Папір. Він супроводжує нас скрізь – на кухні, у ванній, кабінеті, дитячій кімнаті, в авто, сумці й навіть у вашій кишені. Кожен українець використовує приблизно 25 кілограмів паперу на рік. Це середній показник у світі. І хоча до лідерів з паперового марнотратства – американців – нам далеко. Втім, паперової культури ми ще теж не навчилися.
Почесне третє місце, після органіки і пластику, в українських смітниках займає саме папір. Україна потрапила в парадоксальну ситуацію: тисячі тонн макулатури гниють на звалищах, тоді як українські виробники закуповують у сусідніх державах імпортну макулатуру – понад 200 000 тонн щороку. А все через суттєвий дефіцит власної вторинної сировини.
Українці призвичаїлися викидати папір разом із побутовим сміттям. В 1 тонні такого непотребу – до сорока відсотків паперових відходів. І це біда, бо, на відміну від скла, відокремити хоча б якусь частину паперової маси, після того, як вона змішалася з рештою сміттям, – неможливо.
Сучасні технології дозволяють дарувати паперу “друге” життя. Саме з макулатури виготовляють більшість сортів туалетного паперу, серветок, паперових рушників та одноразовий посуд. 80 кг макулатури рятує одне дерево від вирубки. А одна тонна зібраного паперу здатна зберегти 17-20 дерев.
Що ж робити? Насамперед – навчитися сортувати. Розпочніть із коробки. Поставте її поруч зі смітником або ж із принтером. Це перший крок до відокремлення паперу від решти непотребу. У кожному місті є пункти прийому макулатури. Якщо ж лінуєтеся самі здавати – залиште відсортовану коробку біля смітника. Макулатуру здадуть замість вас.
Економте папір: електронні квитки замість паперових, користуйтесь принтером у крайньому разі – друкуйте лише потрібну інформацію і з обох сторін аркуша. Адже майже половина всіх документів потрапляє у смітник протягом доби після роздруку.
Замініть паперові хустинки на бавовняні, а записники – на цифрові, використовуйте електронний документообіг.
Аби зменшити обсяги паперу вдома, купуйте товари без зайвої упаковки.
Використовуйте термочашку замість паперових горнят. Щоб такий посуд не розмокав, його покривають спеціальною плівкою, тому переробити таку тару можна лише на спеціальних заводах, в Україні таких немає.
Обмінюйтесь речами. Старі меблі та книжки можна віддати тим, кому вони потрібні.
І пам’ятайте – макулатура – не просто сміття, це цінний ресурс.
*Програма створена в межах спільного проекту із Телеканалом новин “24” “NOTA BENE: NЕ БАЙДУЖЕ” – серії відеонотаток про наболіле та актуальне для українців. Мета проекту – не просто окреслити проблему, а запропонувати прості у виконанні лайфхаки, які хоч на крок наблизять нас до її розв’язання.
Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…
Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…
Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…
Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…
Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…
Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…