Що ми їмо: як правильно «читати» етикетки

Ми те, що ми їмо. Це свого часу говорив грецький Гіппократ – людина, яку вважають однією з найвизначніших осіб в історії медицини. А Всесвітня організація охорони здоров’я нещодавно це лише підтвердила: наше здоров’я на 70% залежить від харчування. І лише 30% – це екологія та інші фактори.

Неправильна їжа викликає серцево-судинні та онкологічні хвороби, діабет, порушення обміну речовин. Врешті, в українському міністерстві заявили: 2/3 усіх хвороб в Україні є наслідком саме неправильного харчування.

За підрахунками науковців, рівень смертності в Україні через неправильну їжу сягає майже сорока відсотків. А це найвищий показник у цілій Східній Європі. Забагато хліба, солодощів, солі, смаження на соняшниковій олії, замало фруктів, горіхів та риби. А ще – занадто часто українці в магазинах обирають кота в мішку.

Чи прискіпливо ви вчитуєтесь в етикетки на продуктах?

Ідеться не так про дату виготовлення чи виробника, як про складники товарів. Небезпечні харчові добавки, фарбники, підсолоджувачі, консерванти. Накопичуючись в організмі, вони призводять до незворотних наслідків. І їжа стає отрутою.

  • Обов’язково читайте склад товару! Обирайте продукти, в яких він найкоротший. Якісні продукти містять мінімум консервантів і харчових добавок. А отже, у них малий термін придатності. Інакше – продукт переповнений канцерогенами, навіть якщо про них не вказано на упаковці.
  • Парадокс, але найнебезпечніші барвники найчастіше є в дитячих продуктах харчування, а надто – у солодощах.  Саме їх виробник робить найбільш барвистими та надмірно солодкими, аби привертати дитячу увагу.
  • Знаком «Без ГМО» частенько зловживають виробники. Він важливий лише на ковбасних виробах, майонезі, консервованій кукурудзі, чипсах та інших продуктах, які містять білок. На решті харчів – це просто маркетинговий хід.
  • Звертайте особливу увагу на харчові добавки, ще відомі як ешки. Їх додають, щоб покращити колір, смак чи збільшити термін зберігання продуктів. Частина ешок має дозвіл від МОЗу, але чимало є забороненими у світі. Всі небезпечні ешки запам’ятати складно. Не полінуйтеся і випишіть їх на аркуш або ж завантажте спеціальну програмку на телефон. Тоді небезпечний список буде завжди під рукою.
  • Не спокушайтеся на знежирені продукти – туди для підтримки консистенції і смаку додають цукор, а це, хоч і без жиру, але все одно шкідливо для здоров’я.
  • Ідучи в магазин, беріть окуляри. Так зможете прочитати найдрібніший шрифт.

І пам’ятайте: етикетка – важлива підказка, яка може врятувати ваше здоров’я.