Фальковскі: “Росія не зупиниться у своїх намірах завойовувати”

Необмежені ресурси світового океану та спроба його мілітаризувати. Чому Росія зміцнює свої позиції на морі. Точка зору польського експерта Львівського Безпекового Форуму

Анджей Фальковські – представник Польщі у військовому комітеті НАТО і Євросоюзу 2014-2018 рр. 

– Відколи РФ анексувала Крим та окупувала Східну Україну, вона не припиняє озброюватися та нарощувати свої сили в Україні. Якщо Росія вдасться до повномасштабної військової агресії щодо України, чи готова Польща до такого розвитку подій?

– Так, Росія й далі інтенсивно застосовує гібридні дії. І кінця цій ситуації не видно. Очевидно, Росія не зупиниться у своїх намірах завоювати. Але один і той самий метод двічі не працює у цих питаннях.

– Історія є промовистим доказом: від цієї країни можна очікувати всього. 

– У Польщі є так звані три стовпи безпеки: це наші збройні сили, членство в НАТО та підтримка з боку США (статус спеціального союзника). Також у моїй країні переглянули питання мобільності збройних сил та змінили законодавство. Це означає, що коли до нас потрапляють збройні сили з інших країн, які потенційно захищатимуть нашу державу, ми знімаємо всі перешкоди для їхнього пересування. Скажімо, ще донедавна для цього треба було багато дозволів. Нині їхня кількість зменшилася до критичної межі. Це допоможе військам Північноатлантичного альянсу оперативно прибути. Загалом цей процес ще не завершився, бо кожна країна-член НАТО має своє законодавство і це тривалий процес узгодження. Але вже багато чого зроблено.

Чітко можна простежити, що нині НАТО повертається до питання колективної безпеки. Росія ж прикладає неабиякі зусилля, аби зруйнувати таку згуртованість.

Грузія у 2008 році стала занадто малим попередженням. Російська експансія щоразу ближча до кордонів НАТО. Але ці питання складні та специфічні, оскільки Росія, як Грузія та Україна, є країнами партнерами НАТО і перебувають у програмі “Партнерство заради миру”.

– Свого часу Росія була чи не основним інвестором у польську економіку. І це також неабияк ускладнює ситуацію. Яка частка присутності російського бізнесу в Польщі нині?

– Це питання швидше до нашого міністра економіки. Я би не сказав, що Росія – наш найбільший інвестор. Можливо, показники торгівлі є найвищими. Але якщо говоримо про власників компаній, то на законодавчому рівні є серйозні обмеження щодо інвесторів, які можуть бути потенційно загрозливими для нас. Для моніторингу ми також активно залучаємо наші служби безпеки. Більшість об’єктів критичної інфраструктури є в державній власності. Але такий елемент, як банківська система – приватизований. 

У березні 2019-го НАК “Нафтогаз України” опублікувала фото, на яких видно, як кораблі військово-морського флоту РФ охороняють захоплені нафтові вишки, що належать українському підприємству. Фото – Twitter: Naftogaz of Ukraine

– За конвенцією ООН, до світового океану, який багатий на газові та нафтові родовища й інші корисні копалини, мають доступ всі нації. Росія ж особливо активно нарощує свої військові спроможності не лише на суші, а й на водних просторах. Зрештою, 2014-го РФ першими захопила корисні копалини Чорного моря.

– Під час Львівського Безпекового Форуму обговорювали питання мілітаризації океанів. Наприклад, “Північний потік” – це приклад, як Росія намагається розколоти ЄС. А також це промовистий приклад мілітаризації Балтійського моря.

Можливо, Крим і Україна – це відволікання від мілітаризації Півночі. Там величезні ресурси, які, згідно з нормами міжнародного права, нікому не належать. А тому Росія хотіла би їх привласнити.

Росія пробує з різних сторін – і це також приклад гібридної війни. Вона намагається повернути до старого режиму всі прилеглі країни. І найгірше, що всі починають звикати до ситуації, яка склалася в Україні.

Розмовляла Вікторія Доскоч

Головне зображення – Twitter: Naftogaz of Ukraine