: “Основна зброя Росії – українці”
Попри війну, економічні та політичні труднощі, фактичну відсутність торговельного флоту, Україна є шостою у світі за кількістю моряків. Завдяки професійній підготовці, більшість із них – у командному складі. Україна як морська держава: чим можемо пишатися та чого не знаємо про морську безпеку – в інтерв’ю із віце-адміралом Андрієм Тарасовим, який…
Як агломерація врятувала Париж від транспортного колапсу
А чи знаєте ви, що всесвітньо відомий культурний, політичний та торговий центр Париж менший за Вінницю, яка має площу 113 квадратних кілометрів. Натомість столиця Франції поміщається на 105 квадратних кілометрах. Проте в ній дивовижним чином працює понад 2 мільйони мешканців. Та зважаючи на значний рівень ВВП і достаток на мешканця,…
НАТО, ЄС, Україна: кожен сам за себе
ЄС та НАТО переосмислюють свої підходи до гарантування безпеки, але їхня готовність поки що не відповідає рівню загроз Про безпеку в Балто-Чорноморському регіоні. Про східноєвропейські спортивно-бойові клуби як імовірний осередок 5-ї колони в ЄС. Про важливе досягнення українських військово-морських сил за часів незалежності та чому українцям насамперед варто розраховувати лише…
Грант: “Забрати пільгу в солдата й не дати рівноцінної заміни – це покарання”
Скасувати пільги і соціальні виплати учасникам бойових дій, якщо вони служили за контрактом. Нещодавно про таку ініціативу заявили представники провладної партії «Слуга народу». Мовляв, солдати-контрактники свідомо йшли на отримання високого грошового забезпечення, це був їхній вибір. А тому – жодних пільг. Як таке рішення може вплинути на бойовий дух вояків?…
“Формула Штайнмаєра” – троянський кінь Кремля
Росія поспішає, бо на боці українців – час. Та до чого тут маркетинг, карантин і Мікі Маус – про все за чергою. Експерти називають “формулу Штайнмаєра” маркетинговим ходом Кремля, черговою спробою проштовхнути в Україні Мінські угоди. Що треба знати про так звану формулу, яка насправді є папірцем без юридичної сили…
Сміттєпереробні заводи: як це працює у світі
Лижні траси, фітнес-зали, теплоелектростанції і навіть мистецькі об’єкти. Як в Європі креативно позбуваються сміття і яка роль у цьому сміттєспалювальних заводів – читайте далі. Активісти порахували: щороку кожен представник середнього класу продукує вантажівку відходів. Відходи стають проблемою № 1 для нашої цивілізації, яка станом на сьогодні в прямому значенні слова…
Сироїд: “Формула Штайнмаєра – це перефразована формула Путіна”
Про брифінг Президента Не може бути жодних виборів на нині окупованих територіях Донбасу до того часу, поки: українські війська не відновлять контроль над кордоном; вся зброя російських військ і найманців не буде складена і передана українським ЗСУ; найманці та ті, хто вбивав своїх громадян, не будуть покарані; колаборанти не будуть…
35 на 35: Без Міжнародного трибуналу Росія не повернула би моряків?
Адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко про конфліктність рішення Міжнародного трибуналу, про моряків як своєрідний локомотив для військовополонених та тест для Нідерландів. Тема обміну військовополоненими стала об’єктом політичних торгів та маніпуляцій ще з 2014-го – від початку російської агресії проти України. На шостому році війни, навіть попри повернення…
Путінський режим воюватиме “до останнього українця”
Втілюючи політику імперського реваншу, Москва не зупиниться на Україні… Російська агресія стала чи не найбільшим викликом для міжнародного безпекового довкілля. Її ключові методи – не військові дії. А основна ціль – деморалізація противника та дистанційний підрив його спроможності до оборони й захисту національних інтересів. Таку війну часто називають гібридною. Проте…
“Росія була і залишається імперією. Вона мріє про те, щоб контролювати Чорне та Азовське моря”
Про параноїдальну ідею величі Росії та її бажання контролювати Чорне та Азовське моря, про те, чи зважиться Росія на відкриту агресію в морі, а також про позицію Туреччини як стратегічного партнера України і великого друга Росії – у розмові із Сергієм Корсунським – генеральним директором Департаменту економіки Міністерства закордонних справ…
Верховна Рада 8-го скликання: історія розсудить
Верховна Рада 8-го скликання офіційно завершила свою роботу. Попри численні помилки, її вже називають найбільш реформаторською та проукраїнською за всі попередні скликання. І саме її робота убезпечила Україну від тотальної дестабілізації. Хоча й не поборола хронічних хвороб українського парламентаризму, зокрема кнопкодавства й прогульництва. Яким же був парламент 2014-2019 років – очима…
“Розумний” Фрайбург: найкращий транспорт той, якого немає
Як і чому у Фрайбурзі зменшується кількість авто, а цілі квартали будують без машин і гаражів Розташований на кордоні трьох країн – Німеччини, Франції та Швейцарії – Фрайбург називають одним із найкомфортніших міст Німеччини. А ще – одним із найчистіших та найзеленіших. Фрайбург – одне з найчистіших та найзеленіших міст.…
Що треба знати про Європарламент
У травні весь світ спостерігав за перебігом виборів до Європарламенту, наперед загадуючи, які політичні сили представлятимуть країни Євросоюзу у цьому законодавчому органі. Пильно стежили за євроелекціями й в Україні. Адже від розташування сил залежатиме, чи будуть новий парламент і Європейська комісія підтримувати політику Києва, спрямовану на інтеграцію в Європу й…
“Розумна” Барселона: для сміття – підземка, для повітря – датчики
Барселона – місто свободи та комфорту. Тут легко дихається навіть у 40-градусну спеку, немає заторів. Регулярно перевіряють якість повітря й навіть рівень шуму. А під землею працює не лише метро та паркінги… Барселонці вміють дивувати. А ще – добре знаються на інноваціях, які приносять місту шалені прибутки. Їх витрачають на…
“Розумний” Відень: чому віденцям невигідно купувати власне авто
Каршерінги, надшвидкий громадський транспорт і навіть автобуси-безпілотники. Це все про Відень – одне із найстаріших міст Європи. Ще відносно донедавна Австрія була центром великої імперії, де народжувалася європейська історія. 650 років правила династія Габсбургів, яка носила титул імператорів Священної Римської імперії. За різних часів їхні володіння простягалися від території сучасної…
Що треба знати про дефолт
Один український олігарх викликав палку дискусію серед людей та політикуму про дефолт. З телеекранів політики почали погрожувати дефолтом та курсом долара по 100 гривень. Цілком природно, що люди хвилюються про свою подальшу фінансову стабільність. Саме тому у цій статті я спробую простою мовою пояснити природу дефолту і його наслідки для…
Баланс між “я” та “дисципліна”: що обирають учителі
Як заспокоїти гіперактивний клас? До якого типу викладання вдаватися вчителеві – європейського демократичного чи до суворого азійського? Якою має бути поведінка учня на уроці – за чіткими та серйозними правилами чи без кордонів і з більшою свободою дій? Такі запитання нерідко постають і перед вчителями, і перед батьками, бо і…
Південна Корея: економічне диво за одне покоління
Один зі світових лідерів у галузі інновацій. Взірець стійкого розвитку інноваційної економіки. Батьківщина найшвидшого торенту. Найпрацьовитіша нація у світі. Країна, де Євангеліє читають рідною мовою та принципово не розмовляють японською – мовою колишнього колонізатора. І навіть не купують популярних у всьому світі японських авто. Батьківщина Нyundai, Samsung, Kia та LG.…
Трансплантація в Україні: чи варто боятися чорних трансплантологів
Сьогодні українським пацієнтам успішно пересаджують органи навіть в Індії. В Україні близько 5 тисяч пацієнтів перебувають у черзі на пересадку органів. Найбільше українці потребують нирок та кісткового мозку. Трохи менше – серця, легень і печінки. Зі згаданих 5 тисяч лише близько трьомстам таланить заручитися державною підтримкою. Так, скажімо, торік держава…
Шість чи сім: у скільки років віддавати дитину до школи
Я – мама дитини, якій у квітні виповнилося 6 років, і переді мною, як і перед тисячами інших батьків, які мають дітей віком від 5 до 7 років, постало питання: давати дитину до школи чи залишити ще на рік у садочку? Не раз чула від батьків, які шкодували про те,…
Закон про реформування зеленої енергетики в Україні. Що всередині?
Джерело: zaxid.net 25 квітня Верховна Рада прийняла закон про реформування зеленої енергетики в Україні. Ще на етапі концепції навколо цієї ідеї точилися суперечки, а після написання тексту почали з’являтися численні альтернативні законопроектиI Утім, нам таки вдалося досягнути консенсусу: процес формування остаточного тексту законопроекту був максимально публічним та прозорим, до дискусії були…
Індійський феномен: найдревніша цивілізація з наймолодшою нацією
Індія сьогодні – це корови у мегаполісах і работоргівля, власна ядерна зброя та прорив у галузі інформаційних і космічних технологій. 70 років тому Індія виборола свою незалежність: після 200-річного колоніального статусу стала самостійною державою. Сьогодні ця країна впевнено виборює своє місце у світовому економічному рейтингу та робить це досить успішно.…
Децентралізація: що робити малим містам?
Отримувати хорошу освіту в сучасній і комфортній школі, мати доступ до якісних медичних послуг, ходити освітленими та прибраними вулицями. Це лише декілька пунктів, на які мають право всі мешканці українських міст і сіл. Щоби ці послуги надавали дійсно якісно, має бути відповідальний. І не в далеких столичних кабінетах, а поруч…
Переяславська рада як перша спроба Москви нав’язати “русский мир”
Переяславська рада 1654 року в історії України – це одна з найбільш заполітизованих подій, яку Росія досі використовує як спосіб знищити українську державність. Перші фальсифікації з обмеженням переяславських угод з’явилися вже 1659 року, через п’ять років після самої ради. Й упродовж століття ці обмеження лише розросталися. Навколо цієї теми й…
Сучасний Китай: 600 метрів доріг – за одну хвилину
Кільканадцять років тому людство стало свідком стрімкого розвитку Китаю. Переродження КНР, а з роками воно лише набирає обертів, відбувається на очах кожного з нас. Китайські товари різної якості розселилися всією планетою. Вони скрізь: від престижного офісу й до туалетної кімнати. Та окрім цього, сучасний Китай – це 596 метрів збудованих…
Критична інфраструктура України – під особливою увагою
В який спосіб Росія впливає на політичне та економічне життя України. 5 років тому Російська Федерація застосувала щодо України новий вид війни – гібридний. Тоді разом із фізичною силою – “зеленими чоловічками” – в Україну прийшли кібертерористи та кіберополченці. Їхньою основною ціллю стала критична інфраструктура (КІ), від якої залежить економічна…
Видобувні галузі: загальні українські тенденції у цифрах
Вугілля Протягом 2018 року видобуток коксівного та енергетичного вугілля в Україні зріс на 0,9%. При цьому вугледобувні підприємства, що підпорядковані Міненерговугіллю України, показали негативну динаміку. Державний видобуток упав на 14,5% протягом року. Малюнок 1 / Видобуток коксівного та енергетичного вугілля Природний газ За даними Міненерговугілля обсяги видобутку природного газу в…
Електроенергетика-2018 у цифрах
Добіг кінця другий місяць 2019 року. Дані про роботу енергетичної системи за минулий 2018 рік зібрано та опубліковано, тож маємо змогу заглянути за лаштунки та підбити підсумки. Електроенергетика: загальні тенденції Співзвучно зі світовими тенденціями в Україні зростає виробництво та споживання електроенергії (мал. 1). Кількість виробленої електроенергії протягом 2018 року зросла…
Госпітальні округи – карт-бланш для чиновників, або За правилами “закритих чиновницьких клубів”
Джерело: Українська правда Реформа вторинної ланки медичної допомоги – це передусім про інфраструктуру. Це забезпечення інтенсивного лікування та допомоги хворим або постраждалим внаслідок якихось подій. Саме на цьому етапі на арені з’являються госпітальні округи – визначені території з різними медичними закладами, в центрі яких – лікарня інтенсивного лікування 1-го або…
Монетизація субсидій з політичним присмаком, або Як це зробити правильно
Останнім часом дискурс довкола монетизації субсидій набув політичного забарвлення. Але не варто недооцінювати важливість та економічний зміст монетизації. Це питання стосується не лише 38% населення всієї держави, які отримують субсидії. Монетизація вплине на кожного – через використання сплачених податків та інфляцію, яка зустріне абсолютно кожного на полицях крамниць. Природа монетизації…
Про що мовчить президент у справах міжнародних відносин
Порошенко не став Бісмарком, антипутінська коаліція – це міф! Україна сам на сам у стані неоголошеної війни з Росією. Оскільки Будапештський меморандум не конвертовано в угоду про гарантії, ми не маємо жодних реальних гарантій безпеки. Жодна окрема країна чи група країн, організацій не гарантували втручання на стороні України в разі…
Депозити для міст – як примножити бюджетні кошти
Мудре управління муніципальними фінансами означає не лише якісне планування та використання коштів на визначені цілі, а й використання потенціалу грошей. Так склалось, що більшість людей сприймає гроші лише як засіб платежу. Не винятком є й люди, яких ви обрали управляти сплаченими вами податками. Насправді гроші виконують більше функцій, про які варто…
“Літати не можна чекати”: що Україні заважає запустити національний лоукост
Долетіти з Києва до Кракова за 15 євро або зі Львова до Берліна – за 20 євро. Ще три роки тому така вартість перельоту для українця була мрією. Проте ситуація якісно почала змінюватися із запровадженням у 2017 році безвізового режиму з країнами Шенгенської зони. Дедалі частіше українці подорожують Європою завдяки…
Окуповані території: чи потрібен Україні досвід Молдови і Грузії
Молдова, 1991 рік. Російська пропаганда масово поширює тезу, що Придністров’я годує всю Молдову, штучно роздмухує мовне питання, а підконтрольні місцеві еліти виконують вказівки Кремля. Далі – бунт завезених з Москви чи підтримуваних нею феодалів проти уряду Молдови. Протягом 4-місячної війни загинуло понад 1200 людей. Результат – ухвалений закон про особливий…
Оборона та армія в умовах сучасних викликів безпеці
“Навіть якщо меч доведеться застосувати один раз у житті, це варте того, аби носити його усе життя”. Цитата із Лао Цзи, який є одним із найвідоміших філософів Китаю. Про стан сучасної української армії Сто років тому у Першій світовій війні лише на боці Російської імперії воювало до 4 млн українців.…
Агломерації як urban-тренд для України
Матеріал розміщений на сайті Новое Время Не така страшна агломерація, як саме слово. А точніше – це взагалі корисна річ, а якщо ще правильніше – то без неї неможливий подальший економічний розвиток країни. Занадто голосна заява? А от і ні. Агломерація як світовий економічний тренд давно відбулася. Україна також однією…
Чому гальмує пенсійна реформа?
Міністерство соціальної політики України відтерміновує запровадження другого накопичувального рівня пенсійної реформи на один рік – до початку 2020 року. Таке досить серйозне рішення, однак, не стало сенсацією для фахівців. Адже, з огляду на проект державного бюджету на 2019-й, який подав Кабінет міністрів до парламенту, і так нічого не вказувало, що…
Міські агломерації або 1000 кінських сил для України
Хто швидше здолає дистанцію – машина з потужністю двигуна 100 чи 1000 кінських сил?! У кого більше шансів здобути медалі на Олімпіаді – у команди з 10 чи зі 100 спортсменів?! Такі риторичні запитання можна продовжити, але в контексті міських агломерацій це має звучати так: що створює вищий потенціал для…
Аукціони як спосіб зробити “зелену” енергетику конкурентною
З кожним роком зміна клімату стає все реальнішою загрозою для світу. На цьому фоні ми почали значно частіше говорити про необхідність розвитку “зеленої” енергетики: вона ж бо забезпечує нас “чистою” енергією, без викидів вуглекислого газу в атмосферу. Утім, у цій статті ми не доводитимемо необхідність розвитку “зелених”. Натомість заглянемо за…
Азовське море: старий-новий фронт
Про “повзучу анексію” та “стратегію удава” росіян в Азовському морі, мільйонні збитки, провальний “континентальний” підхід, морську доктрину, а також про те, який флот потрібен Україні. Тузла. Із чого все починалося Росія йшла до загострення ситуації в Азовському морі не один рік. 2003 року спалахнув територіальний спір між Україною та Росію…
Чому не треба розширювати дороги
Нині досить популярною є така думка: оскільки автомобілів у містах стає дедалі більше, тож треба розширювати дороги. Усі без винятку міста з часом мусять це переосмислювати. “А чому не розширили проїзну частину?” Такі запитання часто виникають під час обговорень проектів реконструкції вулиць: Мовляв, все й так стоїть у корках, а…
Пропаганда: Росія задіює більшу кількість ресурсів
Дезінформація, “тролі”, фейки – Росія дуже якісно підлаштовує свою тактику і стратегію для кожної окремої країни. Україна не стала винятком. Москва затіяла гібридну війну не лише за допомогою військових засобів, а й агресивною інформаційною пропагандою. Про рецепт “інформаційного коктейлю” Російської Федерації, яким вона примусово “живить” підсвідомість не тільки українців, а…
3 кроки за 5 років до успішного українського села
За часи незалежності український господар отримав у власність найголовніше – землю. Однак минув час, а наш селянин так і не став самодостатнім та повноправним господарем на своїй землі. Навіть більше, сільське населення почало масово скорочуватися. І це тоді, як держава щороку виділяє колосально великі суми на підтримку аграрного бізнесу. Мова…
Перший законопроект про державну мову: а що всередині?
Законопроект вже встигли назвати й провокаційним, й історичним. 4 жовтня у Верховній Раді відбулося перше читання закону № 5670-д “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Попри спроби деяких політиків зірвати голосування, саме цей варіант законопроекту (із чотирьох запропонованих) таки набрав потрібну кількість голосів. А отже, має реальні шанси бути…
Як погода і футбольні матчі “заважають” розвитку “зеленої” енергетики
Усі ми знаємо, що “зелена” енергетика – це рішення, яке покликане мінімізувати наслідки глобального потепління у світі. “Зелені” електростанції стають все ефективнішими і дешевшими. То чому територія України досі не всіяна сонячними та вітровими електростанціями? Чому ми досі не отримуємо 100% електроенергії із екологічних джерел? У цій статті ми спробуємо…
Вуличні дерева: на службі в міста
Озеленення вулиць – дуже болісна тема майже будь-якого українського міста. Коли дивишся на фотографії 30-40 річної давнини, одразу впадає в очі велика кількість зелені на вулицях міста, дерева охайні, доглянуті. Проте сталося так, що міське озеленення тривалий час було не в пріоритеті. Державні будівельні норми вимагають не можливих в умовах…
Ґлен Ґрант: Повільні реформи у війську – і війна на Донбасі буде довшою, ніж Перша Світова
Для сучасної України, яка зазнала збройної агресії з боку Москви і де вже п’ятий рік точиться війна на Донбасі, проблеми національної безпеки є одними з найважливіших. Отож, однією з тем Львівського Безпекового Форуму 2018, який відбуватиметься 24-26 жовтня і співорганізатором якого є “Інститут Просвіти”, стане панельна дискусія “Побудова ефективної моделі…
Українською армією мають керувати військові, які воювали на Донбасі, а не радянські генерали, – Говард
Однією з головних тем Львівського Безпекового Форуму 2018, який відбудеться 24-26 жовтня, стане аналіз ситуації, яка виникла внаслідок агресивних дій путінської Росії в акваторії Азовського моря. І головним спікером серйозної панельної дискусії про це буде впливовий аналітик зі США – Глен Говард. Ще до початку Безпекового Форуму “Інститут Просвіти” попросив…
Нова українська школа: а вчитель – хто?
Якби запитати українських школярів, чи хочуть вони ходити до школи, мабуть, кожен другий відповів би – ні. І причина тут не в тому, що діти не хочуть вчитися, а в низькій мотивації це робити. Про це знають батьки, у цьому зізнаються і педагоги. Учні втрачають інтерес до навчання ще у…
Едвард Лукас: експерт, який передбачав нахабну агресивність Путіна ще 10 років тому
24-26 жовтня у Львові відбуватиметься Львівський Безпековий Форум 2018. Цей масштабний захід за участі авторитетних експертів з 10 держав розпочнеться виступом впливового англійського аналітика Джорджа Лукаса “Економіка війни чи війна економік”. “Едвард Лукас – один із найавторитетніших фахівців, які почали усвідомлювати наслідки для Європи російської економічної (точніше, сировинної) експансії ще…
Що ховають політики за бажанням змінювати Конституцію України
Курс на конституційні правки знову взято. 20 вересня 2018-го Верховна Рада підтримала ініціативу Петра Порошенка і проголосувала за проект постанови про включення до порядку денного законопроекту про внесення до Конституції змін щодо “стратегічного курсу на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та НАТО”. “За” проголосував 321 депутат. Тепер цей…
Електроенергія: як товар і послуга, а ще – надприбутки для монополістів
От ви скажете: до хати йде один електричний дріт, то яка може бути конкуренція? Може. Навіть більше, вона повинна бути. Бо інакше виникає монополія, а як наслідок, неконкурентна, іншими словами – завищена, ціна на цю електроенергію в наших квитанціях. Розпочнімо з азів та доступних життєвих прикладів. Насамперед треба зрозуміти, що…
Чи допоможе Америка врятувати українську газотранспортну систему
Попри те, що на території Німеччини активно тривають роботи зі спорудження газогону “Північний потік-2”, яким Росія зможе транспортувати своє паливо до Європи в обхід України, доля цього продуктопроводу все ще не може вважатися повністю вирішеною. Кісткою в горлі росіян можуть стати Сполучені Штати Америки. Для України це було б дуже……
Більшість заяв про потребу змінювати Конституцію – лише передвиборний популізм, – Руслан Сидорович
Внести зміни до Конституції – зараз в Україні неабияка активність у цьому напрямку. Про бажання “підредагувати” Основний Закон України активно говорять політики, висловлюються про такі ініціативи і спеціалісти-правники. Все б нічого, але “конституційний сплеск” стався не мало-не багато за рік до президентських виборів. На чолі такої активності став сам президент…
Чи має демократія майбутнє
15 вересня – Міжнародний день демократії. За ідеєю ООН, ця дата має стати приводом звернути увагу на стан демократичних процесів у цілому світі. Інтерес ООН до цієї теми пояснюється тим, що демократія лежить в основі діяльності цієї всесвітньої організації. І її справедливо відносять до основних і універсальних суспільних загальнолюдських цінностей.…
Чи примусять “Північні потоки” забути Україну про російський газ
Будівництво газопроводу “Північний потік-2”, яким російський газ постачатиметься до Європи в обхід України, є фактом. Попри те, що не вщухають дискусії противників та ідеологів цього масштабного проекту, на Балтійському узбережжі Німеччини біля містечка Лубмін працюють судна-трубопрокладачі. На дні моря монтують труби, якими газ, видобутий на півострові Ямал, транспортуватимуть з Росії.…
Україна – серед найбільш енергомарнотратних країн Європи
Щороку у світі фіксують новий температурний рекорд. Стихійні лиха вже вражають своїми масштабами. Лише торік, за оцінкою німецької страхової компанії Munich Re Group, приблизно 93% усіх надзвичайних подій у світі – це стихійні лиха. А їхній макроекономічний вплив наробив збитків на 320 млрд доларів. Це робить 2017-й найдорожчим в сенсі природних…
Оксана Сироїд: Запустити “Північний потік-2” – все одно, що позбавити Україну ядерної зброї ще раз
Будівництво “Північного потоку-2” за планом мало б закінчитися до кінця 2019-го року. На території Німеччини та Фінляндії вже тривають масштабні будівельні роботи зі спорудження газопроводу “Північний Потік-2”, яким Росія планує постачати природній газ до Європи в обхід України. Цей газогін є розширенням проекту газопроводу “Північний потік-1″, який ввели в експлуатацію…
Для чого потрібен ринок електричної енергії?
Успадкована від Радянського Союзу система електроенергетики наразі застаріла та переживає кризу, пов’язану з корупцією, відсутністю прозорості та конкуренції. Новий закон України «Про ринок електричної енергії» покликаний ґрунтовно реформувати сферу електроенергетики. У цій статті ми обговоримо основні проблеми, які має вирішити новостворена модель ринку. 1. Монополія обленерго у сфері постачання електроенергії…
Хрещення Київської Русі: підміна фактів, маніпуляції та історична правда
Про релігійний сепаратизм, підкуп Константинопольського патріарха московськими правителями та офіційне визнання Царгородом Київської митрополії як Церкви-Матері. Історія Хрещення Київської Русі багата на численні гіпотези, маніпуляції і навіть підміну фактів. Та очевидним є одне – християнство принесло до Київської Русі не лише нову мораль з євангельських заповідей. Насамперед нова релігія «витягла»…
Айфони чи боїнги не “народжуються” в селах: економічний розвиток за містами
Наприкінці ХХІ століття в містах сконцентрується 85% населення Землі. Людство швидкими темпами переїжджає в міста. Україна не виняток. За прогнозами експертів, вже наприкінці цього століття конкуруватимуть не країни, а саме міста. І власне ті міста-агломерації, або іншими словами, – метрополії. Відколи у світі з’явилися міста, а згодом ще й із комунальними зручностями, кількість…
Українська медицина: топ-5 інновацій, що рятують життя
До Дня медичного працівника, який буде 17 червня, “Інститут Просвіти” зібрав найбільш важливі інноваційні розробки українських науковців, які успішно застосовують у сучасній медицині. Деякі з них визнано найкращими у світовій лікувальній практиці. Самі ж автори – науковці Національної академії медичних наук України, скромно зауважують, що їхні винаходи не є революційними. Проте…
Топ-6 інновацій львівських медиків
Війна стала поштовхом не лише для військових і держави подбати про сучасне озброєння. Події на Сході змусили удосконалюватись і медиків. Методи лікування, які ще донедавна були нереальними і майже фантастичними, нині – буденність. Причому деякі із операцій, які успішно практикують українські хірурги, не роблять навіть у найкращих клініках світу. Львів…