Українці дедалі частіше сприймають себе як об’єкт експерименту. Часто скаржаться та бідкаються на життя. Така поведінка – ознака меншовартості, наслідок постколоніального минулого.
Щеплення від меншовартості є. Треба частіше згадувати, що ми – українці, незламні й дуже сильні. Та навчитися пишатися своїми досягненнями.
А пишатися є чим.
Саме в Україні, у місті Острог, збудовано перший виш у Східній Європі ще у XVI столітті, а в XVII – ми, українці, були найписемнішою нацією. Нині ж ми у списку найосвіченіших у світі.
Попри численні русифікації, полонізацї та лінгвоциди ми зуміли зберегти рідну літературну мову, якою, що важливо, послуговуємося у щоденному житті. Чим, наприклад, не можуть похвалитися наші сусіди-білоруси. Треба визнати очевидне: білоруси втратили свою рідну мову. «А хто не має мови, стає німим. А німого попхаєш, куди забажаєш», – каже народна мудрість.
Серед творців ракетно-космічної техніки – 80% українців. Саме українці першими створили космічні розробки, якими користується сучасна світова астронавтика та космонавтика. Батьком світового вертольотобудування також був українець Ігор Сікорський.
Автором першої в історії людства конституції демократичного суспільства був гетьман України Пилип Орлик. Уперше у світі в документі є поділ державної влади на законодавчу, виконавчу і судову. Лише через 70 років конституції з’являться у Європі та США.
Список можна продовжувати. Українці ніколи не полишали надії створити незалежну Україну. Навіть попри ГУЛАГи, БАМЛАГи, репресії, тортури та вигнання. І досягали своєї мети. Востаннє – 1991 року.
Жодна європейська країна не витримала б три Майдани (якщо враховувати Революцію на граніті) за майже одне покоління. А українці змогли і не дозволили замінити демократію на диктатуру.
Так, нам випадає багато викликів. Але це означає лише те, що насправді ми дуже сильні. А наша роль – визначальна. Треба лишень діяти як нація, що себе поважає.
Програма створена в межах спільного проекту із Телеканалом новин “24” “NOTA BENE: NЕ БАЙДУЖЕ” – серії відеонотаток про наболіле та актуальне для українців. Мета проекту – не просто окреслити проблему, а запропонувати прості у виконанні лайфхаки, які хоч на крок наблизять нас до її розв’язання.