2018 року у Львові встановили рекорд. Міська рада продала комунальне приміщення за 34 мільйони гривень. Сума рекордна – адже це фактично бюджет районного центру України. За один квадратний метр комунального майна в центрі Львова покупці заплатили майже 17 тисяч доларів. Фахівці одностайні: не було б системи ProZorro – не було б і цього рекорду.
Система електронних закупівель ProZorro запрацювала три роки тому. Доти галузь державних закупівель була одною з найкорумпованіших. Усе трималося на особистих домовленостях і закритості. Держава втрачала мільярди. Комунальне майно продавали за безцінь і часто своїм.
Тепер же міста і не лише вони мають змогу торгувати он-лайн. Якщо ви, до прикладу, фермер і маєте доступ до комп’ютера, можете подаватися на закупівлю та продавати будь-які товари, не виходячи з дому. Це означає, що система відкриває ринок для малого та середнього бізнесу в усій Україні.
Нині в топ-5 міст, де активно торгують нерухомістю он-лайн – Львів, Маріуполь, Дніпро, Покров та Чернівці. Навіть столиця поступається цим містам.
Через Prozorro можна не лише продавати, а й здавати в оренду. Усе максимально відкрито: видно ставки та конкуренцію. Бо система ProZorro – це насамперед база даних на сервері, до якої не можна долучитися напряму. Завдяки цьому, держава не може втручатися в перебіг торгів, відсіювати учасників або якось впливати на них. Оголосити закупівлю може лише державний замовник. А взяти участь у торгах будь-яка особа, зокрема й іноземна.
Нині за системою ринку відкритих даних живе весь цивілізований світ. Аби скористатися електронною системою треба лише комп’ютер, підключений до Інтернету, та бажання. А ще, усвідомлення того, що боротьба з корупцією починається з тебе.
*Програма створена в межах спільного проекту із Телеканалом новин “24” “NOTA BENE: NЕ БАЙДУЖЕ” – серії відеонотаток про наболіле та актуальне для українців. Мета проекту – не просто окреслити проблему, а запропонувати прості у виконанні лайфхаки, які хоч на крок наблизять нас до її розв’язання.