Вулиця для всіх: чому Львів називають найуспішнішим у плануванні вуличного середовища

Торік у Львові розпочали ремонт рекордної кількості вулиць – близько 50. Дорожнє покриття активно ремонтують і в інших містах України. Проте оновлені львівські вулиці суттєво вирізняються з-поміж загальноукраїнських.

Переосмислити вуличний простір, а не відтворити радянську інфраструктуру

Львів таки успішніше за інші українські міста відходить від пострадянського мислення вуличного планування і обирає європейську парадигму розвитку, констатують експерти. Коли вуличне середовище стає комфортним та зручним для всіх і виконує функцію не лише транзиту, а доступного громадського простору. Тим часом у більшості містах, зокрема і в Києві, ремонт вулиць досі зводиться до заміни асфальту.

Експерти пояснюють:  вулиці в більшості українських міст не переосмислюють, а просто відтворюють, зберігаючи радянське планування. І цьому є пояснення. Чиновники неохоче погоджуються на перепланування вулиць, бо це вимагає громадських слухань, а отже, чимало часу і зусиль. Як наслідок, у більшості міст відновлюють радянський стиль, де вулицю роблять переважно лише для водіїв. Але ж із того часу стиль життя міст змінився, як і кількість авто на українських вулицях.

Вулиця Руданського: Замість стихійних парковок – громадський простір

Вулицю Руданського у Львові називають позитивним прикладом, коли після реконструкції змінилася не лише вулиця, а й характер всього простору. о реконструкції місцеві водії використовували її як парковку. Сьогодні це безбар’єрний простір, з новим декором, вуличними меблями, дизайнерськими світильниками та гарним озелененням. Фото: Олександр Шутюк

Авторка численних інклюзивних проектів, директорка Львівського осередку “Українська спілка інвалідів — УСІ” Оксана Потимко каже, що через свою просвітницьку та громадську діяльність часто подорожує Україною та за кордоном. Тому має з чим порівнювати. Тож зізнається, що на сьогодні більш доступнішого міста для маломобільних людей, ніж Львів, в Україні немає. А в деяких питаннях, за словами пані Потимко, у нас навіть краще, ніж, скажімо, у сусідній Польщі: “Я знаю, бо частину з того, що є у Львові, роблю сама, завдяки підтримці міста. До прикладу, сьогодні у місті працює 85% озвучених світлофорів. Такого немає в жодному іншому місті України”.

Уже кілька років, як фактично в усьому Львові, понизили бордюри. Це добре помітила мати двомісячного малюка львів’янка Галина. Вона вже друге мама. Жінка зізнається, що 10 років тому їй було важко пересуватися вулицями Львова з дитячим возиком через високі бордюри, які були скрізь. Нині такої проблеми немає.

Вулиця Римлянина у Львові – коли вуличне середовище стає комфортним та зручним для всіх.

“Є стратегія розвитку міста. І це помітно”

 У Львові вже тривалий час ремонтують не лише дорожнє покриття, під час реконструкції змінюють весь вуличний простір. Як добре це вдається?

“Хороший громадський простір – це насамперед безпечне і доступне місце, де сконцентровано потік людей, а отже, і комерція, – зазначає заступник голови Асоціації архітекторів Одеси Микола Чепелев. – Це культура проведення вільного часу на вулиці. Це хороша інвестиція у розвиток свого міста. І Львів послідовно і систематично приділяє увагу планувальним моментам міського середовища, а не перетворює це на разову акцію. Є стратегія міського розвитку. І це дуже помітно”.

“Колись у Львові ремонтували зазвичай суто дорожнє полотно і хідники без зміни розмірів і планування вулиці, – розповідає львівська архітекторка і урбаністка, очільниця ГО “Urbanideas” Ольга Криворучко. – Зараз вулиці ремонтують з думкою про те, як її використовуватимуть після ремонту: яке життя тут відбуватиметься – лише транзит чи перебування? Скільки території треба відвести для комерції? Як її тримати в певних межах, щоб літні майданчики не захопили весь тротуар, чи навпаки – як збільшити їхні розміри, щоб вулиця була більш живою і комфортною для довшого перебування тут. Намагаються відразу проектувати озеленення з точним підбором рослин. Роблять вулиці зрозумулі та комфортні для пішоходів, зокрема для маломобільних груп населення”.

Пішохідна алея на Коперника

На вулиці Коперника, що в центрі Львова, облаштували велику пішохідну зону – від вул. Грабовського до вул. Колесси. Нові сходи, захисні перила, тактильна плитка, велодоріжка, сучасні ліхтарі, лавки, озеленення та пішохідна алея перетворили дорожнє покриття на зручний вуличний простір.

“Сьогодні ми переживаємо проблеми, які спіткали Європу ще у 70-х минулого століття”

“Це дуже правильний підхід – ремонтувати вулиці в комплексі, І те, що роблять у Львові насправді дуже класно. Так має бути і є у будь-якому розвинутому європейському міському середовищі, коли  у пріоритеті пішоходи та велосипедисти і лише потім водії”, – наголошує Микола Чепелев.

За словами одеського архітектора, сьогодні ми переживаємо проблеми, які спіткали Європу ще у 70-х роках минулого століття, коли на дорогах побільшало приватних авто, у місті – хаотичних парковок, не було велодоріжок та панував суцільний дискомфорт для пішоходів.

Проте згодом Європа зрозуміла, що єдиний шлях вийти із транспортного колапсу – це комфортні вулиці для пішоходів та велосипедистів і лише потім для водіїв. А також швидкісний громадський транспорт, – пояснює Микола Чепелев. – Коли ж водіям економічно невигідно користуватися у місті власним авто, вони пересідають на громадський транспорт. Ми повільно, проте наближаємося до таких стандартів. І Львів у цьому плані попереду. Те, що Львів робить сьогодні, ми побачимо пізніше. Нове завжди сприймається з острахом. Та й українські водії ще не звикли: досі вважають за норму безкоштовно паркуватися будь-де”.

До прикладу, в Одесі також капітально ремонтують вулиці, тротуари, роблять пандуси, проте не враховують європейських тенденцій, зізнається заступник голови Асоціації архітекторів Одеси: “Скажімо, ті ж велодоріжки. Адже вулиця – це не лише пішоходи і авто. У Львові це розуміють. Тому для мене Львів – беззаперечний лідер серед міст у плануванні і розвитку міського середовища. Пішохідні вулиці, якісні громадські простори – це моделі, які давно і економічно ефективно працюють у Європі. Більшість українських міст через інакшу ментальність поки що цього не розуміє”.

Вулиця Чернівецька після реконструкції

Вулиця Чернівецька разом із площею Двірцевою, що біля головного залізничного вокзалу Львова, – у списках місць, які обов’язково варто відвідати. Такими вони стали після реконструкції. На вулиці повністю змінили конфігурацію руху громадського транспорту, облаштували пішохідну алею, платформи зупинок громадського транспорту.