Як пасивне куріння губить здоров’я людей

Бути пасивним курцем – все одно, що добровільно відвідувати радіоактивну зону. Саме тому людям, які не курять, медики радять обходити курців десятою дорогою. Щороку від тютюнового диму помирає понад 100 тисяч українців, з них більш як 10% – власне пасивні курці.

Тютюновий дим – це понад 4 тисячі хімічних речовин. 300 з них є біологічними отрутами, а ще 40 – такими, що викликають рак. Близько 80% тютюнового диму неможливо відчути нюхом та побачити. Тому його небезпеку часто недооцінюють. Навіть якщо провітрити накурене приміщення, небезпечні сполуки не зникають. Вони осідають на меблях і стінах і годинами зберігаються у повітрі. Із цим не може впоратися жодна найпотужніша вентиляційна система.

Фахівці порівнюють: 8-годинне перебування в закритому прокуреному приміщенні рівнозначне п’ятьом викуреним сигаретам.

Пасивне куріння не лише погіршує пам’ять та знижує імунітет. У трьох відсотках випадків – ще й призводить до раку легень. Та найбільше шкодить, звичайно, дітям і вагітним жінкам. Астма, алергія, часті бронхіти та пневмонії, навіть захворювання середнього вуха і раптова смерть немовлят. Ось неповний перелік наслідків пасивного куріння.

Не бійтеся зробити зауваження курцям, скажімо, на зупинці чи таксисту, який по вас приїхав. Куріння у громадських місцях заборонено. Ось уже як шість років ваше право на чисте повітря захищене законом.

Викликайте адміністратора, якщо хтось курить у кафе.

Вимагайте, аби у школах та дитсадках персонал не курив на подвір’ї.

Ваш дім має стати першим місцем, вільним від вторинного диму. Тож принаймні наклейте в ліфті або у під’їзді знак “Курити заборонено”.

Відразу періть одяг, просочений тютюновим димом, мийте волосся і приймайте душ, якщо побували у сильно прокуреному місці. Лише так позбудетесь небезпечних для здоров’я мікрочастинок, що осідають на тканині і волоссі.

І пам’ятайте – наша байдужість занадто дорого обходиться власному здоров’ю.

*Програма створена в межах спільного проекту із Телеканалом новин “24”“NOTA BENE: NЕ БАЙДУЖЕ” – серії відеонотаток про наболіле та актуальне для українців. Мета проекту – не просто окреслити проблему, а запропонувати прості у виконанні лайфхаки, які хоч на крок наблизять нас до її розв’язання.