“Опираюся на власний досвід і підтверджую, що домашні завдання потрібні.
Дійсно, в деяких сучасних освітніх системах взагалі може не бути домашніх завдань. Наприклад, в американських школах учні мають по 5-6 уроків, які щодня повторюються протягом семестру. У такому випадку не потрібне домашнє завдання, оскільки всі завдання учень встигає виконати на уроці.
В українських школах – зовсім інша ситуація. Ми маємо, в кращому разі, два однакові уроки на тиждень. Тому й виникає ця необхідність – поновлювати знання вдома.
Проте я переконана, що домашнє завдання має бути диференційованим та індивідуалізованим. Поясню чому. Якщо одна дитина краще засвоїла матеріал під час уроку, то їй достатньо лише освіжити знання на наступному уроці. Проте досить багатьом учням потрібно буде більш серйозно повторити матеріал вдома і трішки глибше “копнути”.
У нашій гімназії ми маємо успішний досвід нової подачі домашніх завдань. Ми використовуємо хмарні технології, систему Google Сlass, що дає нам змогу зробити “перевернутий клас”. Тобто дати домашнє завдання через хмарний клас – ознайомитися тільки з теорією (це може бути відеолекція), а на уроці робити лише практичні, тренувальні вправи. Так у нас звільняється час для того, щоби зайнятися проектною діяльністю або провести Skype-конференцію.
Тут автоматично відпаде проблема зі списуванням з ГДЗ (готових домашніх завдань, – Авт.), бо вправи будуть відпрацьовуватися на уроці, а вдома вимагається лише вивчити теорію. Така форма подачі домашніх завдань мені подобається, бо вона справді працює. Проте тут є один важливий нюанс. Для такої роботи потрібно самому вчителеві перебудуватися та спробувати щось нове й цікаве.
Якщо ми говоримо про творче завдання – проекти – то, безумовно, такі завдання мають бути під силу учням. Коли вчитель задає учням зробити певну проекту роботу, то має розуміти, хто саме буде робити цей проект – чи батьки вдома, чи самі діти. Такі завдання мають бути цікавими та відповідати віку учню. Школяр має сам захотіти зробити це завдання, а не перекладати “місію” на батьків”.