Категорії: АналітикаЛБФ 2019Новини

Віце-адмірал Тарасов: “Основна зброя Росії – українці”

Попри війну, економічні та політичні труднощі, фактичну відсутність торговельного флоту, Україна є  шостою у світі за кількістю моряків. Завдяки професійній підготовці, більшість із них – у командному складі.

Україна як морська держава: чим можемо пишатися та чого не знаємо про морську безпеку – в інтерв’ю із віце-адміралом Андрієм Тарасовим, який відвідав третій Львівський Безпековий Форум.

Віце-адмірал, начальник штабу, перший заступник командувача Військово-морських сил України Збройних сил України. У 2013-2014 роках керував національним контингентом у складі екіпажу фрегата “Гетьман Сагайдачний”, вертолітного загону і доглядової команди, виконував завдання антипіратських операцій “Океанський щит” (операція НАТО, скерована на боротьбу з сомалійськими піратами в Аденській затоці та вздовж берегів Африканського рогу) і “Аталанта” (операція ВМС країн ЄС із боротьби з піратством в північно-західній частині Індійського океану).

– Чи є загроза повномасштабного втручання в Україну з боку Чорного моря?

– Я вперше відвідав Львівський Безпековий Форум і дуже вітаю відвертість питань, які обговорювали на ньому щодо загрози російської агресії Україні й у цілому світу. Тож насамперед ми маємо усвідомити: Росія не відступить. Поки вони будуватимуть свою імперію чи другий Радянський Союз, не знаю, як це в них зараз називається, до того часу існуватиме загроза українській незалежності. Лише політика стримування дій РФ допоможе уникнути відкритого вторгнення Росії в Україну. Якщо ж зробимо помилки 2014 року, як це зробив уряд Януковича, матимемо фактично відкриту війну.

Так, шість років тому Росія не застосувала авіацію чи відкриту військову силу. Але вони збили малазійський боїнг, тобто застосували щодо України систему ППО. Це відкрите вторгнення у повітряний простір України. І лише вкотре доводить, що РФ готова йти далі.

Віце-адмірал Андрій Тарасов із Андрієм Оприском – матросом ВМС України, звільненим з російського полону, на Львівському Безпековому Форумі

– Триває шостий рік війни. Яка сьогодні основна зброя Росії в Чорноморському регіоні?

Запам’ятайте: основна та вже перевірена віками зброя Росія – це українці, які в той чи інший спосіб підтримують росіян. Доки в Україні буде відсоток людей, які підтримують цю країну, РФ продовжуватиме знищувати Україну зсередини і ззовні. Ви подивіться, що відбувається у світі: Росія заходить лише в ті країни, де має підтримку з боку населення. Я сам родом із Донецька. Ви не думайте, що 2014-го всі мешканці Донецька дуже підтримували Росію. Ні. Але було близько 20% населення, які думали інакше. І їх РФ використала. Тобто основна зброя Росії – це ми. А вже потім їхнє озброєння та морський флот.

Росія має потужний флот і фактично повністю контролює Чорне море. Чи є підстави вважати, що вона збільшує свою присутність у Балто-Чорноморському регіоні?

Так, Росія має досить потужний флот в Чорному морі, і Україна навряд чи досягне паритету із їхнім військово-морським флотом.

Окрім того, Росія постійно нарощує свої спроможності на морі, зокрема. Також ми маємо пам’ятати про близько 30 батальйонних тактичних груп, розташованих уздовж кордону з Росією.

Сьогодні російський флот у Чорному морі присутній практично скрізь. Наприклад, нині у Чорному морі постійно перебуває протимінна група НАТО, що ходить у Середземному морі. Щойно вони заходять в акваторію Чорного моря, там одразу з’являється корабель безпосереднього стеження за їхніми діями з РФ. Якщо літак країн альянсу пролітає над акваторією Чорного моря, його супроводжують російські винищувачі. Коли Туреччина, а згодом і Україна проводили масштабне навчання на морі, то Росія уважно спостерігала за їхніми діями. Ходив наш корабель до берегів Грузії. А там постійно патрулюють російські кораблі. Біля наших берегів – та ж картина. Біля Азовського моря кількість кораблів порівняно з 2014 роком збільшилася у 6 разів. Це озброєнні прикордонні кораблі. Мова про близько 80 одиниць катерів різного класу.

Тобто вони захищають свої інтереси на морі й ідуть далі, відтісняючи нас.

Дискусія “Мілітаризація Криму: виклики для регіону та НАТО” на Львівському Безпековому Форумі

Наприклад, в Азов’ї вони відтіснили нас до дальності дії нашої берегової артилерії. Вони заходять у ту межу, де діє наша бойова артилерія. Вони знають, що ми не стрілятимемо, тому й відтісняють. Ось це і є проекція сили на морі.

Якщо ж ми матимемо, наприклад, ракетну зброю, то зможемо їх відтіснити. Але разом із цим у морі має бути і наша постійна присутність. Якщо їхній корабель стоїть у Чорному морі біля газового родовища на території, що підпорядковується Україні, то там має бути і наш корабель. І обов’язково фіксувати все, що відбувається. А отже, бути готовими до миттєвого реагування будь-якої небезпеки. Ми маємо забезпечити контроль нашої акваторії.

Наразі маємо стратегію ВМС, проекти розвитку, є порозуміння, як їх реалізовувати, маємо перші катери типу “Айленд” для тривалого патрулювання в морі.

Наше завдання – не нападати , а оборонятися. І тут ми робимо ставку на малий флот. З одного боку, його складно виявити й легше приховати. Також це має бути ракетний флот, оскільки ракетна зброя – це суттєвий фактор стримування ворога.

Сьогодні з нашої стратегії ми передбачаємо розвиток флоту, який спроможний протидіяти саме російському військово-морському флоту з урахуванням авіації, яка базується в Криму та яка теж буде діяти проти наших кораблів. Щодо Росії треба бути напоготові всім і завжди.

– Попри війну та фактичну втрату торговельного флоту, Україна є морською державою з хорошим потенціалом. Розкажіть про свідомо чи несвідомо замовчані факти у питанні безпеки Чорноморського регіону.

– А знаєте, чим славиться Україна на міжнародному ринку праці? Рівнем професійної підготовки. Більшість найнятих кадрів з України – це командний склад. Для підготовки фахівців такого рівня потрібна серйозна система навчання, роки практики і величезний сукупний галузевий досвід. Україна є шостою у світі за кількістю моряків. Коли я ходив у далеке плавання, скрізь у кожному куточку світу зустрічав українських моряків. Ми маємо навчитися інакше сприймати море і кардинально змінити ставлення до нього. Адже це неосяжний потенціал для українців, це також і корисні копалини, які, до речі, ворог відібрав найпершим.

Україна впевнено тримає марку морської держави з береговою лінією країни, портами і кораблями, що виходять і заходять в наші гавані, і є шостою в світі за кількістю моряків. Окрім Одеської, Херсонської та Київської морських академій, в Україні діють ще 46 навчально-тренінгових центрів з підготовки моряків. За даними спільного дослідження ринку праці “у морі”, що провела Міжнародна асоціація судновласників BIMCO спільно з Міжнародною палатою судноплавства, сертифікати моряків мають понад 230 тисяч українців, безпосередньо у морі працюють 69 тисяч осіб. Це шостий показник у світі після Китаю, Філіппін, Індонезії, Росії та Індії.

За рівнем професійної підготовки, комунікабельності та дисципліни, українські моряки займають другі, треті місця в світі, поступаються лише філіппінцям, інколи китайцям. До того ж 75 % усіх найнятих кадрів – командний склад. За українськими проектами збудовано катери у В’єтнамі, корвет в Африці, десантний корабель у Гвінеї. Україна надавала чимало проектів іншим країнам для розробки бойових кораблів.

– Тобто маємо навчитися пишатися та водночас переглянути своє ставлення до моря?

Українська економіка дуже залежить від моря. Візьмімо, наприклад, фермерів. Близько 70% пшениці, 90% соняшникової олії іде на експорт. А це шалені обсяги. Лише в Приазов’ї близько 400 тисяч людей свій здобуток і заробіток мають від моря. Море нам дає можливості, які ми не використовуємо. Через море нам належить світовий океан. Бо, за конвенцією ООН, до світового океану мають доступ всі нації. Обмеження і заборони діють лише на обмеженій території від узбережжя. Але ми не користуємося ні ресурсами океану, ні навіть корисними копалинами у Чорному та Азовському морях. Я скажу більше, ці родовища та корисні копалини ми навіть не охороняли. Хоча 2014-го року РФ їх відібрала першими.

Розмовляла Вікторія Доскоч

Дата оновлення 15/11/2019 12:23

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04