Коли мова має значення

Яка ваша перша асоціяція з уроками української мови? Підмет? Дієслово? Родовий відмінок? Диктант? “и” наближене до “е”?… А як щодо НЕуроків української, на яких не потрібен олівець для підкреслення підмета – лише якісний інтернет, щоб слухати історії?

Саме таку альтернативу вивчення, чи, краще сказати, пізнання української мови, пропонує для “залюблених у мову” Мовна майстерня “Слово на нОво”. І робить це цікаво, нестандартно і, зауважимо, абсолютно безкоштовно.

Новий освітній проєкт буде цікавий тим, хто хоче не просто вдосконалити свої знання з української мови, а, як і ми, мріє про те, щоб кожен українець знав кілька мов і насамперед свою рідну.

“Інститут Просвіти” підтримує цю освітню ініціативу Мовної майстерні, бо маємо схожі завдання та цілі: любимо українську мову, пишаємось, що ми українці, пропагуємо все українське. А найкраще це робити за допомогою саме таких новітніх освітніх та культурних проєктів.

Більше про проєкт “НЕуроки української. Історії про…” “Інститут Просвіти” розпитав у засновниці Мовної майстерні “Слово на нОво”, кандидатки філологічних наук, соціолінгвістки, викладачки львівського вишу Лесі Дуди.

Леся Дуда: “Мова – це насамперед живий організм, який має свою історію, свої болі і перемоги, своїх друзів і недругів, має своє майбутнє…”

“Мова любить, щоб про неї мовили…”

 – Мовна майстерня “Слово на нОво” створена 2018 року як громадська ініціатива. Наша мета – створення освітніх проєктів для  розвитку та поширення знання про мову.

Зараз у команді Майстерні – п’ятеро натхненних моволюбців. Серед проєктів, які ми вже реалізували – “Диктант для дорослих”, “Курси української мови для дорослих”, лекції для школярів про поняття “рідна мова українців” тощо.

Проєкт “НЕуроки української. Історії про…” виник як продовження лекції про рідну мову українців. З’ясувалося, що і школярі, і студенти, та й часто дорослі – не розуміють і не знають історії своєї мови. Чому? Бо на їхніх уроках української мови в основному йшлося про структуру мови: вивчали рівні мови, частини мови, акцентували на нормативності відмінювання числівника, опрацьовували перелік слів з буквою «ґ», обговорювали шляхи подолання суржику тощо.

Проте чи була інформація про те, чому і коли зникла буква “ґ” з української абетки? Чому певний період не було кличного відмінка в українській? Чому дідусі, бабусі, мами і тати мають у своєму мовленні росіянізми і часто не вбачають у цьому проблеми?

Назва проєкту – НЕуроки української. Бо упродовж шести зустрічей слухачі  НЕ удосконалюватимуть мовну грамотність (!), а розширюватимуть свої знання і розуміння про мовні процеси у суспільстві, – каже засновниця Мовної майстерні Леся Дуда. – Адже для нас мова – це не лише мовна системи – з рівнями мови, частинами мови, розділовими знаками та наголосами. Для нас мова – це насамперед живий організм, який має свою історію, свої болі і перемоги, своїх друзів і недругів, має своє майбутнє. Мова любить, щоб про неї мовили…

Диктант для дорослих від Мовної майстерні “Слово на нОво”

“Мова має пам’ять”

– Чому саме зараз? По-перше, теперішня карантинна ситуація – хороша причина дізнатися про нове, будучи вдома; по-друге, формат онлайнового навчання дасть можливість приєднатися слухачам з інших міст і країн; по-третє, сьогодні питання української мови часто роблять об’єктом маніпуляцій та конфліктів, де аргументами бувають емоції і незнання.

“НЕуроки української. Історії про…” – мають на меті дати фактаж для розуміння сучасної мовної ситуації (зокрема питання змін до правопису) та мовного законодавства, усвідомлення мовного розвитку і нашої участі у ньому.

Мова – це організм, який кожен носить із собою і у собі. Мова має пам’ять. Вона знає про Ваш вік, стать, уподобання, освіту; знає, де Ви мешкаєте і чи любите котів… А як багато Ви знаєте про свою мову?..

Мовна майстерня “Слово на нОво” запрошує прослухати шість історій про нашу мову:

Історія 1 Про те, що нас дратує в мові – наші помилки (то пОмилки чи помИлки).

Історичні та психологічні чинники виникнення мовних та мовленнєвих помилок – 14.05

Історія 2 про индика з правопису

Причини змін у правописі – 2019 – 21.05

Історія 3 про (не)страшні таємниці твого імені. І прізвища…

Соціальне і політичне значення імен та прізвищ – 28.05

Історія 4 про «мову в законі»

Мовне законодавство. Мовна політика – 04.06

Історія 5 про качку, яка копає тих, хто матюкається

Нецензурна лексика та інші словесні форми вияву емоцій – 11.06

Історія 6 про вподобайку для розчипірки

Мовний пуризм та словотвір – 18.06

Зустрічі відбуватимуться у ZOOM щочетверга, о 19.00.
Участь у проєкті безкоштовна. Реєстрація тут: https://forms.gle/YfnKmGCvQE4yrRBb6

Усе, що вам потрібно – це любов до рідної мови і бажання більше про неї дізнатись. Оцінок, кажуть організатори, теж не буде, але точно буде багато нової та цікавої інформації.

За усіма подіями Мовної майстерні «Слово на нОво» можна стежити на сторінці у Фейсбук (посилання https://www.facebook.com/SlovonanOvo/).

Головне фото – з відкритих джерел

Решту фото – зі сторінки Мовної майстерні “Слово на нОво” у Фейсбук