Перша в Україні: оголошено тендер з реалізації Зеленої лінії у Львові  

У Львові оголосили тендер із реалізації амбітного проєкту – облаштування першого в Україні маршруту з умовною назвою Зелена лінія. Це коли у місті з’являється повноцінний альтернативний маршрут, який з’єднує віддалений житловий масив із центром міста. Проте має унікальну відмінність – пролягає далеко від автостради. А отже, є безшумним, корисним і просто приємним, бо ж його максимально прокладають через зелені зони міста. Отож, це ідеальний варіант для тих, хто не хоче пересуватися власним чи громадським транспортом.

Наразі в Україні немає повноцінно реалізованого маршруту Зелена лінія. Львів же переходить від етапу паперової рутини: уже виконано всі дослідження та підготовлено проєктну документацію між Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та ЛКП “Львівавтодор” про співпрацю та співфінансування проєкту. Після закінчення тендеру оголосять переможців та підпишуть договори з підрядником. І попередньо, на початку осені, розпочнуться будівельні роботи.

Звідки розпочнуть облаштовувати новий маршрут

Після численних експертиз та досліджень абсолютно нового для Львова маршруту місто наблизилося до наступного етапу – оголошення тендеру. ЛКП “Львівавтодор”, яке є замовником робіт, оголосило тендер через систему “Прозоро”. Предмет закупівлі – “Капітальний ремонт та облаштування велосипедної та пішохідної інфраструктури на території парку ім. Папи Івана Павла ІІ у м. Львові”. Саме цей парк стане так званою точкою відліку нового маршруту Зеленої лінії, який сягатиме 8 км.

Зелена лінія має не тільки з’єднати Сихів і центр міста, а й сформувати численні локальні зв’язки, як, наприклад, між корпусами Католицького університету, підсилюючи громадську транспортну інфраструктуру.

 Чому починають із Сихова

У ЛМР пояснюють, що Сихів для прокладання альтернативного маршруту обрали невипадково і не лише тому, що це один із віддалених житлових масивів міста. Насамперед це найбільший мікрорайон Львова і не лише за кількістю населення. Тут функціонує найбільший гуртовий ринок, є навчальні корпуси духовної семінарії УКУ, Бібліотека ім. Андрея Шептицького, найвідвідуваніший парк Львова – Стрийський. А невдовзі має з’явитися і ІТ-парк. Усі ці об’єкти мають з’єднати в єдину вело- та пішохідну доріжку з використанням вуличної інфраструктури . За словами експертів, збалансована та комфортна для пересування вулиця матиме більшу пропускну здатність. А отже, розвантажить автостраду.

Співавтор розробки проєкту дослідження Зеленої лінії, архітектор Маркіян Максимюк розповідає: “Ми розробляли дослідження і концепцію всієї Зеленої лінії більш предметно. Під час дослідження мали чітко з’ясувати, чи ця ідея з маршрутом взагалі можлива. Проаналізували численні чинники: від рельєфу і до потенційних детальних планів, аби знати, що в майбутньому має з’явитися на маршруті і чи не конфліктуватиме це із розвитком Зеленої лінії. Тож врахували та передбачили багато нюансів, аби, скажімо, через 10 років концепцію Зеленої лінії не доводилося суттєво міняти. Зараз від гіпотез та досліджень, які ми успішно провели, настав час братися до другої частини реалізації нового для міста маршруту”.

Візуалізація Зеленої лінії. Фото: mobilitylviv.com

Що робитимуть передусім

Отож, основні будівельні роботи розпочнуть у парку ім. Папи Івана Павла ІІ. Триватимуть вони на ділянках у межах вулиць Скрипника і Хоткевича. Ремонт передбачає елементи благоустрою: серед яких вуличні меблі, урни для сміття, зокрема для собак, шезлонги, велоремонтні стійки, велопарковки, металеві огорожі, посів газонів, низку земляних робіт, зовнішнє електроосвітлення, боларди, розмітку, велосипедну та пішохідну інфраструктуру.

Окрім безпосередньо маршруту, проєкт передбачає також створення додаткових просторів: мова, зокрема, про спортивні та дитячі майданчики. Адже цей маршрут робитимуть і для міської та заміської прогулянки.

Візуалізація Зеленої лінії. Фото: mobilitylviv.com

Навіщо містам потрібні Зелені лінії

В останні роки люди воліють оселятися у великих містах. І надалі ця тенденція лише зростатиме. За прогнозами ООН, близько 56% світового населення уже живе у містах. А через 30 років у мегаполіси переїде приблизно 68%. А з ними і їхні транспортні засоби, яких останнім часом суттєво побільшало. Для підтвердження цього не треба спеціальної статистики – достатньо порахувати, скільки нових авто з’явилося за останні п’ять років у вашому під’їзді.

Далекоглядні міста уже сьогодні дбають про комфорт усіх учасників дорожнього руху. Такі маршрути, як Зелена лінія, покликані також розвантажити дорогу. Бо коли буде якісна продумана інфраструктура, люди користуватимуться нею дедалі частіше. До прикладу, з появою велодоріжок у Львові суттєво побільшало охочих ними користуватися.

За словами урбаніста Олександра Шутюка, наразі йому віддалено нагадує майбутню Зелену лінію нещодавно створений маршрут зі Львова до Брюховичів. Він освітлений, і його досить активно використовують. “В Європі маршрути, які у нас називають “Зелена лінія”, вже давно популярні. Мені запам’ятався такий маршрут в одному із німецьких містечок – Вупперталі. Аби не розбирати стару залізницю, на її коліях, через населені пункти та мости, облаштували велосипедну доріжку вздовж всього міста. Це дуже розумне і практичне поєднання”, – ділиться враженнями Олександр Шутюк.

Велосипедна доріжка у німецькому Вупперталі. Фото: komoot.com

Довідка

Проєкт Зеленої лінії розробляли у співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ). Маршрут пролягатиме від Центру Довженка через межу парку Івана Павла ІІ, берег річки Зубра, Хуторівку, територію католицького університету до вулиці Луганської та залізничної станції “Персенківка”, далі вулицею Козельницькою та через два парки – Стрийський та Парк культури. Завершуватиметься маршрут на вулиці Вітовського.

В Україні зелений маршрут планують прокласти у Харкові.

І насамкінець – фото трьох найгарніших зелених ліній у Європі

Ельбський веломаршрут – найпопулярніший серед німецьких велолюбителів. Він проходить уздовж Ельби через Дрезден і має протяжність 1220 км. Фото: www.dw.com

 

Шалон-сюр-Сон – Макон (Chalon-sur-Saône / Mâcon) на сході Франції – один з перших Зелених шляхів у Франції. Його протяжність – 75 км. Доріжка пролягає Бургундією – берегами каналів, через ліси і виноградники.

 

Австрійська дунайський велодоріжка – найгарніший відрізок великого дунайського веломаршруту, який починається в Альпах і закінчується у Відні. Довжина доріжки – 320 км.

Головне фото – Роман Балук