Категорії: NOTA BENE

Чому в еру гаджетів необхідно читати книги

А чи знаєте ви, що у 2017 році найбільше прочитали  книг у Китаї – в країні, яка серед світових лідерів щодо обсягу економіки. Та, що найцікавіше, входить до пулу  найбільш інноваційних держав світу.

Втім, попри шалений технологічний розвиток саме Китай у 2017 році посів найвищу сходинку у світі за кількістю людей, які щодня читають  книги.  Такими є результати споживацьких досліджень компанії GfK Group. За іншими джерелами, найбільше читаючою країною у світі є Індія – одна із країн лідерів, що розвивається найшвидше.

Ця інформація особлива актуальна на тлі інших нещодавніх досліджень. За винятком дитинства, людина витрачає близько 20 років свого життя на спілкування з гаджетами. Згідно із висновками,  GlobalWebIndex, в середньому люди так чи інакше користуються інтернетом по 6 годин на день. Це третина, а для когось і половина від усього часу, яку людство проводить не уві сні. Якщо скласти всі ці години разом, то 2018 року 4 мільярди людей провели в онлайн мільярд років.

Гаджети заполонили життя сучасної людини. З їхньою допомогою спілкуються, оплачують рахунки, переглядають відео, дізнаються про останні новини і навіть читають електронні книги. Серед перерахованого, здавалося б, одні “плюси”. Та чому саме в еру гаджетів особливу увагу треба приділяти читанню книги.

Насамперед на сполох б’ють лікарі.

Згідно з дослідженням британських офтальмологів, власники смартфонів заглядають в свій гаджет, щоб перевірити нові повідомлення 32 рази на день по 25 секунд щоразу. При фокусуванні на екрані смартфона людина моргає в три рази менше, ніж повинна. Це призводить до зневоднення, а потім і до запалень очей. Такі ж наслідки виникають при використанні планшета і комп’ютера.

Ультрафіолет, що випромінює екран, вкрай небезпечний і токсичний для задньої стінки очей. Тож надмірний контакт з ультрафіолетом виснажує сітківку ока та може призвести до втрати зору. Вже не кажучи про те, що мобільний телефон – джерело постійного та потужного випромінювання зі своїми наслідками на організм людини.

Психологи наголошують на іншій небезпеці: залежні від гаджетів почуваються невпевнено у стосунках, а їхня взаємодія з навколишнім світом притупляється. Люди перетворюються на зомбі.

Втім, це не єдині причини, чому в час науково-технічного прогресу треба читати паперові книги.

Поліпшує пам’ять. Нині вже науково доведено, що інформація прочитана у  паперовій книзі, сприймається і запам’ятовується набагато краще, ніж прочитане з екрану. Річ у тім, що людині психологічно важче зосередитися на читанні довгого тексту електронної книги, особливо якщо він містить посилання. Це розфокусовує увагу, безперервність сприйняття переривається і мозок втрачає навичку структурувати інформацію.

Поповнює словниковий запас. Чим більше ви читаєте, тим більш змістовно і вишукано говорите. А це в свою чергу сприяє і більшій впевненості в собі, і кар’єрним можливостям. До того ж, ви черпаєте слова не тільки з рідної, а й іноземних мов, що ставить вас на щабель вище.

Позитивно впливає на формування впевненої особистості. Люди, що читають книги, легше адаптуються у соціумі.

Вірогідність діагностики хвороби Альцгеймера серед регулярно читаючих людей, у два з половиною рази менша. Це, звісно, не означає, що читання допоможе запобігти хворобі, однак, така інтелектуальна дія, як читання, має істотний позитивний вплив на клітини мозку.

Читання книги для організму не менш корисне, ніж спортивні вправи. Оксфордські вчені довели, що під час  читання  людина задіює різні механізми,  що  тренують  пізнавальні здібності мозку.

Окрім того, в мозку починають функціонувати ті області, які не задіяні  під час перегляду телевізора чи комп’ютерної гри.

Посилює концентрацію. У світі інтернету з великою кількістю інформації і багатозадачності увага частіше розсіюється, ніж фокусується. Це в свою чергу підвищує рівень стресу і знижує продуктивність. Спробуйте читати 15-20 хвилин перед роботою і будете здивовані рівнем концентрації, прийшовши в офіс.

Знижує стрес та покращує сон. Читання паперової книги перед сном знімає напругу, сприяє нервовому розвантаженню та допомагає мозку налаштуватися на відпочинок. Коли ж ми читаємо з екрану,  напружуємо зір і примушуємо посилено працювати мозок, що аж ніяк не налаштовує на спокійний відпочинок.

Зрештою, паперову книгу можна читати, де хочеться і скільки хочеться, не залежно від наявності електроенергії.

Як привчитися щодня читати книги?

Запровадьте сімейну традицію – щоденне 10-ти хвилинне читання паперової книги в колі сім’ї. Для стомлених батьків, це ще й перепочинок після робочого дня.

Перетворіть читання в захоплюючу подорож-гру – водіть дитину з малечку до дитячої бібліотеки та читальні. В сучасних дитячих читальнях є дитячі куточки із іграшками та, що важливо, інші  діти. А це ще й живе спілкування, чого бракує у сучасному світі.

Хочете перед сном заглянути у книгу, купіть будильник і не залишайте телефон біля ліжка.

Книга – це хороше снодійне із заспокійливим ефектом. Не забувайте про це після багатого на стреси дня.

*Програма створена в межах спільного проекту із Телеканалом новин “24” “NOTA BENE: NЕ БАЙДУЖЕ” – серії відеонотаток про наболіле та актуальне для українців. Мета проекту – не просто окреслити проблему, а запропонувати прості у виконанні лайфхаки, які хоч на крок наблизять нас до її розв’язання.

Дата оновлення 16/01/2019 12:28

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04