Вуличні дерева: на службі в міста

Озеленення вулиць дуже болісна тема майже будь-якого українського міста. Коли дивишся на фотографії 30-40 річної давнини, одразу впадає в очі велика кількість зелені на вулицях міста, дерева охайні, доглянуті.

Проте сталося так, що міське озеленення тривалий час було не в пріоритеті. Державні будівельні норми вимагають не можливих в умовах теперішньої забудови міст відстаней від дерев до фасаду і до проїжджої частини.

Дерева розросталися, старішали – врешті, деякі з них почали руйнувати тротуари та комунікації, а заодно й втратили довіру мешканців.

Якщо дивитися на пострадянські міста, то всюди ми побачимо більш-менш однакову картину: замучені обрізкою дерева, пеньки, неякісні нові насадження переважно декоративних дерев.

Фото КО “Київзеленбуд”

Проте варто перетнути кордон України на захід і відразу разюча різниця: доглянуті охайні дерева середнього або молодого віку, рівні стовбури, високі крони, рівномірна тінь, під якою так приємно пройтися.

Річ у тому, що вуличні дерева виконують насамперед роль службовців міста. І від цього треба відштовхуватися.

Вони створюють кисень, забирають воду та утримують вологу, створюють комфортні умови для пішоходів і велосипедистів, допомагають заощадити електроенергію на кондиціонуванні будівель (тінь на фасаді), вагонів громадського транспорту (ряди дерев навколо виділених смуг) і навіть приватного транспорту (дерева, що затінюють паркомісця). Проте в нас всі ці корисні функції перекреслюють неприємним досвідом – і дерев починають уникати офіційно та неофіційно.

У країнах ЄС вуличні дерева садять уже в працездатному віці – 10-15 років і зрізають, щойно вони переростають середній для себе вік 40-50 років. Відтак висаджують нові й зазвичай все це поєднують з капітальним ремонтом вулиці.


Місто Любляна / Фото hmarochos.kiev.ua

У нас же дерево росте на вулиці доти, поки не вмре саме. Коли дерево стає старим або переростає масштаб вулиці, йому починають ампутувати гілки, часто всі підряд. Як наслідок дерево без листяної маси перестає виконувати покладені на нього обов‘язки: випускає дикі пагони, що не створюють достатньо тіні та кисню, далі ж протягом 10 років гарантовано всихає та вмирає. Тоді сухостій зносять, але залишається пень.

Пень корчувати важко, тому часто він може ще до 10 років стояти в лунці. Якщо ж пень вдається вилучити, то на це місце чекає ситуаційне й найчастіше неякісне висадження нового дерева. Інший варіант лунка стає ще одним паркомісцем.

Ремонт вулиці здебільшого не передбачає оновлення вуличних дерев. Часто під час ремонту дерева кронують, щоби було легше їздити техніці, а коріння і стовбури пошкоджують під час облаштування комунікацій та мощення. А це вкорочує вік і працездатність і так змучених дерев.

Така ситуація приблизно однакова для всіх наших міст. Очевидно, що причина в організації процесів і законодавчому регулюванні, а не в окремих кадрах.

Фото із рівненського сайту “Голосно”

Річ у тому, що закон є дуже жорстким щодо збереження дерева. Допоки воно не врізало дуба або його не визнано аварійним, цей стовбур не можна зрізати.

Проте за пошкодження дерев якщо й карають, то переважно на неспівмірні з вартістю відновлення суми штрафів. Крім того, стягнення штрафу за плановане зрізання дерева в межах проекту або коли його визнано аварійним жодним чином не зобов‘язує жодну зі сторін виправити ситуацію. Це лише невеликі кошти, які можна використати на пов’язані з озелененням заходи.

Що варто змінити насамперед?

Важливо оновлювати озеленення вулиці під час капітального ремонту або реконструкції. А це буває переважно раз на 40-50 років.

Коли вирішуємо зберігати чи замінювати дерево, що вже росте важливо відповісти собі на запитання: чи буде це дерево служити якісно до наступного капітального ремонту. Якщо так треба створити всі умови, щоб запобігти травмуванню крони, стовбура та коріння. Якщо ні дерево треба таки замінити на нове.

Якщо є рішення про заміну слід виконати якісно кілька речей:

  1. Підібрати якісний саджанець сорту, що максимально пасуватиме до виконання покладених на дерево обов‘язків, достатньо зрілого віку. Наприклад, для вулиці завширки понад 30 метрів це може бути платан гібридний Platanus x acerifolia, висота від 6 метрів, початок крони 2,0-2,2 м, обхват стовбура 12-16 см.
  2. Здійснити якісну посадку: підготувати мінімум 1 квадратний метр якісного ґрунту, правильно посадити дерево, поставити опори та міцно прив‘язати дерево до опор. Убезпечити від пошкоджень під час стрижки газону.
  3. Протягом трьох років регулярно поливати, доглядати та професійно формувати крону: вилучати конкуруючі гілки, створити рівновагу. Якщо це все робити якісно, то найближчі 40-50 років це дерево більше не потребуватиме жодного догляду, служитиме місту на повну силу й гарантовано не зробить шкоди інфраструктурі, комунікаціям, людині чи її власності.