У четвер, 25 жовтня, у Львові у Центрі Митрополита Андрея Шептицького відбувся перший день дискусій Львівського Безпекового Форуму. Захід зібрав 44 спікерів та понад 250 учасників з України та країн Заходу.
Під час відкриття Форуму міський голова Львова та голова Наглядової ради ГО “Інститут Просвіти” Андрій Садовий підкреслив, що для того, аби перемогти у війні з Росією, Україні потрібно виграти чотири битви.
“Ми мали дискусії ще перед початком форуму. Я задав нашим колегам, які приїхали з різних аналітичних центрів, питання дуже просте: чи були в світі подібні приклади, коли країна би перебувала в такій ситуації, в якій є Україна, маючи на увазі агресію, внутрішні проблеми, корупцію, олігархію, і щоб перемогти, показати успіх і позитивний приклад? Мої колеги сказали, що такого ще не було за останні 100 років. Думаю, що ми мали би показати приклад. Для цього треба бути реалістом і назвати речі своїми іменами. Сьогодні Росія напала на Україну і це війна за нашу незалежність. Щоб виграти цю війну, нам потрібно вигравати битви.
Перша битва – це політична битва. На сьогодні ворог буде робити все можливе, щоб залізти всередину, створювати проблеми у нас в країні, впливати на наших політиків. Ми сьогодні знаємо тих людей, які працюють на Путіна, знаємо їхні прізвища– Медведчук, Вілкул, Добкін, Рабінович. Вони відкрито їздять в Росію, отримують інструкції. А що ми робимо для того, щоб припинити їхню діяльність?
Друга річ – це корупція. Насправді наші корупціонери можуть мати прекрасну антиросійську риторику. Найбільш страшне — це політична корупція. Бо вона руйнує основу. Якщо ми найближчим часом не приймемо закон про вибори до Верховної Ради за відкритими списками і пропорційною системою, важко говорити про бажання побороти політичну корупцію в нашій країні.
Друга велика битва, яку нам треба вигравати – це економічна битва. Тут зібрались мудрі люди, ми всі були позитивно налаштовані, коли після 2014 року побачили зменшення товарообігу з Росією, але якщо ви подивитесь цифри останніх років, то побачите збільшення імпорту з Росії. Думаю, ворог буде робити все можливе, щоб нас прив’язати, щоб робити нас залежними. Такі речі недопустимі. Тим більше, маючи тут вугілля в західній Україні, ми сьогодні завозимо вугілля, в тому числі, зі сторони наших ворогів. Якщо говорити про економічну битву, то ми повинні говорити про необхідність максимальних інвестицій у військово-промисловий комплекс, без сучасної зброї – важко буде перемагати. Тут важливо відкрити можливості, щоб наші оборонні підприємства були готові прийняти західних інвесторів, партнерів зі США, Британії, з тих раїн, які мають великий досвід і мають сьогодні сучасні технології. Нам важливі робочі місця і нам важливо мати найкращу і найсерйознішу зброю в нашій країні. На сьогодні йде велика битва за “Північний потік-2”. Ми повинні розуміти, що, на жаль, є всі шанси програти цю війну. Ми маємо бути енергетично незалежними, ми повинні збільшувати видобуток власного газу, ми повинні максимально впроваджувати всі технології енергозбереження. Це те, що дасть нам впевненість і твердість.
Третя велика битва – це мілітарна битва. Ми гордимось нашим захисником, нашим воїном, який показав приклад мужності цілому світу. Але чи є цей наш воїн захищеним, чи є він максимально підтриманий, коли він вертається додому? Тут важливо зрозуміти, що основою основ є довіра. Довіра до української влади, до українського міністерства оборони. Мені в руки дали бюджет міністерства оборони України – це два листочки. Хочете побачити бюджет міністерства оборони США? Це є стос сторінок. Ми боїмось, що ворог буде знати, що ми купили, чи які наші плани? Він це і так знає, це не є таємниця. Проблемою є ситуація, що засекретили навіть розслідування по вибухах мінометів і ми не знаємо, хто винен – чи виробник, чи інші причини. А зриви, які ми маємо на наших складах? Так легенько злетіло на 3 млрд доларів. Це ще один оборонний бюджет нашої країни.
Четверта битва – це зовнішньо-політична битва, щоб її виграти міністра має мати ситуацію в країні, де мінімізована корупція, де є ріст економіки, де найкраще озброєння, тоді набагато простіше говорити з нашими партнерами. Нам важливо вибудовувати дуже сильні двосторонні взаємовигідні відносини з нашими сусідами з центральної Європи. Так, безперечно, США, Велика Британія – це ті країни, які розуміють, що таке Росія. Але наші партнери з центральної Європи були часто в тих союзах і вони розуміють, наскільки цей вплив є сильним і досі ми ментально його ще відчуваємо.
Це ті битви, які нам треба вигравати, тоді ми виграємо війну. Я надіюсь, що за результатами нашого форуму, ми отримаємо дуже хорошу експертизу, хороші думки і рекомендації. Тут зібрались найкращі в Україні і найкращі гості. Я втішений, що ви з нами”, — зазначив голова Наглядової ради ГО “Інститут Просвіти”.
Організатори цьогорічного форуму: Львівська міська рада, КУ «Інститут міста», Український католицький університет, ГО «Інститут Просвіти». Цьогорічний форум відбувається за підтримки Німецького Фонду Джермана Маршала, Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні та Міжнародного фонду «Відродження».