Для українців слово “мати” здавна мало потрійний зміст
Щороку, в травні, після Великодніх свят, українці святкують День матері. Чому саме у ці дні? Символічно саме навесні пробуджується природа, сповіщаючи про народження нового життя. Для наших пращурів цей місяць був особливим. Вони вважали, що природа-мати пишно одягає сою доньку – Землю – квітами та зеленню, щоби та дарувала людям життя.
З появою християнства з’явився й образ Богоматері – найщасливіший і найстражданніший. Саме навесні Пречиста Діва Марія благословила у Хресну путь Свого єдиного Сина – Спасителя. Тож День матері – не лише державне свято, а й релігійне.
В українському фольклорі образ матері найулюбленіший: лише понад двісті прислів’їв, а що вже казати про легенди, пісні та перекази.
Традиційно з-поміж усіх ролей жінки для українців саме роль матері є сакральною. Мати – це богиня роду, перша й наймудріша вихователька. Саме материнство відіграє ключову роль у розвитку суспільства. Починаючи від продовження роду, і закінчуючи закладанням у дитячу свідомість життєвих цінностей, вихованням та формуванням свідомої нації.
Водночас для українців свято матері має не лише давнє коріння, а й власну особливість – потрійний зміст значення самого слова: Божа Матір, Мати-Україна та Мати, яка тебе народила.
Перша мати – Марія, що породила Ісуса Христа – Спасителя людства, який своєю смертю на хресті та чудесним Воскресінням відкупив усе людство від рабства гріха. Їй молилися ще українські козаки, прохаючи про заступництво та допомогу.
Друга мати – Ненька Україна, яка символізує націю та її етнічні землі. Це батьківщина-мати, де ми народилися.
Третя мати – Мати, яка нас виношує, народжує, виховує та навчає, опікується нами та любить нас.
У світі Свято матері офіційно почали відзначати після Першої світової війни.
На початку минулого століття, 1914 року, у Сполучених Штатах Свято матері зробили державним. Відтоді ця подія набула нових традицій і успішно поширилася Європою.
Цікаво, що з приходом радянської влади День матері в Україні офіційно заборонили. Коли ж Україна нарешті здобула незалежність, громадські організації знову повернули це свято українцям.
Більше про це – власне у відео.