Якщо не робити ставку на міста – жодна країна не буде розвиватися

У Львові обговорили та проаналізували актуальні проблеми та перспективи у сфері місцевого самоврядування. Дискутували і про те, як підвищити роль місцевих органів влади у розвитку держави та “припасувати” для України такий світовий економічний та урбан-тренд, як агломерації.

Ми вибрали для вас ключові думки в добірці відеоцитат VII Всеукраїнського форуму місцевого самоврядування.

Андрій Садовий,
міський голова Львова:

“Були темні часи. Що тоді зробили? Максимально віддали права містам, запровадивши магдебурзьке право. Повноваження тоді були більші, ніж ми маємо сьогодні. Такі реалії. Тобто та країна, яка робить ставку на міста, вона перемагає…

Я би був навіть трошки радикальним. Я б повністю реформував систему районних та обласних адміністрацій, це рудимент, вони вичерпали себе. Адже тоді міста матимуть більше часу для саморозвитку. Натомість би створив невеликий офіс, який би мав допомагати в координації між місцевими громадами та державними інституціями на рівні Києва. І там мають працювати люди, які розуміють специфіку МС”.

Олександр Слобожан,
виконавчий директор Асоціації міст України:

“Що мені особисто прикро: нас критикують за депозити, хоча це нормальний бюджетний процес. Бюджетна сфера не працює за передоплатою. Щоб кошти не лежали, а працювали, гарний господар запускає їх у банки… Навіть не в грошах питання. Будь-які заборони зменшують рівень довіри місцевої влади до державної влади”.

Юрій Ганущак,
директор Інституту розвитку території:

“Чи може бути бездотаційність? Ні, не може. Чи повинна бездотаційність бути глибокою? У Польщі більш ніж 30% гмін є глибоко дотаційними і виживають тільки за рахунок ЄС. Ми не можемо брати приклад із Польщі. Але ми й не можемо кидати все на самоплив і казати, що хто виживе – той виживе.

Інші баланси – це баланс між повноваженнями і ресурсами. Загальне правило – гроші йдуть за повноваженнями. А не навпаки. Не просіть спочатку гроші, а потім подивимося, які повноваження”.

Ігор Лепьошкін, головний експерт,
керівник групи експертів проекту ПРОМІС:

“Україна, власне європейська країна, має йти в ногу з інноваційними інструментами, які використовуються в усіх країнах. І дуже важливо – про агломерацію… Є дослідження, що через 30 років економічний розвиток буде зосереджений в 600 агломераціях світу. А не стільки роль країн, як роль агломерацій, міст буде важливою”.

Любомир Зубач,
народний депутат України,
автор законопроекту “Про міські агломерації”:

“Для чого агломерації, якщо більшість питань можна вирішувати в межах ММС. Абсолютно різний масштаб суб’єктів. Коли ми говоримо про велике місто і прилеглі громади, то вони зазвичай є зовсім різного масштабу. Природа міжмуніципального співробітництва вона полягає в тому, що суб’єкти мають бути однієї вагової категорії. І їхні зусилля спрямовані на вирішення конкретних завдань, конкурентних проектів, організувати пожежну службу, вивіз сміття.

Для агломерації завдання набагато глобальніші – синхронізувати розвиток великого міста з навколишніми громадами, а не вирішувати якісь точкові окремі завдання. І це ключове. Тому не можна говорити, що можна рухатись лише в рамках співробітництва”.

Відео – Твоє Місто