Виборчі нюанси: за кого і як будемо голосувати

Свято наближається – 25 жовтня місцеві вибори. Ви вже точно помітили: бо ж деякі кандидати визирають з усіх можливих закутків. Але якщо з датою все зрозуміло, то з тим, хто й куди рекламується – важкувато розібратись.

Воно й не дивно, бо ж парламент лише місяць тому проголосував за зміни до виборчого законодавства. Та ще й «перекроїв» країну – я про стовідсоткове покриття країни об’єднаними громадами, створення нових і переформатування (читай – укрупнення) старих районів в усіх областях.

То які ж вони головні нюанси виборчих змін:

Хто піде на вибори?

Усі, хто має право голосу й бажання.

Скільки бюлетенів будемо мати?

Не менше трьох. Якщо ви, наприклад, мешканець села Лисиничі, то ви будете голосувати за голову Львівської ОТГ, депутатів Львівської ОТГ, депутатів Львівської райради і за депутатів Львівської облради.

А якщо ви мешканець села Чижиків наразі ще Пустомитівського району, то будете обирати голову Підберізівської ОТГ (до якої входите), депутатів Підберізівської ОТГ, депутатів Львівської райради (бо ваше село, як і ваша ОТГ, за новим поділом, буде у Львівському районі) і, звичайно, депутатів Львівської облради.

Але тут відразу одне уточнення – фактично, станом на сьогодні вибори до райрад під питанням. Оскільки виборчі зміни робились з коліс і райони теж поділили нещодавно, то ЦВК звернулась до парламенту за певними роз’ясненнями. Тому не факт, що встигнуть узгодити всі суперечливі моменти. У принципі, є шанси на виборчій дільниці мати на один бюлетень менше: тобто замість чотирьох – три. Але як тоді з дотриманням Конституції, яка передбачає вибори районних рад?

За кого будемо голосувати – за партію чи за кандидата?

Якщо з головами ОТГ все зрозуміло – ставите позначку навпроти того, кому симпатизуєте – то з депутатами різних рад трішки складніше.

Верховна Рада проголосувала: у громадах, які мають понад 10 тисяч виборців, вибори будуть відбуватися за пропорційною системою. Тобто кандидати в депутати у цих громадах мусять бути представниками якоїсь партії. І в бюлетені їх треба шукати поряд із партією, яка його висуває

Навіть більше, за новим форматом бюлетеня, обов’язково слід проголосувати за партію, але можна буде ще й вписати порядковий номер вподобаного вами кандидата. Важко? Можливо, із фото Громадянської мережі «ОПОРА» розібратись буде легше.

Фото Громадянської мережі «ОПОРА»

Для чого ці номери? Це принцип відкритості списків. Хоча я б сказав, що проголосовані у ВРУ виборчі зміни дозволяють нам назвати такі списки недовідкритими. Поясню чому.

Верховна Рада для жовтневих виборів залишила «бар’єр відкритості» для кандидатів за відкритими списками на рівні 25%. Тобто, щоб кандидат “просунувся” вгору у списку та обійшов однопартійців, йому потрібно набрати не менше 25% від виборчої квоти голосів виборців.

Виборча квота – це кількість голосів виборців, потрібних, щоб отримати один депутатський мандат. Мушу сказати, що 25% цієї квоти – досить велика кількість голосів. Тому потрібні будуть надзусилля від кандидатів, для того щоб просунутись у виборчому списку. Але тим більша для них мотивація і тим цікавішим буде виборчий процес. Зрештою, все залежатиме від того, наскільки активно люди будуть голосувати не лише за партію, а й обиратимуть «свого» кандидата.

Згрубша це все. Залишилось не заплутатись в обіцянках і розібратись, кому можна довіритись. А ще – берегти себе від небезпечних вірусів. Терпіння нам усім і витримки у цей період!

Любомир Зубач, юрист, експерт з питань місцевого самоврядування