Будь-який політик намагається створити собі горокракси для того, щоб здобути політичне безсмертя. Путін не виняток. І його горокракси треба знищити.
Ось головна думка виступу журналіста і публіциста Павла Казаріна на Львівському Безпековому Форумі 2017.
Далі подаємо його виступ повністю:
“Кримською тематикою майже ніхто зараз в Україні не займається. Навіть імпровізованої стратегії щодо окупованого півострова ми з колегами не бачимо. Кожен документ дуже швидко просувається по кабінетах, якщо у нього є якісь лобісти, які лобіюють збір підписів під цим документом.
Я знаю велику кількість лобістів у питаннях щодо Донбасу, але дуже мало лобістів у питаннях щодо Криму. Це стосується навіть дрібниць: наприклад, питання, як вклеїти фотографію в паспорт кримчанину, коли він досягає 25- або 45-річного віку. І це не єдине питання, таких питань дуже велика кількість.
Бракує також візії України щодо майнових прав кримчан і тих росіян, які зараз починають мешкати в окупованому регіоні. Все це потребує вирішення. Я хочу зробити акцент на двох деталях. На мій погляд, вони дуже важливі. По-перше, було питання про те, що ми вважаємо поверненням суверенітету.
Я хочу нагадати, що війна почалася не на Донбасі, а в ніч з 26 на 27 лютого 2014 року, коли російська армія захопила Раду Міністрів і Верховну Раду Автономної Республіки Крим. Як ми, кримчани, кажемо, «Війна почалася з анексії Криму і війна закінчиться лише поверненням Криму», і це теж треба розуміти. Але коли ми зараз говоримо про повернення Криму, нам здається, що це щось неможливе, майже неможливе.
Ми можемо уявити, як Росія завтра зрозуміє, що їй набагато простіше піти з Донбасу і обміняти це на скасування санкцій. Але ж ми не можемо уявити, що Росія погодиться навіть обговорювати питання українського півострова. І це проблема. З цієї точки зору повернення Криму буде складніше, ніж повернення Донбасу. Проте з людської точки зору повернення Криму буде набагато легше, ніж повернення Донбасу. Тому що на Донбасі лилася кров, а в Криму цієї крові не було. А кров сакралізує будь-яке протистояння.
На українському Донбасі зараз є ціле покоління, батьки яких загинули внаслідок бойових дій. І неважливо навіть, чи їхні батьки воювали на боці терористів, чи вони були мирними мешканцями, які загинули внаслідок обстрілів. Вони будуть жити з цим відчуттям. У кримчан цієї сакралізації не відбулося.
Ми колись з колегами аналізували електоральні карти Криму. І дійшли до висновку, що десь на лютий 2014 року в Криму мешкало десь 30–35% людей з прорадянськими або проросійськими поглядами, десь 20% — з проукраїнськими поглядами. Всі інші — десь 45–50%, це люди, зосереджені на базових цінностях побутового характеру, для яких патріотизм холодильника набагато важливіший за патріотизм прапору. І якщо завтра вони будуть сприймати український прапор як шлях до побутового комфорту, то вони без жодних проблем будуть жити під українськими прапорами. І це теж треба розуміти.
Наостанок, треба розуміти всю велику сакральну функцію, яку виконує Крим для сучасної Росії. Може хтось із вас читав «Гаррі Поттера» Джоан Роулінг або дивився фільми. У Джоан Роулінг були горокракси — такі собі магічні амулети, які створював антигерой для того, щоб здобути безсмертя. Без знищення цих горокраксів не можна було знищити антигероя. Такі самі правила існують і в політиці.
Будь-який політик намагається створити собі горокракси для того, щоб здобути політичне безсмертя. Горокраксом першого президентського строку Володимира Путіна була боротьба з регіональним сепаратизмом і Друга чеченська війна. Горокраксом другого президентського терміну Володимира Путіна були доходи від продажу нафти й боротьба з бідністю, коли росіяни отримали дешеві кредити, іпотеки, можливість їздити за кордон тощо. Потім було регентство Дмитра Медведєва. І потім горокраксом третього і четвертого строку Володимира Путіна стали «антизападничество» й анексія Криму. І як і в романі Джоан Роулінг, для того щоб знищити антигероя, треба знищити горокракс, а для того, щоб знищити горокракс, потрібно знищити антигероя. Ці речі взаємопов’язані.
Чому виникає запитання «Коли повернеться Крим?». Крим нікуди не відходив, його анексували і його треба повертати. Як? Як Литва отримала незалежність? Коли вона знищила Радянський Союз. Як можна повернути Крим? Знищити всю ту владну архітектуру, яка зараз існує в сучасній Російській Федерації”.