Пам’ятаєте, ми обіцяли аудит? Скільки землі роздали села і міста напередодні приєднання до Львівської ОТГ? Обіцяли – виконуємо.
Департамент містобудування ЛМР проаналізував земельні ухвали всіх 10 сільських і міських рад, які з 1 січня стали зі Львовом однією громадою. Ви ж не забули про нічні сесії, коли землю роздавали навіть за 4 дні до виборів? Так отож. Треба знати, з чим маємо справу.
Гаражні кооперативи на десятки гектарів, активне садівництво на папері – всі ці схеми ми виявили.
А щоб не втратити об’єктивності, усі цифри показали незалежним земельним експертам. Вони і порахували, скільки ж бюджети доєднаних громад, скажімо так, недоотримали внаслідок небаченої щедрості сільських очільників.
Звичайно, експерти взяли до уваги цільове призначення розданої землі, її місцезнаходження, розмір і конфігурацію, а також ринковий попит на ці ділянки в конкретному регіоні.
Понад 300 га землі за минулий рік. Ні, не пішло з молотка. Їх просто громади тепер уже Львівської ОТГ роздали, віддали безоплатно в приватні руки. І, звісно, бюджети сіл і містечок не отримали ні копійки.
Відразу випереджаючи ваші запитання. А скільки Львів за минулий рік віддав у приватні руки на таких же умовах? Насправді практики роздавати вільні землі у Львові вже давно немає. Можемо говорити хіба про ділянки по кілька сотих, які були долучені до існуючих садиб львів’ян і переважно й так перебували у їхньому фактичному користуванні. Якщо підсумувати, то за цілий рік таких ділянок було виділено не більше 1 гектара.
І ще дві цифри, щоб зняти всі питання. Загальна площа Львова – 14895 га. Загальна площа ОТГ (без території Львова) – 16400 га.
300 до 1. Непоганий рахунок на користь львів’ян.
Тепер про ціну питання. Вартість цих 300 га розданої землі, за приблизними підрахунками експертів, – майже 630 мільйонів гривень! Таке нічогеньке могло би бути наповнення сільських бюджетів.
А це поремонтовані школи, дороги і народні доми, збудовані дитячі чи спортивні майданчики. Нічого такого зроблено не було. Виявляється, ресурс і резерв був, а інфраструктура приєднаних до Львова громад, мушу констатувати, дісталась у спадок Львову у жалюгідному стані. На жаль. Все через управління – влада потратила ресурс не на потреби громади.
За інформацією, яку надали самі сільські, селищні та міські ради, у 2020 році роздано у приватну власність:
Хто ж роздав найбільше землі? У топ-трійці – Дубляни (майже 77 га), Гряда (понад 62 га), Рясне-Руська (60 га).
А тепер, як звично, у рейтингах – пройдімося за категоріями.
Будівництво житлового будинку. Тут абсолютний лідер за розданими гектарами – Гряда: 374 ділянки роздано, а це 38 га. На п’яти наступають Лисиничі – роздано 219 ділянок, тобто 21,5 га землі. Це 42,5 і 42,1 втрачених мільйонів відповідно. Але що цікаво. Якщо орієнтуватись не на кількість розданих гектарів, а власне на визначену експертами вартість землі, то першість тоді дістається Брюховичам – майже 88 мільйонів (7,8 га) повз касу, тобто повз бюджет.
Перші садівники однозначно живуть у Дублянах. За минулий рік тут роздали 232 ділянки під ведення садівництва – це 22,5 га землі. Просто садівничий край! І майже 38 млн грн повз бюджет Дублян, Ситихова і Малих Підлісок.
Якщо ж пильніше придивитись до ціни землі під садівництво, то дорого садівники обійшлись бюджету Винників (32 потенційні мільйони за 7,1 га), Брюховичів
(25 потенційних мільйонів за майже 3 га) і Рясне-Руської (майже 19 мільйонів за 8, 4 га).
Не лише своїми садівниками, а й селянами, виявляється, славляться Дубляни. 166 розданих ділянок = 53 га землі = 59,3 млн грн не в бюджеті громади. Це однозначне лідерство у цій категорії. І вдвічі більше, ніж у Рясне-Руській, де роздали 78 ділянок площею 10,4 га, вартість цієї землі – 20,3 млн грн втрачених для бюджету Рясне-Руської і Підрясного.
Третю сходинку у цій категорії ділять Гряда (40 розданих ділянок на 20,2 га, орієнтовна вартість – 11,3 млн грн) і Грибовичі (61 ділянка площею 12,9 га вартістю – 10,8 млн грн).
І моя улюблена категорія – гаражні кооперативи. Скоро на всіх картах України – гаражний кооператив у Рясне-Руській!
Вдумайтесь: 33,4 га під гаражі віддала сільська рада. Щоб краще уявити, 33 га – це як 47 футбольних полів разом. Думаю, скоро питання паркування у цьому районі буде вирішено. То, може, недарма гектари орієнтовною вартістю понад 103 млн грн пішли повз бюджет Рясне-Руської громади?
Звичайно, це іронія. Адже більшість розданих ділянок з таким цільовим призначенням – очевидно, звичайнісінькі схеми, як “законно й безкоштовно віддати землю в приватні руки”. І це підтверджує кримінальне провадження щодо Рясне-Руської, яке вже порушили в Головному управлінні Нацполіції Львівщини.
Заради справедливості мушу констатували, що землю під будівництво гаражів торік також роздавали у Винниках (11 ділянок), Брюховичах (9 ділянок), Дублянах (1 ділянка), Малехові (1 ділянка).
Все. Ці рішення остаточні. Відмотати їх назад дуже складно. Громади не отримали із сотень мільйонів ні копійки. А могли б.
Тим часом аудит триває. Департамент містобудування ЛМР продовжує досліджувати: а яка ж ситуація з ділянками, щодо яких є лише перші ухвали. Це ще цікавіше. Бо ж якщо у земельних фахівців та юристів виникнуть сумніви в законності таких рішень – усе можна буде повернути на користь уже спільної Львівської громади.
Дата оновлення 19/02/2021 15:11
Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…
Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…
Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…
Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…
Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…
Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…