Категорії: Новини

“Руки, які нічого не крали” з’явилися саме під час дебатів

Дебати як політична традиція не прижилися в Україні. Як, скажімо, у США. Там політичні дебати кандидатів у президентське крісло – обов’язковий пункт виборчої кампанії. 60 мільйонів американських телеглядачів, прикутих до екранів телевізора, – звісно, та аудиторія, якою не слід нехтувати.

Для українських кандидатів у президенти – це не головний елемент передвиборної боротьби. Більшість з них упродовж історії всіх президентських перегонів уникала контактувати один з одним у прямому ефірі.

В Україні, фактично, знаковими стали дві дискусії кандидатів – 1994-го і 2004-го. Цьогорічні дебати мають шанс стати третіми.

1991 – “Біла пляма” в історії дебатів

Так, перші в історії дебати були 1991-го року, але про них мало хто пам’ятає, бо ж все робилося похабцем, головний претендент у крісло президента Леонід Кравчук участі у цій дискусії не брав. І ця подія залишилися фактично “білою плямою” в історії дебатів.

1994 – “Мужик з народу” проти “інтелігентного партійця”

Дебати відбулася на телеканалі “УТ-1” за тиждень до другого туру між ще чинним президентом Леонідом Кравчуком та кандидатом Леонідом Кучмою. Їх можна назвати першими повноцінними дебатами. І точно такими, що змінили перебіг виборчої кампанії.

До другого туру претенденти підійшли з такими симпатіями виборців: Леонід Кравчук – 38% голосів у першому турі, Леонід Кучма – 31%.

Кравчук на тих дебатах говорив українською, тоді як Кучма – переважно російською, час до часу пробуючи щось сказати українською, але виходив здебільшого суржик. Кравчук виглядав упевнено, навіть трохи зверхньо. Кучма ж продемонстрував образ “мужика з народу” – трохи невпевненого, але енергійного “технаря”, який у якийсь момент навіть гримнув по столу.

Уже потім соціологи пояснять: українцям Кучма був більш зрозумілий, ніж самовпевнений нещодавній компартійний секретар.

У підсумку – думка виборців змінилася в останній тиждень перед виборами.

1999 – Без дебатів головних кандидатів

Цього разу від дебатів відмовився сам Кучма. Дискутувати мав із кандидатом Петром Симоненком. Казали, що Леонід Данилович усвідомлював свою непопулярність, а тому не ризикував.

2004 – “Ці руки нічого не крали!”

Хто з українців не чув цих слів? Вони стали просто фразеологізмом. А народився він – саме на дебатах 2004-го.

Отож, другі видовищні дебати в історії України – між тодішніми кандидатами на посаду президента Віктором Ющенком і Віктором Януковичем.

Дебати були гострими, однак на перебіг кампанії не вплинули. За поясненнями соціологів, просто таких українців, які ще не визначилися з вибором, залишилося мало. До того ж Ющенко на тлі “проффесора” виглядав не зовсім упевнено, Янукович же упевненіше повторював завчений текст.

Урешті виборці залишилися при своїх симпатіях, але вся країна почула славнозвісні ющенківські “оці руки нічого не крали” та “Виктор Андреевич, будьте мужчиной!” від Януковича.

2010 – Нерезультативне соло Тимошенко

На першому турі вибрів фаворити перегонів відмовилися від публічних теледебатів. Перед другим туром Янукович просто не прийшов подискутувати з Юлією Тимошенко. Проте півтори соло-години в ефірі Юлії Володимирівні не допомогли.

2014 – Жінці знову відмовили, а другого туру не було

Того року кандидата Порошенка перед першим туром на дебати кликала Юлія Тимошенко. І їй знову відмовили. Порошенко заявив, що не ходить на проплачені шоу. А другого туру, як відомо, не було.

2019 – Наразі “Нема кого дебати”

Фото – Facebook/Сергей Щербина

За форматом дебатів, перед першим туром у студії дискувати мали троє кандидатів – Порошенко, Зеленський і Тимошенко. У студії, вже за традицією, з’явилася лише Юлія Володимирівна. Але цього разу соло не було. Вона зайшла до студії, навіть не зняла пальта, сказала, що дебатувати немає з ким. І пішла.

Що буде з дебатами до другого туру? За онлайн-обміном заявами зараз спостерігає вся країна.

Дата оновлення 06/04/2019 01:57

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04