Інклюзивне навчання: іспит на толерантність

У світі понад мільярд людей з інвалідністю. Це приблизно 15% всього населення. З них половина – діти, які потребують не лише особливого догляду, а що важливо, соціалізації, а вона починається вже з дитячого садка.

Суспільство дуже довго уникало дітей з інвалідністю. Вони були просто зачинені за дверима спеціальних закладів. Про інклюзію в освіті взагалі не йшлося. Зрушення відбулися, коли права людей з інвалідністю 13 років тому законодавчо закріпила ООН у своїй конвенції.

Італія стала тією країною, яка одна з перших визнала інтегроване навчання. Італійці започаткували Громадський рух, який переконав громадян та уряд: дітям з інвалідністю треба дати змогу почуватися повноцінними членами суспільства. І часто психічні відхилення провокує саме суспільство та школа, зокрема спецзаклади, де їх утримували. Відтак була шкільна реформа. Тут запроваджують інклюзивне навчання, разом із вчителями у класах працюють фізіотерапевти, логопеди та асистенти. А самі школи обладнано ліфтами, пандусами, потрібними для безбар’єрного пересування.

Як результат, нині в Італії майже 100% дітей з інвалідністю ходять до загальних шкіл. Інші країни Європи теж не відстають: у Норвегії — це 90%. В автономних містах Німеччини Гамбурзі і Бремені – майже 70%. У сусідній Польщі — 42%.

В Україні все сумніше. Є майже мільйон школярів з інвалідністю, проте лише 7% шкіл працюють з інклюзією. Не в усіх навіть є пандуси та ліфти, потрібні, щоб пересуватися школою. Втім головною перешкодою  інклюзивного навчання експерти називають масову свідомість. Суспільство не готове бачити таких дітей. Як наслідок – діти з інвалідністю часто змушені майже все своє життя  перебувати у чотирьох стінах.

Школа має стати мікрокосмосом суспільства. Маємо усвідомити, що інтеграція дітей з інвалідністю залежить не лише від конвенцій та добрих намірів уряду, а й від керівництва дитячих садочків, від настроїв вихователів, від умінь терапевтів та від самих дітей у групах. Кожен на своєму рівні має навчитися толерантності.

Програма створена в межах спільного проекту із Телеканалом новин “24” “NOTA BENE: NЕ БАЙДУЖЕ” – серії відеонотаток про наболіле та актуальне для українців. Мета проекту – не просто окреслити проблему, а запропонувати прості у виконанні лайфхаки, які хоч на крок наблизять нас до її розв’язання.

Головне фото: Інститут Просвіти