Категорії: Новини

Парками Львова: найцікавіші туристичні зупинки «Знесіння»

Капище Рожаниці, рідкісні альпійські трави, дно Міоценового моря і навіть єдиний в Західній Україні “Маршрут здоров’я” – це все про “Знесіння”.

Якщо ви досі думаєте, що парк “Знесіння” – це щось занедбане й непривітне, то, вочевидь, ви давненько не відвідували наймолодший і водночас із найдавнішою історією регіонально-ландшафтний парк Львова.

Звісно, краще все побачити на власні очі. Тим паче, що в парку, який розміщено на понад 153,1 га, дивитися є на що. Пейзажна цінність – важлива особливість “Знесіння”.

Та поки ви лише готуєтеся до корисної для власного здоров’я мандрівки, до вашої уваги нова рубрика “Парками Львова”. У ній розповідатимемо про останні новинки зелених легень міста.

Наша перша подорож до регіонально-ландшафтного парку “Знесіння”, який є об’єктом природоохоронного фонду, а частина – ще й перебуває під захистом ЮНЕСКО. Такі регалії надають паркам, аби зберегти їхню унікальну природу, геологію, архітектурні пам’ятки і, звісно, межі в такому вигляді, як це є нині.

Тому частина парку “Знесіння” – це заповідна територія, куди туристам зась. На них чекають інші унікальні маршрути.

Стежками парку “Знесіння”. Фото: Інститут Просвіти

“За останні роки вони помітно трансформувалися: з’явилося нічне освітлення, системи відеонагляду, альтанки для пікніків, що біля лісового озера, дерев’яні сходи для підйомів на оглядові майданчики пам’яток природи, транзитна брукована доріжка, яка з’єднує парк одразу з кількома мікрорайонами, дитячі та спортивні майданчики. Загалом плани щодо облаштування благоустрою комунального парку успішно впроваджуються фактично щокварталу”, – каже директорка регіонально-ландшафтного парку “Знесіння”, кандидатка сільськоогосподарських наук Уляна Тарас. Керівниця, яка є також є професійним екологом, зізнається: “Якщо ти працюєш і любиш те, що робиш, то все вдається”.

Брукована доріжка з’єднує парк з кількома мікрорайонами, дитячі та спортивні майданчики. Фото: архів парку “Знесіння”

Далі про новинки та найцікавіші туристичні зупинки у “Знесінні”.

Зупинка № 1. “Маршрут здоров’я” – єдиний у Львові та Західній Україні

Кілька тижнів тому вперше у Львові та в Західній Україні у парку “Знесіння” відкрили 5-кілометровий “Маршрут здоров’я”, який складається із п’яти стежок. Три стежки для кардіонавантаження, ще дві – загальнооздоровчі. Кожна стежка має вказівники, стовпчики з кілометражами, стенди з інструкціями і лавочки для відпочинку. Все це потрібно для того, аби людина не заблукала, знала, які вправи їй робити далі, яку саме відстань вона пройшла, чи яку “стежку здоров’я” їй обрати. Адже на деяких із них є навіть кардіотренажери. Із часом кількість стежок планують лише збільшувати.

Фото: архів парку “Знесіння”

Така система доріжок (теренкури) дуже поширена в Європі. І лише віднедавна вперше у Західній Україні зявилася у Львові. Якщо коротко, основна мета теренкурів (лікування місцевістю) – розумне поступове навантаження, яке супроводжується одночасним психологічним розвантаженням. Все це стає можливим завдяки особливій знесінській рельєфній місцевості та природі, яка ідеально підходить для таких маршрутів.

Маршрут з’явився нещодавно, проте вже полюбився відвідувачам парку та лікарям. Останніх частенько можна зустріти на “стежках здоров’я”, де вони проводять профілактичні бесіди з відвідувачами.

“Цей проект вдалося втілити за підтримки Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина” разом з Міністерством закордонних справ Чеської Республіки. А також у співпраці зі Світовою федерацією українських лікарських товариств. Частину кардіотренажерів закупили за кошти благодійного фонду, водночас іншу частину плануємо з часом докуповувати”, – розповідає Уляна Тарас.

Теренкур — метод санаторно-курортного лікування, що передбачає дозовані фізичні навантаження у вигляді пішохідних прогулянок, сходжень у гористій місцевості за певними розміченим маршрутами. Теренкур розвиває витривалість, покращує роботу серцево-судинної системи і органів дихання, стимулює обмін речовин, нервову активність. Перевага теренкурів полягає у відсутності сильного навантаження на серцево-судинну систему та опорно-руховий апарат.
Вид на місто – ще одна причина, чому обов’язково треба вибратись на найвищу точку парку “Знесіння. Фото: Інститут Просвіти

Зупинка № 2. Домівка врятованих тварин

Кілька років тому “Знесіння” стало Домівкою для врятованих тварин. Все почалося з коня Орлика та кількох врятованих кіз, для яких парк став прихистком.

Із часом кількість врятованих тварин збільшувалася – і у парку вже офіційно запрацював зоологічний відділ зі штатом працівників, які доглядають за тваринами та які готують їм їсти. А годувати є кого. У зоовідділі перебуває близько 60 диких та свійських тварин і птахів. Для цих потреб навіть облаштовують окрему кухню та карантинне відділення. Гроші для харчування тварин зоовідділу надходять із бюджету міста.

У Домівці для тварин мешкають навіть вовки. Фото: архів парку “Знесіння”

Щоправда, тут люблять більше називати це місце не зоовідділом, а Домівкою для врятованих тварин. І ставлення до тварин тут також по-домашньому особливе.

У кожного з мешканців Домівки є своя історія, про яку охоче й захопливо розповідають працівники парку. Тут можна побачити вовків, лисиць, єнота, який полюбляє їздити на дитячих авто, ручну білку, козуль, морських свинок, віслючків, різних видів птахів. А на вихідних або після роботи у Домівку приходять волонтери, які допомагають доглядати за “місцевими мешканцями”. За словами директорки, адміністрація парку тісно співпрацює з активістами та волонтерами, які вже стали друзями й неабияк допомагають доглядати “Знесіння”.

Сови – ще одні мешканці Домівки для врятованих тварин. Фото: архів парку “Знесіння”

Зупинка № 3. Дно Міоценового моря на горі Лева

Багато мільйонів року тому теперішня територія парку була дном теплого моря. Вода зійшла і залишила після себе мушлі та молюски. Особливо це добре помітно на горі Лева, яку ще називають Лисою або Королівською. Верхній шар ґрунту гори всипаний ракушняком, молюски – у прижиттєвому положенні. А у підніжжі гори Лева археологи знайшли рештки періоду мезозою. Також це один із улюблених оглядових майданчиків туристів. Віднедавна сходження на вершину гори Лева стало ще й значно безпечнішим.

Дерев’яні сходи у парку “Знесіння”. Фото: Інститут Просвіти

“Коди я очолила посаду керівника парку, то насамперед ми зробили дерев’яні сходи, які роблять сходження безпечним і для туристів і, що важливо, для збереження структури ґрунту. Також ми зробили сходи на Чернечу алею. У парку ми обладнали цех для виготовлення паркових меблів, маємо столярів. За кошти міської ради закупили трактор і причеп. Тож все рідше з питань паркових меблів звертаємося до підрядних організацій. І в більшості випадків те, що потрібно для парку, робимо самі. Так з’явилися стилізовані стенди, лавочки, дерев’яні сходи та поручні, які роблять прогулянки рельєфною місциною безпечними”, – розповіла Уляна Тарас.

Для дітей у парку є кілька дитячих майданчиків, а для охочих зайнятися спортом – спортивні майданчики. Такий підхід до організації роботи парку посприяв тому, що на його території помітно зменшилися випадки вандалізму.

Дитячий майданчик у парку “Знесіння”. Фото: архів парку “Знесіння”

Двічі на рік парком проходять історичний та екологічний патрулі. Це переодягнені в історичний одяг різних епох волонтери та екоактивісти, які розповідають про відрізок епохи, яку вони представляють. А також закликають берегти чистоту своєї домівки – природи. Найближчий історичний та екопатруль – у вересні, не пропустіть.

Історичний та екологічний патруль. Фото: архів парку “Знесіння”

Цікаві факти про “Знесіння”

Регіональний ландшафтний парк “Знесіння” – одна з найбільших рекреаційних зон у Львові. Інша назва парку — “Kaizerwald” (“Цісарський ліс”), залишена після відвідин Львова австрійським імператором Йосифом II.

Парк має площу 153,1 га, охоронна межа – 312,1 га.

В історії парку було кілька важливих періоди: давній дохристиянський, християнство і Середньовіччя, XIX – початок ХХ століття. Власне це і пояснює те, що в парку є кілька капищ – сакральних місць, де молилися язичники.

Неподалік від церкви Вознесіння є сакральна місцина – територія капища 9-12 століть – гора Баба Род. Це пам’ятка археології, історії та культури. За даними істориків, раніше тут було місце поклоніння слов’янським богам – Роду і Рожаниці.

Археологічні дослідження, проведені на Знесінській гряді, виявили залишки слов’янського городища ще дохристиянських часів. Тому є припущення, що давній Львів постав саме на території історичного Знесіння.

Село Знесіння було для Львова східним щитом від татарських набігів. Ймовірно, саме тому на вершинах були сторожові споруди та військові укріплення (Зміїна та Чернеча гори).

На території парку розташовувались козацькі обози під час визвольних змагань.

На теренах парку відбулись перші навчання Українських Січових Стрільців, а згодом – бої формувань Української Галицької Армії.

Більше фото парку “Знесіння” можна переглянути тут:

Дата оновлення 07/07/2020 14:59

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04