Вулиці Києва та Львова стали першими у Східній Європі, якими проїхав революційний у ті часи вид громадського транспорту
А чи знаєте ви, що перший у світі електричний трамвай винайшов українець – нащадок козацького роду Федір Піроцький. І хоча росіяни досі називають Піроцького “русскім інженєром”, майбутній винахідник народився, як тоді казали, у Полтавській губернії в родині, яка походить від козацької старшини.
У відкритих джерелах збереглося чимало інформації про проект Піроцького – застосування електрики для руху залізничних потягів із подачею струму. Проте в історії постать великого винахідника залишилася непомітною.
За часів Федора Піроцького Україна була приєднана до складу Російської імперії. Майбутній винахідник служив у царському війську та паралельно займався інженерією. Ще на початку 1870-х років інженер-винахідник розробив проект передачі електроенергії через залізний дріт, де зворотнім провідником була земля. Результати вдалих експериментів надрукували в “Інженерному журналі”, який сам Піроцький розіслав усім зацікавленим особам і фірмам, зокрема представникам фірми “Сіменс”. І вже невдовзі австрійська фірма “Сіменс&Гальське” випустила невеличкий “потяг” на кілька пасажирів з окремим локомотивом, де, власне, і сидів водій. Його було важко назвати електротрамваєм. Однак енергію до двигуна локомотива подавали за схемою Піроцького з “Інженерного журналу”. Вже за кілька років трамваї, зроблені за принципом розрахунків Піроцького, почали з’являтися в Європі. Сам винахідник у цей час відбував службу у царському війську.
Уперше запустити трамвай Піроцький намагається в Петербурзі. Проте на маршруті він з’явився лише взимку 1895 року та й рухався не вулицями міста, а через замерзлу річку. Справжній електричний трамвай поїхав вулицями Петербурга лише 1907 року. А до прикладу, у Москві – 1899 року. А все через монополію на транспортні перевезення: тодішні олігархи-власники кінних залізниць не бажали втрачати прибутку і чинили опір новому виду транспорту. Згодом вони таки програли війну прогресу, і на зміну коням, які добряче “удобрювали” вулиці і потребували чимало вівса, прийшов екологічно чистий трамвай.
Трамвай у Києві – перший у Східній Європі
Натомість Київська дума одразу надала дозвіл замість конки будувати трамвайні колії. Тож саме на батьківщині винахідника, у Києві, вперше в Російській імперії та у Східній Європі поїхав трамвай на електричній тязі. Ця грандіозна у світі технічного прогресу подія сталася 1892 року, із значним запізненням, більш ніж через 10 років після перших публічних експериментів та публікацій Піроцького. Та навіть попри таке суттєве відставання, Київ став першим у Східній Європі містом, де поїхав трамвай на електричній тязі.
Трамвай у Львові: другий – в Австро-Угорщині та п’ятий – в Європі
А вже через два роки, 1894 року, електротрамвай, зроблений за схемою Піроцького, з’явився у Львові. Місто на той час було у складі Австро-Угорської імперії. Тож Львів став другим після Києва, другим у Австро-Угорщині та п’ятим у Європі, де вперше поїхав новий вид громадського транспорту на електричній тязі.
Дослідник львівського старовинного транспорту Олександр Арістархов каже, що появу електротрамвая у Львові неабияк пришвидшила велика Крайова виставка – найбільша в історії Австро-Угорської імперії подія. На ній учасники з усієї Європи демонстрували нові зразки у сфері наукового та технічного прогресу, а також культурні здобутки. До Львова з’їжджалися тисячі учасників та відвідувачів з усієї Європи. І всіх їх треба було чимось доправити із залізничного вокзалу до нині Стрийського парку, де власне кілька місяців тривала виставка. Тож на замовлення місцевої влади компанія “Сіменс&Гальське” розробила трамваї. Це та сама компанія, чиї засновники ретельно вивчали досвід Піроцького та спілкувалися з ними про результати його винаходу. Сьогодні цю фірму більше знають через її побутову техніку та мобільні телефони марки “Сіменс”.
“Коли ж виставка закінчилася, частину колій, яка вела до Стрийського парку, розібрали, решту – залишили, як і сам трамвай. Ба більше, для його повноцінної і безперебійної роботи власники фірми “Сіменс” збудували найбільшу у Львові електростанцію (нині це район Сахарова). Через кілька років місцева влада викупила у фірми трамваї та електростанцію. Власне тоді й розпочалася епоха поступового освітлення вулиць Львова. До цього при деяких готелях та великих компаніях вже починали будували міні-електростанції, проте вони були не такими великими й потужними, як та, котру будували спеціально для трамваїв, – розповідає Олександр Арістархов. – До речі, будівля електростанції збереглася. Нині це підстанція ЛКП “Львівелектротранс”.
Цікаво, що у більшості європейських міст трамвайні колії були, як залізничні. Та оскільки у Львові вулиці вузькі, то й колії для трамваїв зробили вузькими. Такими вони збереглися й донині. Аналогічні колії є також у Вінниці та Житомирі.
“Львів став першим в Україні містом, де 140 років тому запровадили кінний трамвай. Він їздив зі швидкістю 5-6 км/годину, мав темно-коричневі вагони, які виробляли в Австрії. Та курсував двома маршрутами. Влітку вагони із пасажирами перевозили двоє коней. Взимку та на підйомах за потреби підпрягали додаткових четверо, – розповідає Олександр Арістархов. Цікавою була боротьба із “зайцями”, які, як з’ясувалося, були вже тоді. Поліція змушувала їх відпрацьовувати на січкарнях, де вони заготовляли їжу для коней.
Кінний транспорт був дорогим в обслуговуванні і потребував догляду за тваринами, заготовки великої кількості вівса, прибирань вулиць, до того ж був занадто повільним. Натомість пасажирів ставало дедалі більше – і він не міг впоратися. Була спроба перейти на паровий трамвай. Але трамваї такого типу виявились неефективними. Перемогла епоха електричного струму, телеграфу й телефону.
Львівські пасажири першими в Україні змогли купувати квиток через он-лайн режим
У сучасному Львові є вісім трамвайних маршрутів та працюють понад 130 трамваїв. Серед них і львівські “електрони”, і європейські моделі. Востаннє парк оновлювали кілька років тому. За кошти Європейського банку реконструкції та розвитку в рамках договору з Берлінською муніципально-транспортною компанією, придбали 30 вживаних трамваїв. Нині вони курсують на 3-му та 6-му маршрутах.
“Невдовзі ж міська влада має закупити 10 нових трамваїв. Серед основних переваг – можливість підзарядити телефон, вайфай, кондиціонери, відеокамери та, що важливо, нові трамваї будуть зручними для маломобільних людей. А тим часом на 8 вагонів Tatra KT4 чекає серйозна модернізація – їх розширять. Посередині вагону буде спеціальна вставка, яка видовжить його приблизно на 6 метрів. Це дозволить перевозити більше пасажирів. Також буде осучаснення системи кондиціонування, обігріву, нові двигуни, сучасна гальмівна система тощо”, – повідомила прессекретарка ЛКП “Львівелектротранс” Христина Осадчук.
До речі, у пасажирів львівського електротранспорту, окрім як купити квиток у водія чи кіоску, є щонайменше п’ять способів придбати квиток за допомогою смартфону. Львів став першим в Україні, де з’явилася послуга купити квиток у режимі онлайн.
Цікаво знати
Торік до дня незалежності України працівники «Львівелектротранс» відреставрували найстаріший львівський трамвай 1909 року виробництва – Sanok SW1.
“Під час робіт працівники перефарбували трамвай у синій та колір слонової кістки, що за концепцією відповідає кольоровій гамі та лівреї, які були офіційними на той час у Львові.
У 1943 році вагон перевезли з польського міста Тарнув до Львова, де він курсував орієнтовно до 80-х років.
Сьогодні це більше як раритетний хоча і цілком діючий експонат, який можна побачити здебільшого у фільмах, а також використовується для екскурсійних виїздів», – розповіла Христина Осадчук.
Економічну доцільність трамвая визнали не лише знані експерти, а щонайважливіше – час. Сьогодні, в епоху вже цифрового прогресу, трамвай як найстаріший вид громадського транспорту не лише не вичерпав свій потенціал, навпаки – посідає провідне місце в списку сучасного громадського транспорту. Його називають найбільш комфортним, швидкісним та екологічно чистим. Він досі їздить світом за принципом свого винахідника Федора Піроцького, удосконалюються лише вагони.
Головне фото: 1978 рік, німецькі трамваї “Gotha” на перетині вул. Підвальної та вул. Руської. Джерело: Старий Львів у кольорі