Категорії: Аналітика

Тести на COVID-19 не впливають на якість лікування

Їхнє основне завдання – відстежити точну кількість контактерів із хворим та оцінити епідеміологічну ситуацію в країні.

Увага! Тести на виявлення коронавірусу жодним чином не впливають на лікування хворого. А також у разі негативного результату не дають гарантії, що людина не інфікується згодом. Далі про тести на COVID-19: що це таке, їхнє основне призначення та яка найдешевша альтернатива, якщо тестів не вистачає – розповідає доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини №2 Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Адріана Гайдук.

Адріана Гайдук: “Самоізоляція та радикальний карантин – це найдешевший та найдієвіший спосіб зменшити масштаби епідемії”. Фото з архіву А. Гайдук

Тести COVID -19: що це таке

– У медицині існує два види тестів на коронавірус: тести з виявленням антитіл до коронавірусу в крові та тестування методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) для виявлення самого вірусу в організмі.

“Експрес-тест” означає лише швидкість проведення, а не метод діагностики.

Тести з виявленням антитіл для більш точної діагностики треба проводити (увага!) на 3-5 день після потенційно можливого інфікування. Річ у тім, що для синтезу антитіл, у концентрації, достатній для виявлення, треба трохи часу. Тож такі тести не є точними і їх обов’язково слід перевіряти іншим тестом, який роблять методом ПЛР.

Експрес-тести для виявлення генетичного матеріалу вірусу мають низку недоліків, а саме: можлива недостатня кількість забраного матеріалу, тривалий час доставки до спеціалізованої лабораторії.

Для такого експрес-тесту достатньо мазка з носа або горла. І в межах години теоретично можна отримати результат. Його можна зробити у лікарні або ж у приватній лабораторії.

Метод генетичного аналізу матеріалу за допомогою ПЛР давно та успішно застосовують у багатьох сферах – від криміналістики до наукових експериментів. Наприклад, саме з його допомогою виявляють спадкові хвороби або встановлюють батьківство.

Останній вид тесту є найточнішим, а тому найефективнішим у виявленні хворих та відстежуванні тих, з ким вони контактували. Наразі такі тести роблять у спеціальній лабораторії Києва і на очікування результату слід кілька діб. Хоча в умовах епідемії ПЛР мали б робити в усіх лікарнях великих міст.

“Експрес-тест” означає лише швидкість проведення, а не метод діагностики. Фото з відкритих джерел

Навіщо та кому насправді потрібні тести

– Єдине та дуже важливе, що треба засвоїти: ні експрес-тести, ні тести, зроблені методом ПЛР, жодним чином не впливають на ведення пацієнта та якість його лікування. Адже специфічного лікування хворих на COVID -19 досі немає. Тож хворобу лікують залежно від симптомів, які дуже схожі на ті, що викликає величезна група респіраторних інфекцій: сухий кашель, висока температура, важке дихання, катаральні явища. Тобто клінічно – це однакові прояви, під якими можуть бути різні причини, зокрема й коронавіруси.

До того ж у медицині є загальний принцип: якщо в країні епідемія, то кожну людину, навіть клінічно здорову, та кожного пацієнта навіть із легкими ознаками ГРЗ розглядають як потенційно інфікованого, у нашому випадку – коронавірусом. Тож лікування такого пацієнта буде ідентичним до лікування того, якому тест дав позитивний результат: карантин, самоізоляція, симптоматичне лікування, повідомлення сімейному лікарю про ваш стан. І головне – не панікувати, від цього може бути більше шкоди, ніж від самого вірусу.

Тести, зроблені методом ПЛР, є показовими та дуже інформативними для епідеміологів. Бо саме за їхньої допомоги можна побачити реальний стан поширення епідемії в країні, зокрема, визначити локації з найбільшою кількістю уражених, відтак простежити контакти і вчасно відправити людей із групи ризику на самоізоляцію, спланувати стратегію подальших дій. Тож не витрачайте кошти на придбання експрес-тестів у приватних лікарнях, не йдіть із легкими ознаками ГРЗ до амбулаторій та поліклінік, інфекційних лікарень з вимогою зробити вам тест. Цим ви лише наражаєте себе та своїх рідних на небезпеку справді заразитися зараз.

Тести методом ПЛР – найточніші та найефективніші у виявленні хворих та відстежуванні тих, з ким вони контактували.

За даними ВООЗ, у 80% хвороба минає в легкій або середньої важкості формі. Таким хворим краще залишатися вдома. Якщо ж хворий відчув погіршення стану: задишку (прискорення частоти дихання понад 25 вдихів / хвилину), сухий кашель, гарячку, наростання інтоксикації у вигляді слабості, головного болю – негайно зателефонуйте сімейному лікарю та виконуйте його вказівки.

Як лікуватися, коли захворів під час карантину читайте тут: Коронавірус надовго: вчимося жити з небажаним “сусідом”

Якщо тестів на всіх не вистачає: альтернативний спосіб

– Отож, щоб оцінити реальну епідеміологічну ситуацію в країні, зокрема визначити кількість інфікованих та контактерів, потрібне саме тестування на COVID-19. Досвід Південної Кореї – показовий приклад.

Довідка

Південна Корея – країна із понад 50-мільйонним населенням, яка  зуміла з допомогою тестування населення сповільнити темпи епідемії.  Не чекаючи розпалу епідемії в країні, тамтешнє МОЗ наказало представникам медичних компаній терміново розробити ефективний тест на новий коронавірус. Як наслідок у країні розгорнули 633 пункти тестування з різними локаціями навіть автомобільними. Це було швидше і менше часу йшло на дезінфекцію лікарень.  

У такий спосіб на 22 березня на коронавірус перевірили 338 036 людей, 8961 виявився позитивними. На кожен мільйон людей – зробили 6537 тестів. Після Бахрейну, де на мільйон населення зробили 10846 тестів, це найвищий показник у світі. Досвід Південної Кореї засвідчив, що масштабні тестування – це ключ до епідеміологічного контролю. Відстежування контактів, які можливі після тестування, впливають на контроль епідемії так само, як і самоізоляція.

Досвід Південної Кореї засвідчив, що масштабні тестування – це ключ до епідеміологічного контролю. Фото: cnn.com

– Але що робити країні, яка не має грошей на закупівлю достатньої кількості тестів?

– Відповідь одна – самоізоляція та радикальний карантин. Це найдешевший та найдієвіший спосіб зменшити масштаби епідемії та уникнути наслідків повноцінної пандемії. Адже серед основних властивостей абсолютно нового вірусу – контагіозність (виділення збудника з організму хворого чи носія і його поширення через довкілля та проникнення у сприйнятливий організм – Авт.). Людина може бути джерелом інфекції два тижні до появи перших симптомів хвороби. І що важливо розуміти – її носіями часто є абсолютно здорові люди. Тому наразі сповільнення темпів епідемії залежить від того, як сумлінно ми дотримуватимемося карантину та правил гігієни.

Офіційна позиція:

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) публічно заявила: досвід Китаю, Південної Кореї, Сингапуру демонструють, що агресивне тестування, яке допомагає відстежити реальну кількість контактів, та мобілізація населення зупиняють інфекцію та рятують життя. Карантин та соціальна дистанція – це те, що допоможе світу побороти COVID-19.

За інформацією заступника МОЗ України, головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, станом на 19 березня на території України є понад 40 тисяч експрес-тестів для діагностики коронавірусної інфекції. Скільки тестів методом ПЛР, остаточно так і не відомо. Також немає жодної офіційної інформації про власне українське виробництво тестів.

Тим часом деякі міста, не чекаючи допомоги від уряду, самі шукають можливості придбати тести. Так, за інформацією міської ради, нещодавно Львів замовив 20 наборів реагентів для проведення ПЛР-тестування, що вистачить на близько дві тисячі осіб.

Розмовляла Вікторія Доскоч

Головне фото: accemedin.com

Дата оновлення 23/03/2020 18:44

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04