Категорії: АналітикаНовини

“Розумна” Барселона: для сміття – підземка, для повітря – датчики

Барселона – місто свободи та комфорту. Тут легко дихається навіть у 40-градусну спеку, немає заторів. Регулярно перевіряють якість повітря й навіть рівень шуму. А під землею працює не лише метро та паркінги… Барселонці вміють дивувати. А ще – добре знаються на інноваціях, які приносять місту шалені прибутки. Їх витрачають на вдосконалення й так розвиненої інфраструктури.

Цікаво, що сучасна Барселона як світовий центр інновацій ще в середині ХІХ століття була непристосованою та навіть небезпечною для життя. Суцільні кам’яні стіни, вузькі вулички, потужний розвиток промисловості – як наслідок брак свіжого повітря призводили до епідемій. Місто задихалося. І невідомо, щоби з ним сталося, якби не один іспанський інженер-будівельник, який запропонував розширити Барселону, враховуючи потрібну кількість повітря на окрему людину. Так Барселона стала успішним зразком містобудування, батьківщиною, де зародився новий напрямок розвитку міста – урбаністика. Світ дізнався про відомого в майбутньому урбаніста Серду. А барселонці розпочали свій шлях до інновацій, де в пріоритеті завжди була комфортність.

Довідка

Барселона – друге місто в Іспанії за кількістю населення після Мадрида і десяте в ЄС. Потужний торговий і промисловий центр країни. Третє за відвідуваністю місто в Європі після Лондона та Парижа і восьме – у світі.

2008 року, коли світ переживав глобальну кризу, в Барселоні зробили ставку не на класичні шляхи розвитку, а на IT-технології. Вони й перетворили місто на зразок науково-технічного прогресу та залучили багатомільйонні інвестиції.

“Аналітики мобільних і цифрових технологій компанії “Juniper Research” присвоїли Барселоні титул “Smart City of the World 2015″. Розвиток міста оцінили навіть вище, ніж розвиток Нью-Йорка, Лондона, Ніцци та Сінгапура. Особливо високу оцінку заслужила Smart-система управління дорожнім рухом та автостоянками, а також система освітлення”, – розповіла ІТ-фахівець Львівської міської ради Марта Романяк.

Усі досягнення міста були б неможливі без інтернету. Тож, за словами нашої співбесідниці, Барселона перебуває на перших позиціях у тестуванні Інтернет-речей (IoT). У місті щорічно відбувається Світовий конгрес Smart City Expo, який спрямований на розширення можливостей міст та міських інновацій у всьому світі. Чим саме місто на березі Середземного моря комфортне для місцевих та цікаве для туристів – розбираємося з Мартою Романяк.

Датчики контролю якості повітря та руху

“У кожному мікрорайоні Барселони працюють датчики повітря й навіть руху. Вони встановлені на електричних стовпах. А їхні дані з певною періодичністю зчитують за допомогою спеціального обладнання муніципальні працівники. Ці дані обробляють, порівнюють з попередніми показниками – і все це може побачити кожен охочий через спеціальні відкриті додатки. У місті велику увагу приділяють прозорості громадських і соціальних послуг”, – ділиться побаченим Марта Романяк.

Управління даними суттєво підвищує якість життя місцевим. Адже такі дані охоплюють усі важливі сфери міста: безпеку, транспорт, медичні послуги, комунальне господарство, благоустрій тощо. У такий спосіб на місцевому рівні контролюють не лише чистоту повітря та рівень шуму. Барселонці знають, на що витрачено гроші, отримані від, скажімо, відсортованого у смітті скла чи паперу. Як правило, на ці кошти будують ліфти в метро, велодоріжки та парковки. Відеокамери, різні датчики, сенсори, інформаційні системи – новітні технології буквально заховані в кожен історичний куточок міста.

Цікаво знати

Барселонці мають свій електронний уряд. Вони активно задіяні в управлінні міста. Нині така інновація, яка для барселонців вже є звичною річчю, успішно з’явилася майже у кожному куточку світу. Чимало громадян вже спілкується з керівництвом муніципалітетів за допомогою електронних звернень.

Замість авто – мопеди та велосипеди

Барселонці порахували, що близько двох років свого життя людина витрачає на пошуки (!) місця для парковки. Тож вирішили зберегти дорогоцінний людський час. Сьогодні в Барселоні ви не побачите заторів та будь-де припаркованих авто. Барселонцям, як, скажімо, і віденцям, не вигідно їхати на роботу власним авто. У місті бездоганна транспортна схема, тож громадський транспорт тут у пріоритеті й курсує значно швидше.

Вартість наземних та підземних паркінгів чимала. А це ще один плюс на користь громадського транспорту. Якщо ж вам таки знадобиться паркінг, то в барселонському продумано все до дрібниць, недаремно їх вже назвали “розумними”. На в’їзді у паркінг електронне табло покаже кількість вільних місць. До речі, їх підсвічують зеленим світлом.

У Барселоні працює ціла прокатна мережа мотоциклів, велосипедів та електросамокатів

Хто ж любить їхати з вітерцем – обирає мотоцикли та велосипеди. У Барселоні це найпопулярніший транспорт. Аби місцеві менше користувалися власними авто, які забруднюють екологію, у місті зробили для мотоциклів безкоштовні парковки. Тут працює ціла прокатна мережа мотоциклів, велосипедів та електросамокатів. Якщо ж ви забули оплатити прокат, вам можуть відімкнути будь-яку важливу послугу: від інтернету до води.

Уночі містом курсують майже безшумні екологічно чисті електробуси. “Я не раз відвідувала Барселону та щоразу захоплююся рухом громадського транспорту. Продумано все. Навіть на громадських зупинках, коли пасажири виходять або ж заходять у потрібний їм трамвай чи електробус, можна підзарядити електрокар. Це економно, зручно й дуже розумно. Завдяки продуманій інфраструктурі, з валізою на колесах можна комфортно дійти пішки у будь-яку частину”, – ділиться враженнями Марта Романяк.

Під землею не лише метро та паркінги…

Попри велику кількість туристів, у Барселоні вміють підтримувати чистоту. Тут немає переповнених сміттєвих баків. А на деяких із них вмонтовано датчик для відстеження рівня наповненості непотребом. Це допомагає сміттєвозам щодня оптимізувати свій маршрут.

Місто прибирають щогодинно. Тут навіть окрему підземку збудували для сміття. Частина контейнерів з’єднана підземними трубами, якими непотріб відразу засмоктує вакуумом у великий контейнер. Воно летить сміттєпроводами та сортується у великі контейнери.

Насамперед це економно, бо не треба витрачатися на пальне. І зручно, особливо для районів із вузькими вуличками. Замість того, щоб об’їжджати кілька десятків точок, машина обслуговує лише одну. Окрім того, не чути гулу сміттєвозів. Таку систему наразі тестують.

У Барселоні люблять експериментувати і, що важливо, заробляти на цьому кошти. І сміття – не виняток. Отримані відходи ретельно сортують, а пар від спалювання відходів використовують у системі міського топлення.

У Барселоні не побачите переповнених сміттєвих баків. Місто прибирають щогодинно

Корисна енергія сонця та датчики скрізь

Альтернативна енергетика в Барселоні розвивається особливо швидкими темпами. А це здешевлює комуналку в рази. Тут працюють гігантські сонячні батареї, які забезпечують електрикою більшість сучасних будинків, освітлюють набережні й… зменшують кількість шкідливих викидів. А отже, продовжують життя людям. А готелі та спортивні центри використовують систему нагріву води за допомогою енергії сонця. Набережні освітлюють за рахунок сонячних батарей та вітряків.

У вуличних ліхтарях використовуються бюджетні LED-лампи, а датчики руху дозволяють вмикати освітлення тільки тоді, коли на вулиці є перехожі.

Сенсори стежать за вологістю, опадами, рівнем води у водоймах і фонтанах. Це автоматично регулює систему поливу та доглядає за парками і зеленими зонами, а отже, нема перевитрати води.

У місті працюють гігантські сонячні батареї, які забезпечують електрикою більшість сучасних будинків

У Барселоні працює правило “не можна”

Іспанці – дуже законослухняні громадяни. Для них слово “не можна” має одне значення – “не можна”, наголошує наша співбесідниця Марта Романяк. Не можна паркуватися в недозволених місцях, не можна говорити телефоном за кермом, не можна виносити сміття з будинків удень, не можна поливати квіти на балконі в недозволений час.

Тут уміють жити за правилами, можливо, це також один із секретів успішності.

Попри велику кількість туристів, у Барселоні чисто

Дата оновлення 24/06/2019 14:03

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04