Лише здорова нація може дати відсіч ворогові. Про це заявила міністр охорони здоров’я 2016-2019 років Уляна Супрун, яка відвідала Львівський Безпековий Форум 2019. Саме тут колишня міністерка вперше озвучила таку думку та наголосила, що у сфері національної безпеки має бути не лише енергетика чи оборонна галузь, а й обов’язково – охорона здоров’я.
Про інвестиції у власне здоров’я, про інформацію, яку країна-агресор перетворила на зброю та вакцинацію як важливий аспект національної безпеки – в ексклюзиві для “Інституту Просвіти”.
– На Форумі ви неоднозначно заявили, що питання національної безпеки в Україні та за її межами слід розглядати не лише з військового погляду. Можна трохи детальніше про це?
– Так, це було моїм побажанням. Нам треба розширити своє розуміння, своє бачення питання національної безпеки і не лише в Україні, а й у світі. Ми врешті маємо зрозуміти, що сфера національної безпеки також включає і охорону здоров’я, і освіту, і енергетику, і багато інших галузей.
Якщо говорити про фінансування охорони здоров’я, наприклад, у США, то там це вже питання національної безпеки. Ви знаєте, що у США на охорону здоров’я витрачають 18% ВВП і лише 5% – на оборону. У більшості європейських країн на охорону здоров’я скеровують дещо менше – лише 8%. В Україні ж – 3%. Може, громадяни додають ще 2-3%. У загальному маємо десь 6%. Це набагато нижче, ніж є у США і більшості європейських країн, де від 8 до 10%. Тобто 50% прибутків українців витрачається на охорону здоров’я. Ви лише вдумайтеся у ці цифри. Не інвестувати у здоров’я людей, свого народу, нації, оце і є загроза національній безпеці. Бо лише здорова нація зможе дати відсіч агресору.
– І вакцинація, щодо якої у соцмережах розгорілася справжня війна, – важливий аспект національної безпеки?
– Країна-агресор дуже вміло навчилася перетворювати інформацію на зброю у війні проти України. Ще 2014 року американські експерти провели дослідження. Вони проаналізували інформацію у “Твіттері” щодо вакцинації. Так ось, 50% цих дописів, а вони проаналізували 300 тисяч, це твіти від російських ботів та тролів. 50% – це дуже багато. Саме ці боти і тролі й закинули в голову людей сумнів: а чи треба робити вакцинацію. Хоча наука вже неодноразово довела її доцільність.
Коли 2016 року я очолила Міністерство охорони здоров’я, в Україні було багато хворих на кір, зокрема і в лавах Збройних сил. Серед вакцинованих – лише 44% і велика кількість фейкових вакцинацій. Я скажу більше, заразилися наші працівники – і ми мали закуповувати вакцини (а кошти на це не були передбачені бюджетом), аби епідемія не поширилася в управлінні. Ми мали дуже низький рівень вакцинації проти кору: за минулі 2 роки – 115 тисяч людей захворіли на кір, 41 смерть. Це дуже багато. Тоді нам вдалося зупинити епідемію. Ми збільшили рівень вакцинації до 90%.
Але зараз дифтерія, яка набагато небезпечніша за кір, і значна частина українців не вакцинована. І це ХХІ століття. У нас є лише 60% дітей і дорослих, які вакциновані. Цього року зафіксовано вже 20 випадків зараження, 18 – минулого місяця. Ми бачимо наступну загрозу, яка може позначитися на нашій нацбезпеці. Тому охорона здоров’я – це і є невід’ємна частина питання сфери національної безпеки.
Так, сьогодні Росія – найбільша небезпека України. Мова про існування самої країни. Це дуже важливо, і ми маємо про це говорити. Але цього не досить. Ми маємо розширити нашу розмову, щоби обговорювати й інші загрози для нашої нацбезпеки. Бо єдиний спосіб, коли ми зможемо бути успішними та перемогти зовнішнього ворога, коли будемо сильними всередині. Бо коли держава не може гарантувати належне фінансування охорони здоров’я, громадяни втрачають до неї довіру. І це дуже велика загроза в плані нацбезпеки.