Дитячий алкоголізм: з чого все починається і як боротися

«Надмірне вживання алкоголю шкідливе для вашого здоров’я». І не надмірне теж. І навіть вживання слабоалкогольних напоїв – шкодить. Особливо дітям.

Вражає, але факт: Україна – на першому місці у світі за рівнем дитячого алкоголізму. Кожен третій учень початкової школи хоча би раз вживав спиртне. Регулярно п’ють алкоголь майже 40% українських підлітків. І вже до 20 років молодь або сильно п’є, або ж має статус алкоголіка. Такими є дані Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Для багатьох це буде шоком. Але 99% наркоманів починали свою “наркотичну кар’єру” зі споживання слабоалкогольних напоїв – різноманітні джин-тоніки, пиво. Саме вони стають своєрідним трампліном до наркотиків та алкоголізму.

На перший погляд, не такі агресивні, як горілка, вони фактично руйнують несформований дитячий організм. “Слабоалкоголка” ― не що інше, як етиловий спирт, змішаний із ненатуральним соком або газованою водою. Такі напої всмоктуються у кров швидше, ніж горілка чи вино. Швидше сп’яніння. Та й залежність з’являться частіше. За статистикою, пивними алкоголіками стають втричі частіше, ніж горілчаними.

Пити в українському суспільстві фактично прирівнюється до слова «модно». Так каже реклама, так робить оточення. І діти це споглядають з пелюшок. А коли підростають – починають пробувати. Фахівці наголошують: до 18–20 років вживати алкоголь має бути під забороною, доки організм не сформується остаточно – і фізично, і психічно. Дитина, що почала пити, – потенційний кандидат в інваліди.

Насамперед варто пам’ятати: дитина не питиме, коли в неї вдома все добре. Перед тим, як сварити дітей і обмежувати їх у всьому, створіть умови для повноцінного дозвілля. А спосіб життя батьків і сім’ї має стати основним прикладом.

Зробіть здоровий спосіб життя, а не застілля з чаркою – вашим модним трендом. Подаруйте дитині дитинство і тоді не доведеться хвилюватись за її вибір у майбутньому.

Та попри це, має бути і державний контроль. Віднедавна в Україні продаж алкоголю у нічний час обмежили на законодавчому рівні.

Нині така заборона діє у Львові, Черкасах, Луцьку, Одесі, Дніпрі, Києві, інших містах. Щоправда, ця норма не поширюється на ресторани чи нічні клуби. Проте і цього виявилося достатньо, аби зафіксувати перші позитивні результати. Правоохоронці говорять про суттєво нижчий рівень злочинності у нетверезому стані, у лікарні потрапляє менше дітей та молоді напідпитку; зменшилася травмованість. А десятирічний досвід Швейцарії підтверджує: лише тотальний контроль і жорстоке покарання за порушення допомагають ефективно боротися з продажами алкоголю та тютюну неповнолітнім.

Більше про це дивіться у відео:

 

*Програма створена в межах спільного проекту із Телеканалом новин “24” “NOTA BENE: NЕ БАЙДУЖЕ” – серії відеонотаток про наболіле та актуальне для українців. Мета проекту – не просто окреслити проблему, а запропонувати прості у виконанні лайфхаки, які хоч на крок наблизять нас до її розв’язання.