Категорії: Аналітика

Електроенергетика-2018 у цифрах

Добіг кінця другий місяць 2019 року. Дані про роботу енергетичної системи за минулий 2018 рік зібрано та опубліковано, тож маємо змогу заглянути за лаштунки та підбити підсумки.

Електроенергетика: загальні тенденції

Співзвучно зі світовими тенденціями в Україні зростає виробництво та споживання електроенергії (мал. 1). Кількість виробленої електроенергії протягом 2018 року зросла на 2,5 %, порівняно з 2017 роком. Споживання – на 2,7%. Обсяги експорту збільшилися на 19,3%. Найбільшими покупцями української електроенергії у 2018 році стали Угорщина, Польща та Молдова.

Малюнок 1 / Електроенергетика: загальні тенденції

Виробництво електроенергії

Електроенергію в Україні генерують кілька видів електростанцій: атомні, теплові, гідро- та такі, що працюють на відновлюваних джерелах енергії. Якщо порівняти обсяги виробництва електроенергії цими генераціями у 2017 та 2018 роках, то позитивна динаміка прослідковується для всіх видів станцій, крім атомних. Для останніх обсяги виробництва у 2018 році впали на 1,4% порівняно з попереднім (мал. 2).

Малюнок 2 / Обсяги виробництва електроенергії. Динаміка розвитку генерацій

Найбільший відсоток зростання виробництва електроенергії показали електростанції, що працюють на відновлюваних джерелах енергії – 38,8%. Такий показник пов’язаний зі встановленням значної кількості нових потужностей.

“Зелені” потужності

Протягом 2018 року було встановлено більше 742 МВт генеруючих потужностей з ВДЕ. Їхній загальний обсяг протягом року зріс на 54% і сягнув більше як 2 ГВт. Найкращу динаміку продемонстрували сонячні електростанції. Вони ж становлять і найбільшу частку в загальному обсязі потужностей. Наголосимо, що хоча біомаса та біогаз і показали досить високий відсоток зростання, їхня загальна частка серед відновлюваних джерел є зовсім незначною.

Малюнок 3 / Динаміка розвитку ВДЕ. Встановлені потужності

Розподіл коштів за генераціями

На малюнку 4 зображено частки різних генерацій у виробництві електроенергії та, відповідно, розподіл коштів між ними за даними Регулятора (НКРЕКП). Відповідно до цих даних, атомна електроенергія є найдешевшою з усього енергетичного міксу. Найдорожче споживачам обходиться електроенергія з ВДЕ. Друга найдорожча – електроенергія з ТЕС та ТЕЦ.

Збільшення частки ВДЕ є одним із факторів, що зумовлює підвищення вартості електроенергії та, відповідно, фінансового навантаження на споживачів. Більше про це читайте тут.

Малюнок 4 / Виробництво електроенергії та розподіл коштів за генераціями

Споживання електроенергії

Протягом 2018 року споживання електроенергії в Україні зросло на 2,7%. Лідерами стали промисловість, населення та комунально-побутові споживачі (мал. 5). Незначний спад цього року порівняно із 2017-м показав лише транспортний сектор.

Малюнок 5 / Структура споживання електроенергії за секторами

Заборгованість за електроенергію

Заборгованість на ринку електричної енергії протягом 2018 року зросла на 19,2% і становила 33,1 млрд грн (мал.6). Найбільшими боржниками стали промисловість та житлово-комунальне господарство.

Малюнок 6 / Стан заборгованості споживачів за електроенергію

Дата оновлення 06/03/2019 12:00

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04