Категорії: АналітикаНовини

Шлях у Європу – чи правильно ми його розуміємо

“Європейськість” сьогодні є основним політичним і суспільним трендом в Україні, яким не користуються хіба ліниві. Запит суспільства, яке майже одностайно* (понад 68% громадян, за даними СОЦИСу, готові проголосувати за вступ до ЄС, якби референдум відбувся найближчим часом) підтримує тіснішу інтеграцію України з країнами ЄС, створює плідний ґрунт для маніпуляцій та симуляцій як у маркетингу, так і в політичному житті, коли за красивою обгорткою можна сховати практично все без втрати репутації.

Чи знаємо ми, українці, куди ми йдемо та як нам у погоні за “європейськістю” не опинитися одного дня в кардинально іншому місці, не такому вже й привабливому. Щоби розібратися, куди ми йдемо й по що, варто зазирнути у витоки Європейського проекту та вчитатися в ті основні засади, на яких він був збудований.

Незадовго після завершення Другої світової війни безпекова архітектура в Європі залишалася надзвичайно крихкою. Ні переможці, ні переможені не були абсолютно задоволеними переділом світового порядку. Напруження між Францією та Німеччиною залишалося настільки сильним, що можна було очікувати на нову фазу затяжного конфлікту, в яку неуникно були б втягнуті інші країни на континенті.

Страх перед новою кровопролитною війною змусив групку мрійників, які в той чи інший спосіб були дотичні до суспільного життя своїх країн, створити план. Він і став найуспішнішим безпековим проектом усіх часів та призвів до створення Європейського Союзу. Ідея Об’єднаної Європи дістала назву “План Шумана” – за іменем тогочасного міністра закордонних справ Франції, одного з тих, кого невдовзі назвали батьками-засновниками ЄС.

Роберт Шуман, натхненний ідеями Жана Моне (тогочасним економічним радником уряду) запропонував Конраду Аденауеру (тогочасному канцлеру Німеччини) формулу, що унеможливлювала розгортання нової війни в Європі – створення вільного ринку вугілля і сталі та єдиного органу для управління вугільною та сталеливарною промисловістю.

Після Другої світової війни безпекова архітектура в Європі залишалася надзвичайно крихкою. На фото: повоєнна Німеччина

Аденауер прийняв пропозицію – і невдовзі до Франції та Німеччини приєдналися Бельгія, Італія, Люксембург та Нідерланди. Фактично, ні одна країна не могла вступити у війну без абсолютного контролю за власною вугільною та сталеливарною промисловістю, а ними управляв окремий орган, що перебував у спільному управлінні. Так розпочався довгий шлях інтеграції Європи, що обростав інституціями та процедурами.

Верховенство права, ліберальна економіка та особиста свобода. Саме ці політичні цінності лежать в основі всіх євроінтеграційних процесів і саме вони є тією “Європою”, до якої ми свідомо чи несвідомо прагнемо

Для того, щоби з’єднати настільки різні держави в союз, батьки-засновники шукали ідеологічне підґрунтя – те, що згодом почали називати “європейськими цінностями”. Найважливіші з них – верховенство права, ліберальна економіка та особиста свобода. Саме ці політичні цінності лежать в основі всіх євроінтеграційних процесів і саме вони є тією “Європою”, до якої ми свідомо чи несвідомо прагнемо. Бо із цих цінностей народжуються і європейська якість життя, і високі стандарти, і політична культура та суспільна свідомість.

Цінності є надбанням суспільства, тому знати про них не означає їх приймати. Саме тому основними носіями “європейських цінностей” стали не стільки персоналії, батьки-засновники ЄС, якими потужними вони б не були, скільки засновані ними “народні європейські партії”, які ставали інструментами “народної політики”, тобто тієї, яка має міцне народне підґрунтя.

Європейськість – це безпека та зміна геополітичного курсу України.

Сьогодні Європейська народна партія, яка об’єднує народні партії Європи, незважаючи на кризу всередині Європейського Союзу, хоч і зі значними втратами, досі є найвпливовішою політичною структурою в Європі із підтримкою майже 24%. А отже, як би не змінювався портрет Європи, цінності на яких стоїть Європейський союз залишаються незмінними.

Який з усього цього висновок для нас, українців?

Європейськість – це безпека та зміна геополітичного курсу України.

Поки Україна залишається економічно залежною від Росії, вона буде, на жаль, залишатися далекою від Європи. Угода про асоціацію дає Україні унікальний шанс переорієнтувати свою економіку на Захід, щоби захистити свій кордон на Сході.

Цей процес не може відбутися безболісно, адже вимагає пристосування до жорсткої конкуренції всередині європейського ринку. Але він неуникний задля збереження української незалежності.

Оптимістичним є те, що за ці кілька років багатьом українським підприємствам вдалося не лише встояти, а й стати успішними в умовах цієї конкуренції. Яскравий приклад – збільшення квот ЄС на український імпорт курятини та провідні позиції України на цьому ринку. А отже, і успіх України можливий.

Європейськість – це цінності, носіями яких є суспільство. Інструментом суспільства є політика.

Поки в Україні на зміну лідерським політичним проектам не прийдуть справжні “народні” партії, європейські цінності не зможуть стати основою суспільного життя. І річ зовсім не в гучних деклараціях своєї європейськості. Лише коли європейські цінності стануть нормою життя у кожному селі чи в невеличкому містечку, коли найнижча місцева влада керуватиметься цими цінностями, а люди будуть послуговуватися ними у взаємовідносинах – лише тоді ми прийдемо в нашу Європу.

Дата оновлення 21/06/2019 10:10

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04