Категорії: ВИЗНАЧНІ ІСТОРИЧНІ ДАТИ

День матері: свято, яке не змогла викорінити радянська влада

50 радянських років Свято Матері було під забороною. Так-так, за радянської влади День матері потрапив до списку заборонених. Навіть більше, за публічне вшанування мами можна було потрапити до в’язниці, а то й поплатитися власним життям. І це не вигадки, а тогочасні реалії.

Більше фактів про День матері Інституту Просвіти розповів історик Іван Сварик.

“До України Свято матері прийшло наприкінці 20-х років минулого століття. Першими його почали відзначати на Галичині. Завдяки таким організаціям, як “Просвіта”, “Союз українок”, “Спілка української молоді”, ОУН, Свято Матері швидко стало популярним серед української спільноти. Як правило, святкування відбувалися в читальнях “Просвіти” та народних домах: концерти, вистави, читання рефератів про історію та значення свята. Тобто робилося на той час все можливе, аби виховувати українське суспільство в дусі національних традицій та ідей.

Проте вже 1939 року радянська влада забороняє діяльність на Галичині всіх політичних партій та громадських організацій. У такий спосіб було ліквідовано всі релігійні свята, а також День знань, День героїв та День матері.

То були часи, коли за прояви духовного та національного не те, що засуджували – вбивали. На противагу Дню матері більшовики придумали 8 Березня.

Свято матері відновилося наприкінці 80-х років минулого століття, у період національного відродження України. Ініціатором була організація “Союз Українок”. Так Україна поступово почала повертатися до витоків української культури”.

url=https://youtu.be/EfwZejwBNeM

Дата оновлення 09/10/2018 15:13

Поділитись

Найсвіжіші новини

  • АКТУАЛЬНО
  • Аналітика
  • Новини

Закон 5655 як ідеальний злочин: пояснення на досвіді Туреччини

Досвід Туреччини засвідчує: нехтування вимогами безпеки та загравання влади з будівельним бізнесом призводить до катастрофічних наслідків. Україні, на яку чекає…

23/02/2023 11:09
  • Новини

Львів турбується про переселенців – і у форматі екскурсій також

Як вдається українцям, які тікають від війни, повернути впевненість і бажання жити далі Щоденно до Львова приїздить кілька тисяч біженців.…

13/04/2022 16:38
  • Аналітика
  • Новини

Київ: бліцкриг провалився

Російським окупантам не вдалося захопити столицю України ні за чотири години, ні за три дні. Як і пройтися парадом Хрещатиком,…

09/04/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Львів: відпочинемо після перемоги

Як місто за лічені дні перетворилося на гуманітарний хаб України Замість безтурботних туристів – сотні тисяч біженців. На місці відомого…

30/03/2022 12:54
  • Аналітика
  • Новини

Сильне місто – поразка для ворога

Українські згуртовані міста сьогодні показують приклад довіри – людей до влади і влади до людей. Про військову стратегію. Коротко. Щоб…

28/03/2022 11:58
  • Аналітика

Херсон – розрив шаблону для росіян

Замість очікуваних окупантами квітів – український гімн та екстрене голосування за територіальну цілісність України. Херсон… 28 днів війни. Із них…

24/03/2022 13:04