Категорії: ЛБФ 2018Новини

“На морі не буває вакууму. Морська геополітика: чекати – це втрачати”

Ситуація в Азовському морі критична. Про це в один голос ще місяць тому говорили чи не всі експерти, яких зібрав Львівський Безпековий Форум 2018.  Сьогодні хочемо навести прогнози, які пролунали на форумі.

Ігор Кабаненко / Фото "Радіо Свобода"

Ігор Кабаненко, президент компанії UA.RPA на Львівському безпековому форумі 2018:

“Ситуація в Азові буде погіршуватися. Адже Росія сьогодні реалізує там і відточує свою добре продуману стратегію, а нас там просто немає. В Азовському морі є дві дюжини катерів державної прикордонної служби. Але основна їхнє місце – біля причалів. Це абсолютно провальна стратегія. По Азову принциповим питанням є те, що Україна повинна була ще вчора визначити в односторонньому порядку свої територіальні води та морську економічну зону – цьому нічого не заважає, це суверенні права прибережної держави, визначені конвенцією ООН. Але незрозуміло, чому ці права досі нереалізовані. Море – це зовсім інша психологія, інша ментальність, інші способи протидії. Ми просто втрачаємо своє море, свої суверенні права. На морі не буває вакууму. Морська геополітика не є виміром гасел чи закликів – вона абсолютно продуктивна. Чекати – це втрачати”.

Глен Говард, Президент Jamestown Foundation на Львівському безпековому форумі 2018:

“Рік тому під час Львівського Безпекового Форуму 2017 я попереджав про ситуацію в Азовському морі. Український уряд навіть не сприймав дії Росії як загрозу. Це забрало один рік, щоб усвідомити і тепер позиція уряду є такою, що Україна потребує серйозного представництва військо-морського флоту в тому регіоні. Міжнародне усвідомлення є також визначальним. Нещодавно Генеральний Секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Російська Федерація повинна визнати українські права в Азовському морі. Кожна країна має стратегію. Стратегія деяких країн – це нічого не робити. Донедавна Україна мала таку стратегію стосовно Азовського та Чорного морів”.

Василь Серватюк, заступник Голови Державної прикордонної служби України:

“Анексія Криму, захоплення Азову, Чорного моря готувалися РФ набагато раніше. Першою такою спробою був 2003 рік – спроба захопити острів Тузла. Тоді вдалося відбити першу спробу анексувати Керченську затоку, острів Тузла. Але в 2003 році нас змусили підписати угоду, яка зробила Азовське море внутрішнім. 68% території басейну Азовського моря відходило до України, 32% – до РФ. У Чорному морі ситуація була не кращою. Практично всі родовища газу, стаціонарні бурові установки були захоплені РФ, взяті під охорону Чорноморським флотом та спецназом РФ. Спроби підійти та повернути їх до юрисдикції України кожного разу натикалися на серйозні загрози. На сьогодні ситуація достатньо серйозна та загрозлива. Наступний крок РФ – це захоплення Азову. Більше 120 російських кораблів та катерів зараз – в Азовському морі. Вчора два сторожових кораблі були внутрішніми водами РФ доправлені до порту Азов, і зараз вони знаходяться в акваторії Азовського моря. Сьогодні почалося буксування ще одного корабля. Очікуємо прибуття теж в Азов. Тільки рішучі дії України за підтримки міжнародного співтовариства зможуть нормалізувати ситуацію в Азовському морі та зробити його морем, на яке повністю поширюється юрисдикція України, а також відкрити його для кораблів, катерів, мирного судноплавства, для торгівлі з іншими країнами”.

Дата оновлення 26/11/2018 11:36

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04