Якщо під час карантину захворіла дитина

Основні правила, які зобов’язані знати батьки

Перша медична допомога від батьків. Якою має бути домашня аптечка під час карантину та чому важливо зробити всі планові вакцинації? Далі про те, як правильно організуватися під час карантину, коли захворіла дитина, з’ясовуємо із лікарем-педіатром первинної ланки дитячого центру здоровя ім. Анни Мазуренко Яніною Кардаш.

Яніна Кардаш: “Якщо ваша дитина захворіла під час карантину – не поспішайте в паніці одразу викликати “швидку” чи їхати в лікарню…” Фото: архів Яніни Кардаш

Правило 1

Якщо ваша дитина захворіла під час карантину – не поспішайте в паніці одразу викликати “швидку” чи їхати в лікарню, аби, скажімо, зробити тест на коронавірус. Пам’ятайте, наразі немає специфічного лікування коронавірусної інфекції COVID-19. Відтак лікування є симптоматичним, як в разі будь-якої вірусної інфекції до карантину. Тож навіть, якщо вам зроблять тест, вас все одно лікуватимуть як за ознак ГРВІ. Тести потрібні, щоб оцінити епідеміологічну ситуацію в країні: аби вчасно виявити коронавірус у контактних людей без видимих ознак або у людей з груп ризику. А отже, вчасно їх ізолювати та пролікувати.

Правило 2

Якщо в дитини висока температура – 38,5, а то й трохи  вища, проте вона активна, не відмовляється пити воду в потрібній кількості, не має сильного надокучливого зростаючого кашлю, пробуйте фізичні методи охолодження. А саме: прохолодний душ або рясне змочування голови та інших частин тіла водою кімнатної температури. Такі засоби добре понижують температуру, і при цьому організм самостійно виробляє антитіла до хвороби.

Якщо руки і ноги холодні – почався спазм судин, фізичні методи не рекомендовано, застосовуємо ліки.

За яких обставин та чому висока температура корисна для організму, якими препаратами збивати температуру, коли у дитини спазми та біла лихоманка читайте ТУТ.

Будьте готовими, що температура може триматися до тижня. Фото з відкритих джерел

Високу температуру, яка швидко росте та яку дитина важко переносить, треба збивати. Найкраще парацетамолом у вигляді суспензій чи свічок. Можна чергувати із нурофеном. Із початком пандемії з’явилася інформація, що нурофен може ускладнити перебіг хвороби. За останніми даними ВООЗ, наразі немає підтвердження про його негативний вплив на перебіг хвороби з підозрою на коронавірус, окрім тих, які були раніше.

Якщо ви збиваєте температуру ліками, а вона продовжує рости, не поспішайте знову давати ліки, аби різко не понизити температуру тіла. Краще в цей проміжок часу знову згадати про фізичні методи охолодження.

Будьте готовими, що температура може триматися до тижня.

Правило 3

Пропонуйте дитині багато пити. Це можуть бути електролітні розчини для відпоювання, якщо дитина блювала чи мала пронос, солодкі узвари, компоти, чаї, соки чи в крайньому разі “Кока-кола”. Головне, не допустити інтоксикації організму та появи ацетону. Рясне пиття – найдешевший спосіб покращити перебіг хвороби і уникнути інтоксикації організму.

Якщо в квартирі є хворий – дезінфікуйте поверхні в приміщенні.

Рясне пиття – найдешевший спосіб покращити перебіг хвороби і уникнути інтоксикації організму. Фото: say.kyiv.ua

Правило 4

Якщо дитина кашляє і кашель стає лише сильнішим, то треба сконтактувати з вашим лікарем. Причина кашлю буває різною, тож, аби не ускладнити перебіг хвороби, не варто вдаватися до самолікування. Зазвичай кашель у дітей минає сам. Головне – забезпечити дитину достатнім питтям. Важливо, аби в приміщенні була температура 18-22 С, вологість повітря – 50-70%.

Правило 5

Якщо в дитини прискорене дихання, знижене сечовипускання, гарячка, яку важко збити, а ви не можете потрапити на огляд до свого лікаря – викликайте “швидку”. Дуже важливо із часу, коли дитина захворіла, контактувати з лікарем, якому довіряєте.

Скільки дитина має вдихати і видихати за хвилину і коли треба викликати “швидку”, читайте ТУТ.

Правило 6  

Під час карантину робити планові вакцинації не заборонено. ВООЗ рекомендує не припиняти вакцинацію на час пандемії. Цілком імовірно, що після спаду епідемії коронавірусу, буде спалах кору, дифтерії і, що особливо ймовірно, кашлюка. Ще задовго до карантину лікарі вже били на сполох: Україна близька до спалахів цих хвороб через низьку вакцинацію та ревакцинацію. А епідемія коронавірусу лише ускладнить і до того нелегку ситуацію. Тож, поки в Україні немає епідемії, зробіть дітям планові вакцинації.

Поки в Україні немає епідемії, зробіть дітям планові вакцинації. Фото: poltava.to

Домашня медична аптечка на час карантину

Що ж треба мати в будинку, коли в місті розпочнеться справжня епідемія?

Насправді, домашня медична аптечка нічим особливим не відрізняється від так званої докарантинної. Повторимося, лікування коронавірусу – симтоматичне, а не специфічне. Однак, поки в Україні ще не розпочалася повномасштабна епідемія, домашню аптечку варто поповнити: жарознижувальними, засобами від алергії, соляними розчинами (найдоступніший – фізрозчин) та судинозвужувальними препаратами до носа та розчинами для відпоювання, що попереджають зневоднення. А також вітаміни. Їх можна приймати за потреби дітям та дорослим. Дорослим краще полівітаміни та вітамін D. Дітям – вітамін D та омега-жири, якщо відмовляються їсти рибу.

Насправді домашня медична аптечка нічим особливим не відрізняється від так званої докарантинної. Фото: w2w.com.ua

Не забувайте про загартовування

За найпозитивнішими прогнозами, на коронавірус перехворіє більшість. Тому завдання кожного із нас – зробити все, аби хвороба минула відносно легко. Окрім завчасно приготовленої аптечки, не забувайте й про загартовування організму. Це може бути обливання холодною водою, правильне харчування, заняття спортом вдома. Відповідно до розвитку подій з пандемією в Україні в подальшому, щоб попередити різке зростання кількості хворих COVID 19, варто дотримуватись рекомендацій місцевих органів влади про заборону виходити на вулицю! Якщо це ваше подвір’я біля вашого дому, то свіже повітря Вам не зашкодить. Після прогулянки ретельно мити руки і взуття та випити горнятко води. У разі, якщо вірус потрапить на слизову, тепла вода швидко його змиє.

Будьте здорові!

Розмовляла Вікторія Доскоч