Вдома залишайся – корисним просвіщайся. Частина 3

Продовження флешмобу “Вдома залишайся – корисним просвіщайся”.

Що читають та готують під час карантину відомі українці, дізнавався “Інститут Просвіти”.


Заслужена артистка України, співачка Оксана Муха запрошує до читання творів Василя Шкляра:

– Дуже радію насправді, тому що придбала всі книги Василя Шкляра. Вже прочитала “Трощу”, “Характерника”, “Марусю” і “Чорного Ворона”. Василь Шкляр – це людина, яка нашу історичну складову подає дуже художньо красиво, у нього фантастична мова, він надзвичайно подає нашу українську особливість, наші традиції, якісь такі смачні речі, яких ви ніде не знайдете. А в нього знайдете. Я вас запрошую до читання Василя Шкляра – хто що собі придбає.

Також у мене під руками є співаник від Оксани Мухи “Найгарніші пісні України” і “Колядник від Оксани Мухи”. Я їх знаю напам’ять і зараз працюю над тим, щоб усе це записати і видати у музичному форматі, щоб ви могли їх співати. Можливо, вам вдасться придбати такі співаники і ви зможете в часі Різдва чи тоді, коли захочете поспівати, відкрити будь-яку сторінку, і ви будете знати цю пісню. Хочу зберегти їх для нас всіх, для нашого майбутнього, для наших дітей.

Щодо страв, Оксана Муха радить харчуватися правильно і готувати з любов’ю.

– Ми не є якісь надвибагливі їдоки з Данилом (сином), тому наші страви – це гречка, банош, булґур, рис. Вкрай рідко ми їмо макарони: це не бажано для мене, тому я стараюсь їх все менше варити. До того ми переважно робимо тушковану курятину або телятину з цибулькою; рибу Данило не їсть, тому роблю її тільки собі. Обожнюю оселедець з цибулею – це для мене просто кайф! – і з картоплею, хоча її не дуже бажано багато їсти, але часом я її запікаю – це дуже смачно! – з цибулькою, часничком, маслом.

Зупи! Звичайно, зупи мають бути. Дуже люблю зупи з ллятим тістом або фрикадельками. Борщів ми не варимо, бо Данило не їсть червоного…

Солодкого я не вживаю, а Данило дуже любить ґаляретки. Тому ми випробовуємо всі можливості, щоб зробити галяретки різних кольорів. Також дуже любимо пудинги, вафлі зі згущеним молоком – все просте.
А ще я їм багато овочів, мені дуже зараз смакують баклажани і кабачки, хоча це не сезон. Люблю і перець – такий свіжий, червоний, м’ясистий, хрумкий!

Ну і без омлету ніхто не живе. На сніданок омлет в нас є дуже часто. А також оладки, панкейки, хлібці в яйці солодкі – я це рідко роблю, але дуже люблю .

Харчуйтеся правильно, пийте багато води, слідкуйте, щоб вона була чистою. Все, що зварите вдома з любов’ю, завжди буде вам смакувати. Смачного!

 

Мар’яна Савка – поетеса, літературознавиця, співзасновниця та головна редакторка Видавництво Старого Лева – радить під час карантину прочитати книгу «Амадока» Софії Андрухович.

– Під час карантину добре йдуть книжки, які раніше не вдавалось прочитати через те, що вони великого обсягу. Щойно у Видавництві Старого Лева вийшла друком книжка “Амадока” Софії Андрухович – це лонґрід, який вартує прочитати. І на мою думку, це якраз той час, коли можна зосередитись на цій книжці. Це дуже важливе і нове чтиво, про яке потім всі будуть говорити. Тому варто бути в курсі.

А от для шлунка, на думку поетеси, і не тільки в час карантину дуже корисними будуть страви з риби та морепродуктів:

– Зараз актуальними є риба та морепродукти (якщо ви встигли, звісно, запастися ними). Можна зробити рис з креветками, додати овочі, червону рибу. Таке різото з морепродуктами дуже актуальна, легка і ситна водночас страва, – каже пані Мар’яна.

Український телеведучий та актор Сергій Притула за час карантину прочитав багато книжок, зокрема твори улюбленого Чарльза Буковскі. Нині дочитує “Аеропорт” Артура Гейлі та збірку документів з архіву колишнього КДБ УРСР “Справа Василя Стуса”.

Також під час карантину активно читає і його 11-річний син, якого актор називає Притула-джуніор.

Із дитячої літератури Притули радять прочитати:

– “Останні підлітки на землі і Парад зомбі» Макса Бралльє з ілюстраціями Дугласа Холгейта. Це історія про апокаліпсис і групу підлітків, які в ньому вижили, а з ними і зомбі… Кажуть, у книзі є, з чого посміятися.

– “Наші на карті світу” Уляни Скицької. Книга про українців та людей із українським корінням, які прославилися не лише в Україні, але й в усьому світі. Якщо коротко, то ця книга про те, що без українців цей світ не був би таким хорошим.

– “Сірка на порох” Івана Андрусяка. Це книга про пригоди дівчини на ім’я Сірка. Дівчина працює у копальні із видобування селітри, яка є одною із складових пороху… Особливість книги у тому, що вона дуже швидко читається.

Український співак та композитор Павло Табаков радить читати класику та поезію:

–Я читаю багато професійної літератури, про те, як написати музику. Читаю і українською, і трішечки англійською мовою. Наприклад, однією з моїх настільних книг є “Великі мюзикли світу”.

А щодо художньої літератури, то я завжди цікавився історією і пригодами. Можу порадити книгу “Колекція історичних курйозів”, яку постійно читаю, або поезію своєї подруги Мар’яни Кіяновської “373”.

Всім, хто любить музику, театр, мистецтво взагалі, можу порадити класну книжку американського хореографа з Нью-Йорка Твайли Тарп “Звичка до творчості”. Ви надихнетеся!

А загалом всім гарного карантину. Постарайтеся бути позитивними, незважаючи ні на що. Всім любові, натхнення і міцного здоров’я!

Журналістка та письменниця Марічка Крижанівська Marichka Kryzhanivska не нудьгує під час карантину: вона читає, дивиться онлайн опери і працює над другою частиною роману Тіні.

Марічка Крижанівська: “Їжа на сніданок для мене – це вівсянка грубого помелу, бо вона є джерелом багатьох корисних речовин і клітковини, додаю якісь смаколики, наприклад вишневе повидло. А далі упродовж дня щось корисне і щось, чим можна себе потішити. Наприклад, вчора ми вдома готували пиріг вівчаря: це разом запікається картопля-пюре і м’ясо, тушковане у темному пиві. Смачно і корисно.

Але важливо на карантині годувати не тільки своє тіло, а й мозок і душу. Їх я насичую трохи роботою, пишу тексти, а ще дивлюся онлайн найкращі вистави нью-йоркського театру “Метрополітен Опера”, шукаю цікаві для мене тренінги онлайн.

Зараз читаю книжку “Груші в тісті” Юрія Винничука, бо вона написана з гумором – а це теж добрі ліки від зневіри.
Фізичні вправи теж важливі, роблю йогу.

Може, комусь нудно під час карантину, а от у мене з’явився час, щоб писати другу частину роману “Тіні”. Маю все, що треба для натхнення: велике горнятко кави і пейзаж карпатського села Яблуниці і Говерли художниці Ірини Яреми, моєї двоюрідної бабці. Думками я вже там, в отій хатинці”.

Український боксер, призер Олімпійських ігор 2000 року Андрій Котельник радить читати, що кому до вподоби.

“Хтось любить романтику, хтось трилери, хтось драму – читати треба те, що цікаво, – спортсмен. – Останнє, що я читав, це  книжку про себе, яка скоро вийде друком. А загалом можна і книги читати, і фільми дивитися. Головне, щоб це вам вподобалось”.

А шлунок відомий спортсмен радить нагодувати спагеті з креветками і шпинатом – і смачно, і корисно.