Добіг кінця другий місяць 2019 року. Дані про роботу енергетичної системи за минулий 2018 рік зібрано та опубліковано, тож маємо змогу заглянути за лаштунки та підбити підсумки.
Співзвучно зі світовими тенденціями в Україні зростає виробництво та споживання електроенергії (мал. 1). Кількість виробленої електроенергії протягом 2018 року зросла на 2,5 %, порівняно з 2017 роком. Споживання – на 2,7%. Обсяги експорту збільшилися на 19,3%. Найбільшими покупцями української електроенергії у 2018 році стали Угорщина, Польща та Молдова.
Електроенергію в Україні генерують кілька видів електростанцій: атомні, теплові, гідро- та такі, що працюють на відновлюваних джерелах енергії. Якщо порівняти обсяги виробництва електроенергії цими генераціями у 2017 та 2018 роках, то позитивна динаміка прослідковується для всіх видів станцій, крім атомних. Для останніх обсяги виробництва у 2018 році впали на 1,4% порівняно з попереднім (мал. 2).
Найбільший відсоток зростання виробництва електроенергії показали електростанції, що працюють на відновлюваних джерелах енергії – 38,8%. Такий показник пов’язаний зі встановленням значної кількості нових потужностей.
Протягом 2018 року було встановлено більше 742 МВт генеруючих потужностей з ВДЕ. Їхній загальний обсяг протягом року зріс на 54% і сягнув більше як 2 ГВт. Найкращу динаміку продемонстрували сонячні електростанції. Вони ж становлять і найбільшу частку в загальному обсязі потужностей. Наголосимо, що хоча біомаса та біогаз і показали досить високий відсоток зростання, їхня загальна частка серед відновлюваних джерел є зовсім незначною.
На малюнку 4 зображено частки різних генерацій у виробництві електроенергії та, відповідно, розподіл коштів між ними за даними Регулятора (НКРЕКП). Відповідно до цих даних, атомна електроенергія є найдешевшою з усього енергетичного міксу. Найдорожче споживачам обходиться електроенергія з ВДЕ. Друга найдорожча – електроенергія з ТЕС та ТЕЦ.
Збільшення частки ВДЕ є одним із факторів, що зумовлює підвищення вартості електроенергії та, відповідно, фінансового навантаження на споживачів. Більше про це читайте тут.
Протягом 2018 року споживання електроенергії в Україні зросло на 2,7%. Лідерами стали промисловість, населення та комунально-побутові споживачі (мал. 5). Незначний спад цього року порівняно із 2017-м показав лише транспортний сектор.
Заборгованість на ринку електричної енергії протягом 2018 року зросла на 19,2% і становила 33,1 млрд грн (мал.6). Найбільшими боржниками стали промисловість та житлово-комунальне господарство.
Дата оновлення 06/03/2019 12:00
Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…
Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…
Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…
Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…
Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…
Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…