Автором першої у світі конституції демократичного суспільства був українець

308 років тому унікальний документ, який закріплював найпрогресивніші для того часу ідеї суспільного правопорядку та проголошував незалежну українську державу, створив генеральний писар, а згодом гетьман Війська Запорозького Пилип Орлик.

У цьому документі Україну ототожнено з Військом Запорозьким, чиї володіння простягалися від Буга до пониззя Дніпра (за територією це як сучасна Англія).

У ті часи Запорозька Січ була для України та її національної свідомості не лише військовою базою, а й адміністративно-політичним центром, де формувалися основи української національної державності. Недаремно Україну навіть почали називати «українською козацькою нацією».

Козаки велику увагу приділяли освіті та мали звичку будувати церкву лише там, де було місце для шпиталю та школи. Саме завдяки їхній підтримці створено Києво-Могилянську академію, яка довгий час була єдиним вищим всестановим навчальним закладом у Східній Європі. Причому навчатися там мали право всі охочі, а не лише заможні люди.

Тож не дивно, що історичний для всього світу документ, – авторства українського козака.

Конституція Пилипа Орлика так і не набрала чинності, бо була написана у вигнанні. Тож деякі дослідники піддають сумніву її історичну важливість та міжнародне значення. Але факт залишається фактом, перші конституції у Європі та США з’явилася лише через 70 років.

А для тогочасної України написання такого документа означало лише одне: українці – освічена й свідома нація, яка боролася й буде боротися за свої права та державність.

Мине кілька століть – і 1996 року в Україні знову напишуть Конституцію. Міжнародні експерти назвуть її однією із найдосконаліших у світі за правами і свободами людини. Цього разу державотворчий документ таки набрав чинності. А Україні вдалося самоутвердитися як державі, котра зуміла відновити свою незалежність та зберегти історичну пам’ять.

Ще більше цікавих фактів та корисної інформації дивіться у відео “Інституту Просвіти”: