Ігор Сікорський – українець, якого за життя називали батьком світового вертольотобудування. Вертоліт, який він винайшов, здійснив перший у світі трансатлантичний переліт. Сікорський відкрив світові багатопропелерні літаки, які безпечно літали навіть після того, як один з двигунів виходив з ладу. А ще – створив перший у світі чотиромоторний літак та літак-амфібію. Його літаками досі користуються американські президенти, а вертольоти – рятують життя мільйонів людей.
Незважаючи на нечувану світову популярність, на батьківщині його ім’я довго замовчували. Як і той факт, що більшовики намагалися вбити авіаконструктора. Навіть авторство важкого чотиримоторного бомбардувальника та пасажирського літака “Іллі Муромця” радянська влада приписувала “групі молодих конструкторів РБВЗ”.
Інформаційна блокада навколо імені відомого авіаконструктора почала зникати наприкінці 80-х років ХХ століття. З’явилися перші об’єктивні статті та книги про діяльність Ігоря Сікорського. 1998 року в Київському політехнічному інституті, де навчався та почав творити перші літаки, славетному конструкторові відкрили меморіальну дошку. Торік на честь відомого українця перейменували міжнародний аеропорт “Київ”.
Що ж потрібно знати кожному українцеві про свого земляка – найвідомішого авіаконструктора ХХ століття?
Народився у відомій київській родині
Майбутній авіаконструктор народився у сім’ї знаного київського психіатра, доктора медицини, учасника наукових товариств кількох країн, багатолітнього завідувача кафедри Київського університету Святого Володимира – Івана Сікорського. Видатний художник Віктор Васнєцов увічнив риси Івана Сікорського в розписах Володимирського собору – обрав його моделлю для образу Святого Іоанна Предтечі. У роду Сікорських було кілька священиків.
У дитинстві Ігор Сікорський захоплювався творчістю Леонардо да Вінчі. Особливо його ідеєю створити “залізного птаха” – літальну машину, що мала підніматися в повітря під дією потужного ґвинта без будь-якого розгону. Батьки поважали захоплення свого сина та всіляко йому допомагали.
Основні знання здобув у Київській політехніці – осередку конструкторської авіації
Спочатку Сікорський навчався в Першій київській гімназії. Потім – у морському кадетському корпусі, що в Санкт-Петербурзі. Звідти виїхав до Парижа. Однак рівень навчання його не задовольняє і за шість місяців він повертається додому, де вступає до Київського політехнічного інституту імператора Олександра ІІ. Заснований ще 1898 року за зразком паризької Еколь Політекнік, КПІ був вищою технічною школою нового типу. У закладі всіляко заохочували до науково-дослідних та практичних робіт. При механічному відділенні КПІ було організовано повітроплавну секцію з відділами аеропланів, гелікоптерів, орнітоптерів і двигунів. Секція стала фактично головним науково-дослідним і конструкторським осередком авіації в Російській імперії. За період 1909-1912 років київські ентузіасти створили близько 40 різних типів літаків. Це більше, ніж було створено в іншому центрі російської авіації – у Санкт-Петербурзі.
1908 року студент Сікорський розробив та спорудив свій перший вертоліт. Роботи тривали на подвір’ї батьківської садиби та в авіагаражі КПІ. І хоч вертоліт не злетів, проте Сікорський здобув неоціненний досвід та переконався у необхідності потужного двигуна. Паралельно із ґвинтокрилом почав розробляти свій перший аероплан. Разом зі своїми товаришами з інституту випустили літаки БіС-1 і БіС-2. А згодом було збудовано машини, які вже впевнено літали: С-3,С-4, С-5 і рекордний С-6.
Вже 1909 року Сікорський побив перший світовий рекорд швидкості – 111 км/год. Пілотував свої аероплани Сікорський власноруч. Рекордами відзначилася й наступна розробка молодого конструктора – С-6А.
Маючи фундаментальні інженерні знання, які Ігор Сікорський отримував у КПІ, він послідовно розробляв власну теорію побудови літальних апаратів. В її основі – оригінальний спосіб попереднього обрахування льотних якостей майбутньої машини. Це допомагало завчасно визначити в загальному вигляді всі основні якості та характеристики аероплана – його горизонтальну та вертикальну швидкості, час і дальність розбігу тощо. Аероплани, які Сікорський створив у Києві, підтвердили на практиці правильність його підходу, розрахунків і графічних побудов.
Ще як київський студент став головним конструктором на заводі
У квітні 1912 року літак С-6А показали на Московській виставці повітроплавання, де він отримав нагороди та визнання. Саме після цього студента КПІ Ігоря Сікорського запросили головним конструктором авіаційного відділення АТ “Русько-Балтійський вагонний завод”.
Сікорський реалізовує свою ідею – збільшує потужність і підвищує надійність та безпеку літаків, оснастивши їх кількома двигунами. У перші десятиліття ХХ століття таке рішення було воістину піонерським. Сікорський споруджує багатомоторні аероплани “Гранд” і “Руський витязь”, які стали попередниками грандіозного чотиримоторного С-22 (офіційна назва “Іллі Муромця”) – найкращого літака Першої світової війни. Завдяки доведеним перевагам багатомоторних машин його назвали майбутнім світової авіації.
На своїх літаках Сікорський встановив новий світовий рекорд висоти – 2000 метрів! У червні 1914 року здійснив перший у світі наддалекий переліт з трьома членами екіпажу Петербург – Київ – Петербург.
Під час Першої світової війни на озброєнні царської армії були не лише багатомоторні “Муромці”, а й інші аероплани Сікорського: легкі винищувачі, морський розвідник, легкий розвідник-винищувач, двомоторний винищувач-бомбардувальник і штурмовик – практично повний парк усіх типів військових літаків. При цьому робота над удосконаленням “Муромців” тривала. “Муромці” мали спеціально сконструйовані підвісні пристрої для бомб, обладнувалися спочатку механічним, а згодом і електричним бомбоскидачем та оптичним прицілом.
З приходом радянської влади 1917 року авіапромисловість у країні згорнули. А кваліфіковані кадри – репресували. Сікорський встиг емігрувати. Кажуть, що один із шанувальників його винаходів попередив конструктора про арешт. Батька Сікорського також хотіли заарештувати, проте не встигли. Напередодні арешту він помер.
Створив у США відомий у світі авіабудівний завод
Спочатку Сікорський мігрував до Франції, потім – до США. Перші роки заробляв на життя репетиторством. Паралельно читав лекції про авіацію та її перспективи в різноманітних громадських організаціях, а також розпочав роботу над розробкою пасажиро-вантажного літака.
Невдовзі створив компанію Sikorsky Aeroengineering Corporation. У найважчий для компанії час Сікорському допоміг композитор Сергій Рахманінов.
Згодом збудував у Коннектикуті сучасний авіабудівний завод – підприємство, яке швидко стало відомим у всьому світі. Справжнім шедевром тих часів стала чотиридвигунна амфібія Сікорського S-40, спроможна перевозити 40 пасажирів на відстань до 800 км або 24 пасажири – на 1500 км. Розповідають, що саме на борту цього велетня Ігор Сікорський наяву побачив картини зі свого дитячого сну про море та пальми.
Батько світового вертольотобудування
У часи Сікорського популярною була поперечна схема, яку використовував німецький авіаконструктор Фокке для поліпшення характеристик апарата та яку намагалися повторити у своїх розробках більшість конструкторів з різних країн. Проте Сікорський розумів, що це не має майбутнього. І залишався вірним одноґвинтовій схемі із хвостовим рульовим ґвинтом, над якою почав працювати ще в Київському політехнічному інституті. Зрештою, саме ця схема стала панівною у світовому вертольотобудуванні. А Сікорський першим винайшов “практичний” вертоліт. Його гелікоптери працювали в надзвичайно важких погодних умовах. І вперше в історії взяли участь у порятунку моряків з американського есмінця “Тернер”, який потопив німецький підводний човен.
Після Другої світової війни у США розпочався справжній вертолітний бум. Однак саме фірма Сікорського стала визнаним лідером світового ринку. Її гелікоптери активно використовують в армії, береговій охороні та цивільному житті. Особливо ефективні вони в пошуково-рятувальних та санітарних роботах. Зрештою, для Сікорського, який був глибоко релігійною людиною, найбільшою гордістю залишалося використання його вертольотів для порятунку життя.
Особливо популярною була розробка гелікоптера S-55, який випускали понад 12 років не лише в США, а й за ліцензіями у Великій Британії, Франції та Японії. Саме ця машина Сікорського стала першим в історії авіації ґвинтокрилом, який у 1952 році здійснив трансатлантичний переліт.
Батько світового вертольотобудування був онуком священика, а тому займався релігійно-філософською творчістю. Аналізуючи молитву “Отче наш”, навіть написав працю “Послання молитви Господньої”.
Помер “містер Гелікоптер” 26 жовтня 1972 року в США – відомий на весь світ і замовчуваний на батьківщині.
За матеріалами з відкритих джерел
Головне фото: Ukrainian people