Грант: “Забрати пільгу в солдата й не дати рівноцінної заміни – це покарання”

Скасувати пільги і соціальні виплати учасникам бойових дій, якщо вони служили за контрактом. Нещодавно про таку ініціативу заявили представники провладної партії «Слуга народу». Мовляв, солдати-контрактники свідомо йшли на отримання високого грошового забезпечення, це був їхній вибір. А тому – жодних пільг.

Як таке рішення може вплинути на бойовий дух вояків? Наскільки це небезпечно, зважаючи на те, що країна потерпає від російського агресора? Чи не це є своєрідним приниженням солдатів і які можуть бути наслідки, якщо таке рішення таки ухвалять? Про це “Інститут Просвіти” запив у одного з найавторитетніших міжнародних військових експертів Глена Гранта.

Підполковник Глен Грант закінчив Королівську військову академію «Сандхерст» і спільний оборонний коледж при Королівському військово-морському коледжі в Грінвічі. Під час своєї 37-річної військової кар’єри командував військовою в’язницею Великобританії і артилерійською батареєю з 8 гусеничних знарядь. Працював в оперативних та політичних штабах в Міністерстві закордонних справ Великобританії, штабах різних армій і Центрі комбінованих повітряних операцій. Його ключова робота за останні 20 років пов’язана зі здійсненням реформ та змін для оборонних та безпекових організацій у Європі. Працював у міністерствах оборони або збройних силах 15 європейських країн, серед них – Україна, Болгарія та Польща. 

Глен Грант, підполковник (у відставці) Британської армії, військовий експерт (Великобританія):

“Ініціатива партії «Слуга народу» має певну логіку. Вона в тому, солдати мають бути професійними і воювати тому, що це їхня професія. Але така правильна концепція армії повинна підкріплюватися належною заробітною платою, гідними умовами та особистим ставленням, що відображають серйозність і ризикованість професії. Наразі таких умов для розвитку професії не встановлено, особливо слабке управління армією.

Ті бонуси та пільги, які є зараз, є своєрідною формою підкупу, яка намагається зробити контрактну армію більш привабливою. Водночас певні види доплат, наприклад за підрив ворожого танка є, на мій погляд, професійним приниженням. Ще гірше, коли цих виплат не виплачують вчасно або в деяких випадках не виплачують узагалі.

Тож, хоча ідея партії «Слуга народу» має раціональне зерно, їм потрібно зрозуміти, що зняти форму винагороди, не замінюючи її чимось рівноцінним чи кращим, є формою покарання й матиме катастрофічні наслідки для армії та країни. Першим кроком, який треба зробити, було би встановлення достойної зарплати, щоб показати: суспільство розуміє серйозність роботи, яку виконують військові. По-друге, слід заборонити використовувати термін “солдат-контрактник”, їх треба називати професіоналами – адже вони такими й є”.

Глен Грант буде спікером Львівського Безпекового Форуму (“Інститут Просвіти” є одним з організаторів цього заходу), що відбуватиметься у Львові 30 жовтня – 1 листопада. Головна тема цьогорічного заходу – «Росія в Європі – старі помилки чи нові виклики». Експерти роздумуватимуть над тим, як захистити критичну інфраструктуру – інформаційний і кіберпростір, важливі об’єкти життєзабезпечення, економіку та політичну систему від агресивних дій Росії спрямованих проти України та Заходу. У фокусі дискусій також – особливий статус Донбасу, Україна в епіцентрі американського конфлікту, російські виклики для Балто-Чорноморського регіону.