ТОП-10 фактів з історії транспорту, про які ви не чули

ХІХ століття подарувало людству автомобіль. Відтоді популярність цього засобу пересування не знижується, а навпаки – зростає. Для прикладу: у світі щороку виготовляють понад 300 мільйонів автомобілів різних моделей, комплектації та вартості.

Чому затяті автомобілісти мають дякувати Леонардо да Вінчі? Як Юлій Цезар запобіг хаосу на дорогах? Де з’явився перший світлофор? Хто привіз в Україну перший автомобіль?

“Інститут Просвіти” підготував добірку цікавих і маловідомих фактів з історії автомобільного транспорту.  

Факт № 1 – ПДР від Цезаря 

Ніколи не задумувалися, як давно вигадали правила дорожнього руху? Можна припустити, що їх розробили тоді, коли потік автомобілів на автодорогах став масовим явищем. Будете здивовані, але перші правила дорожнього руху запровадили ще в Стародавньому Римі. І це зробив Юлій Цезар.

Юлій Цезар запровадив перші правила дорожнього руху

Саме за його указом в 50-х роках до н. е. на деяких вулицях Рима було запроваджено односторонній рух – так боролися із заторами, які виникали вже тоді.

Ще одне цікаве правило: зі сходом сонця в’їзд приватних возів і екіпажів до міста було заборонено – пересуватися дозволялося пішки або винайнятим паланкіном. Це обмеження закінчувалося за дві години до заходу сонця.

Також діяв закон, який забороняв жінкам управляти колісницями в Римі.

Факт № 2 – Перші 4 дорожні знаки. Які вони? 

Якщо говорити про перші дорожні знаки, то офіційно їх затвердили 1909 року на Міжнародній конференції в Парижі.

Їх було лише 4 – аналоги сучасних знаків “Нерівна дорога”, “Небезпечні повороти”, “Перехрещення рівнозначних доріг” і “Залізничний переїзд”. Тоді на конференції ухвалили встановлювати ці дорожні знаки за 250 метрів від небезпечної ділянки.

Перші дорожні знаки

Факт № 3 – “Автомобіль” Леонардо да Вінчі 

Італійський художник та винахідник Леонардо да Вінчі є автором першого креслення автомобіля.

“Автомобіль” Леонардо да Вінчі складно назвати автомобілем: у нього не було сидіння, він був дерев’яним, триколісним, а задні колеса оберталися незалежно один від одного. Цей апарат був фактично розроблений як машина для фестивалів: своєрідна рушійна платформа. У квітні 2004 року конструктори відтворили автомобіль Леонардо да Вінчі за кресленнями винахідника. 

Автомобіль, який склали за кресленнями Леонардо да Вінчі

Факт 4 – Карл Бенц і бензиновий двигун 

Перший автомобіль з бензиновим двигуном внутрішнього згорання створив німецький інженер Карл Бенц 1885 року. Він встановив бензиновий двигун (який він теж винайшов) на триколісний візок. Бенц запатентував свій винахід як “екіпаж з газовим або гасовим двигуном”.

Карл Бенц і одна із його удосконалених моделей / Фото DW

Факт № 5 – “Гужовий” світлофор 

Виявляється, регулювати рух за допомогою світлофора розпочали ще 150 років тому. Перший світлофор встановили 1868 року в Лондоні – біля будівлі британського парламенту. Проте тоді він регулював не потік автомобілів, а рух гужових транспортних засобів, полегшував життя пішоходам, бо ж перейти вулицю був ще той квест.

Світлофором керували вручну, пристрій мав два семафорні крила. Коли ці крила піднімали горизонтально, то це був сигнал “стоп”, коли ж розміщували під кутом 45 градусів – треба було “рухатись обережно”.

Перший світлофор / Фото kk-auto.com.ua

А як же вночі? Рятував газовий ліхтар, що обертався. З його допомогою і подавали сигнали червоного і зеленого кольорів.

Перший же електричний світлофор встановила Американська світлофорна компанія 1914 року в Клівленді (штат Огайо, США) на перехресті 105-ї вулиці і авеню Евкліда. Світлофор мав червоний і зелений сигнали, а коли перемикався, видавав звуковий сигнал. Системою керував поліцейський, який сидів у скляній будці на перехресті.

Факт 6 – Номер для коня 

Гадаєте, ми жартуємо? А от і ні. Перші номерні знаки мали не автівки, а коні. Точніше – саме кінні екіпажі почали нумерувати першими. Лише з поширенням автомобілів номерні знаки отримав і автотранспорт.

Факт 7 – Перша жертва ДТП 

У ХІХ столітті була зареєстрована перша жертва ДТП.  У 1899 році у Нью-Йорку під колеса таксі потрапив пішохід Генрі Блісс. Він став першою жертвою автомобільного наїзду із летальним наслідком.

Факт 8 – Найдовший «корок» зробили китайці 

2010 року в Китаї утворився найдовший автомобільний “корок” за всю історію. Його довжина сягнула 260 кілометрів. Корок утворився 14 серпня і тривав аж 11 днів. Причина –  дорожні роботи на частині траси, а також перевантаженість руху та декілька аварій.

Факт 9 – Перший власник авто в Україні – одесит 

В Україні перший автомобіль з‘явився в Одесі. У 1891 році видавець і редактор “Одеського листка” Василь Навроцький привіз із Франції авто. Щодо марки транспорту історики сперечаються досі: за однією версією, це був автомобіль Daimler або Benz, за іншою – французький Panhard & Levassor.

Факт 10 – Берлінський автобан 

Першим у світі автобаном була траса “АФУС” між районами Берліна Шарлоттенбург і Ніколасзеє, яку було відкрито 24 вересня 1921 року. До слова, свого часу трасу використовували для перегонів Гран-прі та “Формули-1”.

Траса “АФУС” / Фото Вікіпедія