Категорії: Новини

Пожежа в Нотр-Дамі: які скарби собору втрачено назавжди, а що вдалося врятувати

15 квітня не лише Париж, а й увесь світ сколихнула звістка про масштабну пожежу в Соборі Паризької Богоматері. Вогонь охопив будівельну конструкцію на даху та шпиль. Із займанням боролись 500 пожежників. Повністю ліквідувати пожежу вдалось лише наступного дня.

Слідство відкинуло можливість підпалу, припускає, що пожежа сталась через несправну електрику (замикання у ліфтах для будівельників), а вогонь поширився через проблеми з датчиками пожежної сигналізації.

Джерело – AFP

Хороша новина – перлина готичної архітектури, яку будували 182 роки (1163–1345 рр.), серйозних втрат не зазнала. Погана – без втрат таки не обійшлося.

Дві вежі

Дві готичні вежі західного фасаду Нотр-Даму, перед якими туристи і туристки проводили чимало часу, не постраждали.

Вежі Нотр-Дам де Парі // Джерело – NICOLAS MESSYASZ/SIPA

69-метрову північну вежу будували цілих 40 років. А от з її південною близнючкою впорались за десять. Якщо подолати 367 сходинок на верхівку, відкривається чудовий краєвид на Париж. Своєю чергою, французька столиця милується вежами з 1250 року.

Для того, щоб піднятись на вежі знову, доведеться зачекати кілька років. Після пожежі Нотр-Дам повністю зачинять для відвідувань. Навіть для священнослужителів. Вхід буде доступний лише для реставраторів. На думку президента Франції Еммануеля Макрона, відновити будівлю вдасться за 5 років.

Готичний шпиль

За дві години після початку пожежі шпиль обвалився. 16 квітня перші шпальти багатьох закордонних ЗМІ вийшли із фото, на якому був зафіксований момент його падіння. Він повністю вигорів і реконструкції не підлягає.

Шпиль Нотр-Даму повністю згорів // Джерело – AFP

Шпиль Нотр-Даму повністю згорів // Джерело – Daily Mail

Проте врятували статуї святих, які розміщувались на шпилі. Напередодні їх саме зняли на реставрацію.

До речі, втрачений назавжди шпиль не був оригінальним. Його “пращур” з’явився під час будівництва собору між 1220-1230 роками. Вірогідно, у його проектуванні були неточності й під впливом вітру споруду повело в бік. А з часом почали сумніватися й у її надійності. Зрештою, у 1786 році шпиль демонтували.

У середині ХІХ століття відомий французький теоретик архітектури і реставратор Ежен Віолле-ле-Дюк вирішив, що шпиль Нотр-Даму таки потрібен. Його звели з дубу, вкритого свинцем. Споруда важила 750 тонн і була заввишки 93 метри від землі.

Годинник

Не вдалося врятувати також годинник, розташований на даху неподалік епіцентру пожежі.

Старовинні вітражі

Чи не найбільше побоювань було втратити південне вікно-троянду, яке зберіглося донині ще з 1260 року. Сягає воно 13 метрів у діаметрі. Розкішний вітраж є одним із головних символів Нотр-Даму.

За кілька годин після займання собору у ЗМІ почали поширювати інформацію, що вітраж зруйнований. Проте це виявилось неправдою.

Так само вціліли й інші два старовинні вікна-троянди – західне (1225 рік) та північне (1250 рік). У першому вітражі не оригінальні, адже перші згоріли в попередній пожежі.

Північне вікно-троянда

Водночас серед вітражів втрати таки є. Вогонь повибивав ті, що були розташовані на даху.

Джерело – Associated Press

Реліквії

Врятувати вдалось цвях, фрагмент хреста та терновий вінець Ісуса Христа, який, згідно зі священними християнськими книгами – Євангеліями, був на ньому перед розп’яттям. Для вінця навіть збудували окрему каплицю для збереження – Сент-Шапель.

Терновий вінець // Джерело – Getty Images

Привіз до Парижа терновий вінець ще у ХІІІ столітті Людовік ІХ. Туніку та корону, в яку був вдягнутий під час передачі реліквії собору, теж вдалося врятувати з вогню. Як і деякі картини, та не всі. Великі полотна не змогли швидко винести з будівлі, бо вони були занадто важкими.

Туніка Людвіка ІХ // Джерело – AFP

Унікальні речі передадуть на зберігання до Лувру.

Дзвони

Доля дзвонів не дуже зрозуміла. Найвірогідніше, вони збереглись. Проте офіційних підтверджень наразі немає.

Всього у соборі 10 дзвонів. Найбільший “звуть” Еммануїл, він важить понад 23 тонни. Його встановили в Південній вежі 1685 року та використовували під час важливих для країни подій – коронації або оголошення початку / закінчення війни.

Дзвін Еммануїл

У 2012 році до 850-ї річниці Нотр-Даму зробили ще дев’ять менших дзвонів. Вони теж мають імена святих.

До слова, оригінальні дзвони не збереглися до наших днів тому, що під час Французької революції їх переплавили на кулі для гармат.

Орган

Загалом у Нотр-Дамі три органи. Один з них родом з 1401 року. Він містить вісім тисяч труб. Попри те, що його реставрували у XVIII та ХІХ століттях, інструмент досі зберіг частину труб із Середньовіччя.

Жоден орган не постраждав.

Гаргульї та химери

Поки що невідомо, чи й надалі лякатимуть або заворожуватимуть фантастичні створіння з каменю, що живуть на даху Нотр-Даму. Фахівці та фахівчині сподіваються, що хоча б частина з них не пошкоджена.

Найвідомішою гаргульєю є Стрикс – напівптах-напівжінка, що споглядає на Париж, підперши голову руками.

***

Поки палав Собор Паризької Богоматері, сотні людей плакали, співали та на колінах молились за те, аби Нотр-Дам врятували.

А світові лідери та лідерки наперебій висловлювали співчуття країні. Серед них – президент США Дональд Трамп з дружиною Меланією, президент України Петро Порошенко, канцлерка Німеччини Ангела Меркель, прем’єр-міністерка Великої Британії Тереза Мей, голова Європейської ради Дональд Туск, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Та хто б не реагував на трагедію, точкою перетину була думка, що горіла не просто пам’ятка архітектури, а частина цивілізації. Те, що багатьом здавалося вічним.

Джерело – ABC News

У день пожежі оголосили збір коштів на реконструкцію собору. На заклик одразу відреагувала родина мільярдерів Піно. Вона дасть 100 мільйонів євро. Таку ж суму пообіцяла французька нафтогазова корпорація Total. А от п’ята найбагатша людина планети Бернар Арно викладе вдвічі більше – 200 мільйонів євро. Також гроші надійдуть від паризького уряду та Єврокомісії.

Дата оновлення 22/04/2019 15:43

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04